American Keuda Kedilerin Bakımı ve Özellikleri Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey


American Keuda Kediler, kemikli yapısı sayesinde çok hareketli, koşucu ve kıvrak olan Keuda kedileri, Güney Amerika kökenlidir. Hız, atlama ve tırmanma bakımından oldukça güçlüdürler. Bu nedenle evde beslerken, oyun alanında merdivenler, basamaklar, kedi ağaçları ve başka malzemeler bulundurmak gerekir.

American Keuda kedilerin, ilk olarak 1980 yılında farkedildiği bilinmektedir. Fiziksel özelliklerine bakılınca daha çok Mısır Mau’su türüne benzer ama kökeninde Mau olduğu tam olarak belirlenmiş değildir. Mısır Mau’su türünde olduğu gibi American Keuda kedilerin karınlarında ve dirsek altlarında fazladan cilt kapakları vardır. Bu özellik onların bir çita gibi davranmasını sağlar.

Oldukça sosyal olan bu kedilerin petshop’larda daha çok minyatür türleri görülmektedir.

Aşağıda American Keuda kedilerin özellikleri hakkında bilinmesi gerekli 10 şey açıklanmıştır:

1.American Keuda kedilerin, siyah, beyaz, krem rengi, hatta mavi ve kızıl çok farklı renkleri vardır. İki renkli olanlarına da rastlanır. Hemen hemen tüm renk ve desenleri bulunur. Ancak tüylerinin boyu kısadır ve oldukça yumuşaktır.

2.Bu tür kedilerin en çok bilinen yönleri hareketli olmalarıdır. Çok hızlı koşmaları ile tanınırlar. American Keuda kedileri özgürlüklerine fazla düşkündür. Hareketli bir yapıları olduğu için ayrıca cesaretlidir.

3.Ayrıca su ile oynamayı çok severler. Sahipleri denize giriyorsa onlar da sahipleri ile birlikte yüzerler.

4.American Keuda Kediler’in vücut yapıları oldukça orantılıdır. Genelde hepsinin yüz şekilleri birbirinin kopyasıdır. Kulakları yüzlerine göre orta büyüklükte sayılır. Gözleri iridir ve badem şeklindedir. Uca doğru incelen kuyruğu vücudu ile orantılıdır.

5.Ortalama ömürleri 10-15 yıl arasındadır. Ağırlıkları ise ortalama 3-5 kg arasında değişir.

6.American Keuda Kediler’in karın derisi kıvrımlıdır. Bu kıvrımların en büyük yararı, yazın sıcaklarda vücut ısısını ayarlamasıdır.

7.Çok zeki hayvanlar olan American Keuda kedileri, oldukça sağlıklıdır. Yine de tüyleri çok ince bir astara sahiptir ve bu yüzden çok soğuk veya çok sıcak havaya karşı fazla dayanıklılıkları yoktur.

8.American Keuda kediler, sahiplerine karşı aşırı düşkün ve şevkatli olurlar. Yeni karşılaştıkları kişilere ise kolay ısınamazlar. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla ise kolayca dostluk kurabilirler.

9.American Keuda kedilerin bakımları çok zahmetli değildir. Haftada 1-2 defa tüylerini fırçalamak yeterlidir. Tüyleri için özel bir bakım gerekmez. Bir de ara sıra tırnaklarını kesmek gerekir.

10.American Keuda et, tavuk ve balık sever. Ayrıca yumurta, peynir ve ciğer de verilebilir. Beslemek için kaliteli mamalar da verilebilir.