Amerikan Cocker Spaniel Bakımı ve Özellikleri Hakkında Bilmeniz Gereken 13 Şey


Amerikan Cocker Spaniel cinsi köpeklerin kökeni Amerika’dır. İlk zamanlar kuş avlamak için kullanılan bu köpeklere bu yüzden Cocker isminin verildiği sanılıyor. Cocker, çulluk olarak bilinen woodcock isimli bir kuştur. Zamanla bu tür avcılık özelliklerini terketmişler ve çeşitli gösterilerde kullanılmaya başlanmıştır.

Aslına bakılırsa Amerikan Cocker Spaniel cinsi köpekler, English Cocker Spaniel olarak tanınan bir köpek ırkından türetilmiştir. Ancak İngiltere’den Amerika’ya götürülmüş ve burada geliştirilmiştir.

Bu cins köpekler, ataları olan English Cocker Spaniel cinsi köpeklere göre boyca daha küçüktür.

1.Bugün en fazla bakılan köpek cinslerinde biri Amerikan Cocker Spaniel cinsi köpeklerdir. Bu köpekler uysal olduklarından özellikle evde bakılmaya çok uygundur.

2.Uzun ve sık tüyleri olan Amerikan Cocker Spaniel cinsi köpeklerin tüyleri çeşitli renklerdedir. Siyah, lekeli bej, beyaz üzerinde siyah veya kızıl renkleri var.

Amerikan Cocker Spaniel

3.Kafaları dikkat çekicidir. Çeneleri derin, kulakları oldukça uzundur. Dudakları alt kısmı tümüyle kapatacak gibidir. Dişleri cok güçlüdür. Rengi siyah olanlarda burun kısmı da siyahtır, diğer renklerde ise burun genelde kahverengidir.

Amerikan Cocker Spaniel

4.Ön bacakları uzun ve kaslıdır, görünüşü kemiklidir. Arka bacaklar ise ön bacaklardan bağımsız gibi bir görünüş sergiler. Kuyrukları sürekli hareket halindedir.

Amerikan Cocker Spaniel

5.Avcılıkta oldukça dayanıklı ve beceriklidir. Görünüşleri her ne kadar uysal ve sakin olsa da ava çıktıkları zaman oldukça dayanıklı ve cesur davranır.

Amerikan Cocker Spaniel

6.Her zaman neşeli tavırlar segileyen bu köpekler çocuklarla da çok iyi geçinir.

Amerikan Cocker Spaniel

7.Doğru eğitim verilmemişse bazen söz dinlemeyebilir ve kendi bildiğini okur.

Amerikan Cocker Spaniel

8.Zeki bir köpek olan Amerikan Cocker Spaniel cinsi köpekler, başka hayvanlarla birlikte yaşamak konusunda tedirgindir. Başka köpeklerin havlaması onu rahatsız eder.

Amerikan Cocker Spaniel

Amerikan Cocker Spaniel köpekleri her ne kadar bir apartman dairesinde bakılabilse de aslında bahçeli evlerde bakılması daha uygundur. Günlük egzersiz yaptırmak çok önemlidir. Özellikle apartmanda yaşayanlar için hergün dışarı çıkarmak ve dolaştırmak gerekir.

Amerikan Cocker Spaniel

10.Genel olarak 12 ile 15 yıl arasında yaşarlar. Ağırlıkları en fazla 14 kg olabilir. Yükseklikleri ise 38 cm civarındadır.

Amerikan Cocker Spaniel

11.Bu köpekler oldukça hassas bir bünyeye sahiptir. Bu nedenle düzenli bakımlarının yapılması gerekir.

Amerikan Cocker Spaniel

12.Uzun tüylerini arada kıslatmak gerekebilir. Düğüm olmaması içinde her hafta mutlaka taranmalıdır.

Amerikan Cocker Spaniel

13.Ayrıca Amerikan Cocker Spaniel köpekleri ayda bir defa yıkamak gerekir.

Amerikan Cocker Spaniel