Alabay Cinsi Köpeklerin Bakımı ve Özellikleri Hakkında Bilmeniz Gereken 15 Şey


Alabay cinsi köpeklerin geçmişi uzun zamana dayanır. En fazla Kazakistan, Türkmenistan ve Özbekistan’da rastlanır. Ancak ataları konusunda fazla bir bilgi yoktur. Yine de dört bin yıl önceden beri yaşadıkları tahmin edilmektedir.

Bugün genelde Kangal köpeklerin atası kabul edilirler ve Türkmen çoban köpekleri olarak da bilinirler. İsminin Alabay oluşu renginin ala oluşu yüzündendir.

Yıllardır sürü bekçiliği ve koruma köpeği olarak görev yapan Alabay cinsi köpeklerin fiziksel özellikleri ve bakımları ile ilgili bilinmesi gereken 15 şey aşağıda açıklanmıştır:

1. Alabay cinsi köpekler aslında çoban köpekleridir ve özgürlüklerine fazlası ile düşkündür. Bu yüzden evlerde beslemeye hiç uygun bir köpek cinsi değildir. Dışarıda yaşaması gerekir. Bahçeli evlerde bakılması daha uygun olur.
alabay köpek
2. Kendilerine ait bağımsız alanlara sahip olmak isterler. Egzersiz gereksinimleri oldukça fazladır. Görünüş olarak tembel görünseler de gerçekte çeviktir ve çevresindeki olaylara hemen tepki verirler.
alabay köpek
3. Büyük boyutlarda ve güçlü kuvvetli bir köpek cinsidir. Ağırlıkları erkeklerde 80 dişilerde 65 kg’a ulaşabilir. Boyları ise en fazla erkeklerde 80, dişilerde 70 cm kadardır.
alabay köpek
4. Kaslı bir vücuda ve iri kemiklere sahiptir. Kafası büyüktür ama vücudu ile orantılı sayılır. Kulakları kısadır.
alabay köpek
5. Kürkü iki tabakalıdır ve tüyleri sık ve kısadır. Genel olarak beyaz, gri, siyah, kızılımsı kahve ve açık kahve renklerdedir.
alabay köpek
6. Alabay cinsi köpeklerin iki kötü alışkanlıkları var: toprağı kazmayı sevmeleri ve gece havlamaları. Bu cins köpekler, başka köpeklerle bir arada olmayı sevmezler.
alabay köpek
7. Çocuklarla birlikte yetiştirilecek olursa, onlar için canlarını verebilirler. Tehlikeli durumlarda insiyatif kullanmakta tereddüt etmezler. Sahibi müdahele etediği sürece sorumluluk hissederler.
alabay köpek
8. Sibirya soğuklarından çöl sıcaklarına kadar her iklime kolayca adapte olabilirler.
alabay köpek
9. Dominant yapıları vardır ve zaman zaman soğukkanlılıklarını kaybederler. Bu açıdan saldırgan bir köpek cinsidir.
alabay köpek
10. Doğaları gereği koruma içgüdüleri yüksek olduğu için yabancılara karşı her zaman tetiktedir.
alabay köpek
11. Sahiplerinin otoriter olması lazımdır. Ancak bu durumda sahiplerine itaat ederler.
alabay köpek
12. Eğitilmleri biraz sabır gerektirir. Eğitimleri sırasında şiddet uygulamak ve bağırmak doğru değildir. Kısaca bu köpeklerle yaşamak kolay değildir. Herkes Alabay cinsi köpekler ile anlaşamaz.
alabay köpek
13. Ortalama olarak 11-15 yıl arası ömürleri vardır.
alabay köpek
14. Bakımların en önemli nokta, uzun mesafe koşularına veya gezintilerine çıkarmaktır.
alabay köpek
15. Tüylerini hafta bir fırçalamak yeterlidir.

alabay köpek