Kedilere Mama Dışında Verebileceğiniz BesinlerKediler Ne Yer? Kedilere Mama Dışında Ne Verilir?

Kediler Ne Yer sorusu tüm kedi besleyenlerin aklına takılan önemli sorunlardan biridir. Sevimli dostlarımızın sağlığına dikkat etmek adına onlara vereceğimiz besinler konusunda dikkatli olmakta fayda var.
Kediler ne yer sorusu her kedi besleyen hayvanseverin aklına takılan en önemli sorunlardan birisidir. Evde beslediğimiz kediler bu konuda daha şanslı olup, kuru mama, ıslak mama ve farklı takviye besinlerle beslense de, sokaktaki dostlarımız için bu durum maalesef aynı değil. Seçenekleri sınırlı olan sokaktaki dostlarımız, kimi zaman şanslı ise kuru mama kimi zamansa çöplerden buldukları ile beslenir.

patiliyo.com

Kediler ne yer içeriğimize geçmeden önce sokaktaki canlarımızı unutmayıp, onların da sağlıklı bir şekilde beslenmesi için sokağınızdaki uygun yerlere mama koymayı ihmal etmeyin.
Peki evde beslediğimiz sadık dostlarımız kediler ne yer?
Kediler meraklı canlılar oldukları için sizin yediklerinize ortak olmak veya en azından bir tadına bakmak isteyeceklerdir. Çok yağlı ve çok tuzlu olmadıkları sürece yediklerinizi kedinizle paylaşmanızda genel olarak bir sakınca yok, ama nasıl kendi sağlığınıza dikkat ediyorsanız, bazı gıdaları sevimli dostlarımıza verirken de dikkatli olmalısınız.
Hadi şimdi kedi dostlarımıza mama dışında verebileceğimiz alternatif besinlerden bazılarını inceleyelim.

1. Yumurta

patiliyo.com

Yumurtayı kedinize pişmiş olarak verebilirsiniz. Yumurta protein kaynağı ve değerli bir besin olmasına rağmen eğer akı ile birlikte verilecekse mutlaka pişirilmelidir. Çünkü çiğ yumurta akının içinde b vitaminini nötralize eden kimyasal bir madde vardır.
 
2. Nişastalı besinler (Patates, Makarna)

patiliyo.com

Bu besinleri kedimize sadece pişmiş olarak vermeliyiz. Kediler için iyi enerji kaynaklarından biridir nişastalı besinlerdir. Dikkatli verilmediğinde bu yiyecekler minik dostlarımızda kilo sorunu yaratabileceğini de unutmayın.
 
3. Sebzeler

patiliyo.com

Sebze biz insanlarda olduğu gibi, kediler içinde hazım ve dengeli beslenme için önemlidir. Özellikle kilolu kedilere sebze ağırlıklı yiyecekler verilebilir. Kediler sebzeyi tek başına tüketemeyecekleri için diğer besinlerin içine karıştırarak vermeyi deneyebilirsiniz.
 
4. Balık

patiliyo.com

Balık kedilerin çok sevdiği bir besin kaynağı. Fosfor açısından zengin ve hazmı kolay olan balık, kedimizin sağlığı için kılçıkları ayıklanarak verilmelidir.
 
5. Ciğer

patiliyo.com

Ciğer kedilerin en sevdiği yiyecektir. Yüksek besin değeri vardır, fakat çiğ ciğer kedide ishale ve tenya ya da başka bağırsak parazitlerine neden olur. Pişmiş ciğer tek başına kabızlık yapabilir. Dolayısıyla en iyisi patates ve havuç gibi sebzelerle birlikte pişirilip verilmesidir. Çok fazla ciğer vermek kediniz için tehlikeli olabilir.
 
6. Tavuk

patiliyo.com

Tavuk kediler için hem yararlı olabilecek, hem de zararlı olabilecek bir besin kaynağıdır. Bu yüzden dikkatli olmakta fayda var. Öncelikle tavuğu kesinlikle çiğ olarak vermeyin. Haşlanmış olarak veya ızgara olarak verirseniz bir problem yaratmayacaktır. En önemlisi de tavuktaki kemikleri ayıklayarak vermeyi unutmayın. Dostlarımızın boğazına takılabilecek kemikler ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.
 
7. Çim

patiliyo.com

Çimen besin değeri olmayan, ama kedi için hazmı çok kolaylaştıran süper bir oluşumdur. Doğal talcid, doğal rennine gibi. Bir saksı içinde kolayca evde yetiştirilebilir, eve gelirken yoldan birkaç tutam toplanabilir.
 
 
Paylaş