Alman Spanieli Cinsi Köpekler Hakkında Öğrenmeniz Gereken 12 Şey


Alman Spanieli cinsi köpekler ilk olarak 1900’lü yılların başlarında bir Alman köpek yetiştiricisi tarafından çoğaltılmıştır. Çiftleştirme çalışmalarında daha ziyade avcılığa uygun küçük ve orta boylu ve uzun tüylü köpekler kullanılmıştır. Ancak bu melez türün ortaya çıkmasında tam olarak hangi köpek türlerinin kullanıldığı sır olarak saklanmıştır.

Sağlam yapılı köpekler olan Alman Spanieli cinsi köpeklerin fiziksel özellikleri ve bakımları ile ilgili bilinmesi gereken 12 önemli nokta aşağıda açıklanmıştır.

1. Bu köpekler, sahiplerine aşırı derecede duyarlıdır ve itaatkardır.

2. Bugün de avcılar tarafından kulanılırlar. Özellikle av sırasında inatçı ve katı davranırlar. Uzmanlık alanlar yaban tavşanı ve tilkidir. Zorlu arazi koşullarında bile iyi avcıdırlar. Çamurlu, karlı ve sulak arazilerde bile avlanmaya uygundur.

3. Avını farkettiği anda durur, oturur ve yanındaki avcıyı uyarır. Son derece cesur ve dayanıklı bir köpektir. Avının gırtlağına atılmaktan çekinmez.

4. Alman Spanieli cinsi köpekler ortalama 12-14 yıl arası yaşarlar. Erkekleri en fazla 22 kg, dişileri 21 kg olabilir. Boyları erkeklerde en fazla 54 cm, dişilerde 52 cm’dir.

5. Vücudu kaslı ve sağlamdır. Son derece hareketli ve atılgandır. Bu özellikleri ile evlerde bakılmaya çok uygun değildir. Açık arazide olmaktan hoşlanır. Bu nedenle geniş bahçeli evlerde bakılabilir. Sıcak havaya olduğu kadar soğuk havaya da dayanıklıdır.

6. Bu köpekler gösterişli, dengeli ve çok güçlüdür. Çocuklara karşı sevgi doludur. Başka hayvanlara karşı da oldukça hoşgörülü davranır. Yabancı insanlara karşı uyanıktır. Kolay eğitilebilirler ve avcılıkta olmasa bile koruma amaçlı da kullanılabilirler.

7. Tüyleri normal boydadır. Tüylerinin rengi genelde beyaz, kahverengi, karaciğer rengi, kırmızı ve gridir.

8. Kulakları iridir ve başının iki yanından sarkar. Bu yapısı itibariyle kolay enfeksiyon kapabilirler. Bu yüzden düzenli aralıklarla kontrol edilmeli ve kulakları temiz tutulmalıdır.

9. Tüyleri özel bir bakım gerektirmez. En azından haftada bir taranması veya fırçalanması yeterlidir.

10. Egzersiz ihtiyaçları çok fazladır. Alman Spanieli cinsi bu köpekler eğer avda kullanılmıyorsa, haftada birkaç gün dışarı çıkarılmalı ve koşmasına ve zıplamasına izin verilmelidir.

11. Asil görünümleri yüzünden son zamanlarda evlerde beslenen bu hayvanlar ne yazık ki doğaları gereği kapalı ortamlara kolay alışmazlar. Onları her gün dışarı çıkarmak gerekir. Ayrıca enerjileri çok yüksektir ve bu enerjiyi harcamaları için de dolaştırılması gerekir.

12. Çok gerekmedikçe yıkamamalıdır.

Diğer köpek ırkları hakkında bilgi edinmek için tıklayınız: Köpek Irkları