Ankara Kedisi Hakkında Bilmeniz Gereken 16 Şey


Ankara kedisi’nin anavatanı Anadolu’dur ve en eski uzun tüylü kedi ırklarından biri olarak kabul edilir. Ankara kedisi cinsi ilk olarak 1600’lü yıllarda denizciler tarafından Anadolu’dan Avrupa’ya da götürülmüştür. Kısa zamanda Avrupa asillerinin tutkusu haline gelen Ankara kedileri, saraylarda beslenmiştir.

Ancak İran kedileri ortaya çıkınca bir süre yıldızı solmuştur. 1950’lerde bu defa Amerikalı kedi yetiştiricileri tarafından tutulmuştur. Bütün dünyada tanındığı için de ülkemizin değerli varlıklarından biridir. Bugün hala ülkemizde köylerde ve kırsal alanda hiç değişikliğe uğramadan yaşamaktadır.

Saf ve doğal bir kedi ırkı olan Ankara Kedisi cinsi kedilerin özellikleri ve bakımları konusunda bilinmesi gerekli 16 şey aşağıda açıklanmıştır:

1.Ankara kedisi cinsi, vücudunun güzel ve orantılı yapısı ve ipeksi ve uzun tüyleri ile popülerdir. Tüyleri son derece göz alıcı desenlere sahiptir. Tüylerinin boyu mevsime göre değişse de genelde orta boydadır. Çok farklı renkleri olur. Tüylerinin en canlı olduğu zaman üç yaşından sonradır.

Ankara Kedisi

2.Uzun ve kaslı ama narin bir vücudu, uzun bacakları ve uzun bir kuyruğu vardır. Kemik yapısı çok düzgündür. Erkek kediler dişilere göre biraz iridir.

Ankara Kedisi

3.Gözleri geniş ve badem şekillidir. En yaygın göz renkleri mavi ve bal rengidir. İki gözü farklı renklerde ise bu kediler duymazlar.

Ankara Kedisi

4.Yürürken kuyruklarını vücut hizasında tutarlar.

Ankara Kedisi

5.Ankara Kedisi eskiden Angora kedisi olarak tanınırdı.

Ankara Kedisi

6.Muhteşem bir zekası vardır ve her zaman sahibini şaşırtan davranışlar sergiler. Yaşı ilerledeği zamanlarda bile enerjisini hep korur. Her zaman hareketlidir ve oyun oynamayı sever.

7.Son derece ererjiktir ve evde açılmadık kapı, girilmedik çekmece veya dolap bırakmaz. Yapısal olarak da atletik bir zerafete sahiptir. Genelde sakindir, hırçınlıkları yoktur.

Ankara Kedisi

8.Ankara Kedisi cinsi kedilerin sağlıkları genelde iyidir. Kolay hastalanmazlar.

Ankara Kedisi

9.Tüylerinin boyu ne uzun ne kısadır ve hafta bir iki kere taranması yeterlidir. Haftada bir kere de ölü tüyleri almak için fırçalanması gerekir.

Ankara Kedisi

10.Bu kediler sudan pek hoşlanmazlar. Yine de ayda bir kere banyo yaptırmak tüylerini canlandırmak için yararlıdır.

Ankara Kedisi

11.Diş etlerini korumak için dişlerinin fırçalanması iyi olur. Hiç değilse ağız sağlığının izlenmesi gerekir.

Ankara Kedisi

12.Tırnakları on beş günde bir kesilmelidir.

Ankara Kedisi

13.Herhangi bir akıntıya karşı göz kenarları silinmelidir. Bu yapılırken olası enfeksiyon bulaşmasını önlemek için bezin farklı yerleri kullanılmalıdır.

14.Hafta bir kere kedinin kulakları kontrol edilmelidir. Temizlik için çubuk asla kullanılmamalıdır.

Ankara Kedisi

15.Her zaman kullandığı yaşam alanı ve kum kabını her gün temizlenmelidir.

Ankara Kedisi

16.Dışarı çıkarıldığında, başka kedi ve köpeklere yaklaşmasına engel olunmalıdır.

Ankara Kedisi