Kedinizi Mutlu Etmenin 10 Kolay Yolu1. Kedifikasyon


Bu kedifikasyon da nedir dediğinizi duyar gibiyiz, hemen açıklayalım. Bu terim bir kedi davranışı bilimcisi tarafından bulunmuş ve kedilerin yaşam alanını mutlu olmalarını sağlayacak şekilde düzenlemek olarak tanımlanabilir. Hepimizin bildiği gibi kediler tırmanmayı, zıplamayı, hoplamayı severler, işte kedifikasyon kedilerin yaşam alanına tırmanabilecekleri, atlayabilecekleri eklemeler yapmak anlamına geliyor.

2.  Kedi çimi


Kedi çimi evden çıkamayan kedilerin en önemli mutluluk kaynaklarından biri!
Kediler dışarıda olmayı, doğada vakit geçirmeyi ve özellikle de çimleri çok severler. Ayrıca kedilerin çim, ot yemeye de gereksinimi vardır. Bu nedenle kediniz evden çıkamıyorsa siz dışarıyı onun için eve getirmelisiniz. Onun için kedi çimi almanız ve bunu geniş bir kapta yetiştirmeniz kedinin canı istediğinde çimlerini yemesini, canı çimlerin üzerinde yatmak istediğindeyse çimlerin üzerinde yatarak mutlu olmasını sağlar. Evde kedi çimi yapımı yazımıza göz atarak tüylü kankanız için nasıl çim yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

3.  Onunla oynayınKediler için oyun yemek kadar su kadar gereklidir!
Kedilerin interaktif şekilde egzersiz yapmaya ihtiyacı vardır, yani bu şu demek oluyor; kedilerin başka canlılar ile birlikte zaman geçirerek egzersiz yapmaları gerekir ki burada başka canlı tabi ki siz oluyorsunuz . Kedinizi mutlu etmenin en önemli yollarından biri onunla her gün düzenli olarak oynamanızdır.

4. Siz uzaktayken sıkılmasını engelleyin


Bunun gibi bulmacalı mama kapları kedilerin sıkılmasını engelleyebilir.
Kediyi mutlu etmek için yapabileceğiniz en etkili şeylerden biri de siz yanında değilken sıkılmasını engellemektir. Bunun için ona zekice hazırlanmış bulmacalar sunabilir ya da örneğin yukarıdaki mama kabı gibi onu uğraştıracak eşyalar kullanabilirsiniz. Bunlardan sadece siz evde değilken değil uyuyacağınız zaman da yararlanabilir ve bu sayede kedinizin siz onunla ilgilenemediğinizde bile mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

5. Onu şaşırtın!Kedinizi ufak sürprizler ile şaşırtın!
Kediler kolay sıkılan canlılardır bu nedenle onları şaşırtmanız yani heyecanlanmalarını sağlamanız da mutlu olmalarını sağlar. Bunun için oyuncaklarını kaldırıp, aylar sonra evin bir köşesine koyup bulmasını sağlamanız ya da aniden salonun bir yerine bir kedi ağacı, kedi tırmalama tahtası yerleştirmeniz işe yarayabilir.


Paylaş