Avustralyalı Kelpie Köpeği Bakımı ve Özellikleri Hakkında 16 Şey


Avustralyalı Kelpie ırkı ile ilgili birden fazla bilgi bulunmaktadır. Avustralya’da dingo ile Border Collie kırması olduğuna inanılırken, bunun dışında bir düşünce daha vardır.

Rutherford soyundan gelmekte olan İngiliz Kuzey Country Collielerinden geliştiği de kanıtlanmıştır ve 19. Yy’ın ikinci yarısından itibaren Avustralya’ya getirildikleri bilinmektedir.

Günümüzde ise Avustralya çoban köpeği ırkının bu kıtada yaşamakta olduğu söylenebilmektedir. Çıkış tarihi olarak 1870’lerden söz etmek mümkün olacaktır.

Görünümlerini dikkatli bir şekilde incelerseniz tilkiye benzediklerini sizler de fark edebilirsiniz ve bunun ne kadar güzel görünmelerini sağladığını da inceleyebilirsiniz.

Yapıları hareketlidir ve asla durmak bilmezler. Çevik bir şekilde hareket etmektedirler ve davranışlarıyla ne kadar zeki olduklarını göstermektedirler.

Eğitilebilen köpek ırklarından birisidir ve mutlaka sevdikleri şeyleri yapmaktan hoşlanırlar. Bu sayede daha coşkulu yapılarının olduğunu görmek de mümkündür.

Apartman ortamları yerine bahçe veya arazi alanlarında yetiştirmenizin çok daha iyi sonuçları vereceğini görebilirsiniz. Açık havada koşmak onlar için harika bir duygudur ve bu daha fazla mutlu olmalarında etkilidir.

Hem sıcakta, hem de soğuk iklimlere sahip olan yererde yaşayabilirler ve yapıları gereği bu duruma karşı müsait oldukları görülebilecektir.

Egzersiz yapmayı sevdiklerine şahit olabilirsiniz ve koşmaları da buna dahil edilebilir. Açık alanlarda harika bir şekilde vakit geçirebileceklerini de söylemek mümkündür.

Sahibine sadık olan köpek ırklarından birisidir ve yapacağınız hareketlere karşı tepkisiz kalmazlar. Hemen karşılık vermek üzere adımlarınızı atacaklardır.

Avustralyalı Kelpie köpekler, sabırlı yapıları bulunmaktadır ve bağımsız hareket etmekten hoşlanırlar. Özgürlük bu ırk için vazgeçilmezler arasında yer alacaktır.

Korumacı tavırları bulunmaktadır ve kendilerini feda etmek uğruna, kendilerine değer veren kişilere aynı şekilde karşılık vermektedirler. Agresif bir yapıya sahip değillerdir, ancak tehlike karşısında boş durmazlar.

Koruması gereken ailesi veya mal varlığı varsa, bu durumda oldukça cesur davranırlar.

Renkleri siyah, kestane, kızıl, kahve, gri ve mavi tonlarında olabilmektedir.Ortalama olarak 10 ile 14 yıl arasında yaşayabildikleri görülecektir.

Kilolarının dişi olan türlerinde 11’e kadar çıktığı görülürken, bu erkeklerde en alt sınırdır. Çünkü en fazla 14’e kadar erkek türlerinde kilolara sahip olabilmektedirler.

Avustralyalı Kelpie köpeklerin, boyları da erkekler için 46 ve 51 cm arasında, dişiler için ise 43 ve 48 cm arasında olacaktır.

Çok fazla bakıma ihtiyaçları yoktur ve haftada bir kez bunu gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır.

Çocuklarla arasındaki bağı diğer hayvanlarla ve köpek dostlarıyla kurmaları pek mümkün olmayabilir. Çünkü en fazla çocuklara düşkünlüğünün olduğunu söylemektedir.

Yabancılara karşı ise beklenmedik tepkiler verebilirler.