Angora (Ankara) Tavşanı Bakımı ve Özellikleri Hakkında 17 Şey


Ankara tavşanı olarak bilinen ve kökeni Ankara ilimiz olan, uzun yumuşak tüyleri bulunan bir tavşan türüdür. Tüm dünyaca ünlü olan bu neslin 1700’lü yıllarda nesli tükenmiştir. Ancak sonrasında ülkemize yeniden getirilmiştir.

Yününden faydalanılmakta olan bir türdür ve yetiştirilmesinin amacı da budur. Isıtma yönü koyun yünlerinin iki katıdır ve bu sayede değerli bir hale gelmektedir.

Yünlerini kırkacağınız zamana gelmesi için iyi bir şekilde beslemeniz ve korumanız gerekmektedir. Yuvarlak başlı ve orta boylu olan türdür. Boyun bölgesinin kısa olduğu dikkat çeker.

Kulakları iki yana açık olup, dik görünümdedir ve ucunda püskülü bulunmaktadır. İç kısımlarında tüyler daha ince, kısa ve seyrek şekilde görülmektedir.

Dışlarında ise uzun, ince ve ipeksi bir yapısı bulunmaktadır. Vücuda renk veren pigmentleri bulunmadığından dolayı albino olarak görülmektedirler ve gözleri de kırmızı renktedir.

Ayaklarının ince ve uzun tüylerle kaplı oldukları bilinmektedir. Her ne kadar kemik yapıları ince olsa da, son derece sağlamdırlar.

Dünyaya geldiklerinde 4 kg civarında olmaktadırlar. Ergenlik dönemlerinde ise dişileri daha ağır bir hale gelmektedir.

Yaklaşık olarak 4 aylık olduklarında cinsel olgunluğa ulaşmaları söz konusu değildir. Çiftleşmesini istiyorsanız 7-8 ay olmalarını beklemeniz gerekmektedir.

Dünyaya getirecekleri 5 veya 6 yavrudan, yaklaşık üç yavrusu hayatta kalır. Sütten kesilmelerine kadar süren 6 haftalık süreçte yavrularını yarı oranda kaybederler.

Yemlerinde bazı değerlerin ve besinlerin olmasına dikkat edilmelidir. Yaklaşık olarak günde 170 gramlık yem tükettikleri görülecektir.

Ayak tabanlarının ince deriye sahip olması nedeniyle yaralanmaları sık sık görülür. Bu nedenle de ağrı oluştuğunda tam anlamıyla yem tüketemez ve ömrünün de kısalacağı görülecektir.

Bireysel kafeslere alınma süreleri 3-4 aylık olmalarını kapsamaktadır.

Kafeslerinin küçük seçilmemesine özen gösterilmelidir ve ayak tabanlarını korumak amacıyla ahşap ızgara kullanılması gerekmektedir.

Üreme konusunda diğer tavşanlara göre düşük verimdedirler. Elde çiftleşme yöntemi ile üremeleri sağlanmaktadır.

Dişilerin tüyleri kırkıldıktan sonra, ovulasyon uyarılması ile çiftleştikleri görülmektedir. % 70’lerde oranla gebe kalmaktadırlar ve sıcak günlerde çifltşememesi sağlanmalıdır.

Gebelik süreleri 33 gün sürmektedir ve yıl içerisinde 10 kere gebe kalabilmektedirler. Dişilerin 130 ile 140 gün arasında çiftleştirilmesinin uygun olduğu söylenebilmektedir.

Erkeklerde ise 135 ve 140 gün arasının beklenmesi gerekmektedir. Erkek türlerinin 40 ile 50 gün arasında sperma üretimleri başlamaktadır ve olgunlukları ise 110. Gün oldukları süreye kadar devam etmektedir.

Dişiler gebe kaldıkları dönemlerde yün veriminde düşüklükler görülmektedir.