Avustralya Terrier Köpeği Bakımı ve Özellikleri Hakkında 17 Şey


Avustralya Terrier Irkları, pek çok köpek ırkının kullanılmasıyla birlikte oluşturulan ve İngiltere’den gelen kaba tüylü ve kısa bacaklı ırkların kullanılmasıyla üretilen türler olduğu bilinmektedir. Avustralya’da yetiştirilmektedir ve AKC tarafından 1960’da kabul edilmiştir. İsmi ise 1897’lerde Avustralya Terrier olarak belirlenmiştir.  Diğer isminin Auessie olduğunu söylemek de mümkündür.

Cesur yapıları bulunan ırklardandır. Güçlü bir şekilde davranırlar ve hareketlidirler. Sadık yapıları bulunur ve iş köpeği olmasına rağmen, ev köpeği olarak da yetiştirilebilmektedirler.

Cana yakın oldukları gözlenir ve dik başlı şekilde davranırlar. Agresif yapıda olabilmektedirler ve buna karşı dikkatli olmak gerekmektedir.

Eğitimle önüne geçilemeyen iç güdülere sahip olan ırklardır. Toprağı kazabilir ve beslenmek için fareleri tutabilir.

Bekçilik içgüdüleri doğuştan itibaren vardır ve bir yabancıyı hissettiklerinde tepki verebilirler. Bu bir insan veya hayvan da olabilecektir.

Bahçesi olmayan bir evde yetiştirmek de mümkündür. Ancak düzenli bir şekilde yürüyüş yaptırmanız gerekecektir. Tasmasız oldukları zaman bunu yapmamanızı tavsiye etmekteyiz.

Serbestçe oyun oynayabilirler ve koştuklarında daha fazla mutlu olurlar. Egzersiz şartlarını uyumlu bir şekilde ayarlamanız gerekir ve böylece yeteneklerine uygun davranabilirler.

Arkadaş olarak sevimli yapıları bulunmaktadırlar ve sevecen bir hale bürünmektedirler. Duygularını dışa vurmakta son derece başarılı yapıları bulunur.

Yalnızlıktan asla hoşlanmazlar ve iletişimleri tüm aile bireyleriyle kuvvetlidir.

Yüksek noktalara zıplayabilen ırklar arasında bulunmaktadırlar. Taranma ihtiyaçları çok fazla olmasa da düzenli olarak haftada bir kez bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Oyun oynamayı severler ve dostluk kurma konusunda başarılıdırlar. Hem sıcakta, hem de soğukta yaşayabilen türlerdendir.

Haşere, böcek ve fareleri avlama konusunda başarılarını gösterirler. Toprak köpeği olarak günümüzde yetiştirilmektedirler.

Ortalama olarak 12 ile 15 yıl arasında yaşarlar. Kiloları hem dişilerde, hem de erkeklerde 5 veya 6 kg civarındadır.

Boyları ise yine her ikisinde de 25 ile 28 cm arasında değişebilmektedir.

Bekçilik özelliklerinin en yüksek seviyede olduğunu söylemek mümkündür. Koruma görevinde çok başarılı olmasalar dahi, bunu görev olarak verdiğinizde yerine getirebilmektedirler.

Sıcakkanlı oldukları görülecektir ve sahiplerinin de bunu hissedebileceğini söylemek mümkündür. Enerji seviyeleri şartların normal ve uygun olduğu durumlarda oldukça yükseklere ulaşabilmektedir.

Sık sık egzersiz yaptırmanız halinde kendilerini daha mutlu hissederler. Mutlaka uygun ortamlarda koşmalarını sağlamalı ve bu sayede mutlu etmeyi başarmalısınız.

Renkleri ise mavi, kızıl veya kum renginde değişmektedir. Bu renklerin göze oldukça hoş göründüğüne dikkat edebilirsiniz. Gövde ile baş ve bacak kısımlarında renklerin açıldıklarını da görebilirsiniz.