Alman Çoban Köpeği Cinsi Köpeklerin Bakımı ve Özellikleri Hakkında Bilmeniz Gereken 13 Şey


Alman çoban köpekleri ilk defa 1882 yılında Almanya’da, kısa tüylü olan ırkı ise ilk defa 1889 yılında Berlin’de sergilenmiştir. Alman kökenli olan Alman Çoban Köpeği cinsi köpekler bu ilk yıllarda daha çok sürü lideri olarak kullanılmıştır. Savaş zamanlarında ise haberleşme amaçlı kullanılmıştır. Kökenleri konusunda tam bir görüş birliği yoktur. Ağırlıklı görüşe göre çoban köpeklerinin vahşi kurtlarla çiftleşmesi ile ortaya çıkmışlardır. Bir görüşe göre ise çeşitli çoban köpekleri çiftleşerek zamanla gelişmişlerdir.

Bütün dünyada popüler bir ırk olan bu köpekler iri bir cüsseye sahiptir ama fiziksel güzelliği ve mükemmele varan karakter yapısı ile dikkat çeker. Alman kurdu olarak adlandırılan ve ülkemizde kurt köpeği de denilen Alman Çoban Köpeği cinsi köpeklerin bakımları ve özellikleri hakkında aşağıda bilinmesi gereken 13 şey açıklanmıştır:

1.Bu köpekler yabancılara karşı dikkatli, ama çocuklara karşı sevgi doludur. Başka hayvanlara karşı da hoşgörülüdür. Kendilerinden emin olan bu köpekler, çevrelerine düşmanca davır takınmazlar. Herşeye rağmen çocuklara yaklaşmaları pek tercih edilmez.

Alman Çoban Köpeği

2.Eğitilmeleri kolaydır. Oldukça zeki ve öğrenmeye heveslidirler.

Alman Çoban Köpeği

3.Bu köpek türünün diğer adı Alsatian’dır ve sadık ve cesur oluşları ile tanınırlar.

Alman Çoban Köpeği

4.Ev ortamında da bakılabilirler ancak uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmazlar.

Alman Çoban Köpeği

5.Aslına bakılırsa bugün Alman Çoban Köpeği cinsi köpekler daha çok bahçeli evlerde koruma köpeği olarak besleniyor. Evlerde bakılacaksa fazla korumacı olmamaları için yavruyken sosyalleşmeye alıştırılmalıdır.

Alman Çoban Köpeği

6.Bu köpekleri iyi yetiştirilmiş almakta yarar var. Aksi halde saldırgan bir yaradılışta da olabilirler. Ceza sistemi ile eğitimiş köpekler bu özelliktedir. Karakterlerinde korku varsa ısırmaya da eğilimleri olur.

Alman Çoban Köpeği

7.Bu açıklanan karakterleri ile, asker, polis, bekçi ve koruma köpeği olarak yetiştirilmeye çok uygundur. Hatta arama kurtarma köpeği olarak veya yasa dışı malları arama görevinde de kullanılabilirler. Refleksleri kusursuzdur.

Alman Çoban Köpeği

8.Bu köpeklerin boyu uzun ve kaslıdır. Güçlü bir çenesi, dik kulakları ve badem gözleri bulunur. Görünüşleri ile gücün sembolu olarak tanınırlar.

Alman Çoban Köpeği

9.Tüyleri genelde kalın ve kısadır. Uzun tüylü olanlarda iki tüy katmanı vardır. Tüylerinin rengi kahverengi, sarı veya gri gibi tek renktir. Bazıları siyah, beyaz ve kahverengi karışımıdır.

Alman Çoban Köpeği

10.Ortalama ömürleri 10-12 yıl arasıdır. Ağırlıkları en fazla 43 kg’dır.

Alman Çoban Köpeği

11.Omuz genişlikleri 64 cm ve ağırlıkları 41 kg’dan fazla olan türlerine Kral Çoban Köpeği adı verilir. Ancak bu tür, ayrı bir köpek türü olarak kabul edilmemiştir.

Alman Çoban Köpeği

12.Bahçede bakılsalar da arada uzun yürüyüşlere çıkarmak gerekir.

Alman Çoban Köpeği

13.Özel bir bakım gerektirmez. Başka köpeklerde olduğu gibi tüylerinin her hafta fırçalanması yeterlidir.

Alman Çoban Köpeği