Basenji Köpeklerin Bakımı ve Özellikleri Hakkında 19 Şey


Basenji köpekler, en eski köpek türlerine bir örnektirler. Antik Mısır’daki kalıntılarda mezarların ve duvar resimlerinin arasında Basenji köpek ırkını andıran resimler bulunmaktadır. İngiltere’ye 1934’lü yıllarda ilk kez götürülmüşlerdir ve saf olarak yetiştirilerek dünyaca ünlü hale getirilmişlerdir.  Sighthound ismiyle AKC tarafından 1943 yılında kabul edilmişlerdir.

Kalıtsal hastalıklara karşı yatkınlığı olan bir ırktır.

Gen havuzunun genişletilmesi amacıyla Afrika’dan yeni köpekler getirilerek, daha önce tanınmamış olan kürkünde siyah gölge görünümleri olan köpekler dahil olmuşlardır.

Çocuklarla arası son derece iyidir ve sabırlı davranmaktadırlar. Kökü kokmazlar ve titizlikleri ile dikkat çekerler.

Nadir olarak görülen özellikleri ise havlamalarıdır.

Çünkü genellikle havlamak yerine farklı sesleri çıkarmayı tercih ederler. Dişilerinin 1 kez kızgınlık gösterdiği dikkat çeker. Diğer ırklarda bu iki kez olacaktır.

Vücut yapıları atletik şekildedir ve güzel bir biçimde görünmektedirler. Egzersiz yaptırılarak apartman hayatı için uyumlu hale getirilmektedirler.

Ev dışında yaşamaları halinde, ancak ılıman iklimleri seçmek gerekir. Ev içerisindeki hareketli yapıları dikkat eker.

Kendi aralarında kavga etmeden yaşayabilirler.

Grup halinde yaşama alışkınlıkları ve yatkınlıkları bulunmaktadır. Egzersiz yapmaktan hoşlanırlar ve tembelleşmemeleri için bu durum önemlidir.

Kilolarına dikkat etmeniz gerekir ve ani şekilde kilo almamaları gerekmektedir. Zeki ve eğitilen türler arasında oldukları için tercih edilirler.

Sürekli oyun ve oyuncak bulmanız gerekir. Çünkü aksi halde eşyaları harap edebilirler. Değişik oyunlarla çevreye zararlarını azaltmak gerekir.

Kokusu bulunmayan bir ırktır ve temizliklerine önem verirler. Çok fazla tüy dökmezler ve alerji problemlerini de en az seviyede yaşarlar.

Uyum problemleri çıkarmazlar ve sakin yapılarının altında hareketli kişiliklerinin olduğunu bilmeniz yeterlidir. Diğer isimleri arasında Congo veya Congo terrier bulunmaktadır.

Havaların ıslak ve yağmurlu olmasından haz etmezler. Gözyaşlarının gerçek olduğundan emin olabileceğiniz bir ırktır.

Tırmanmayı ve ağaca çıkmayı çok sevmektedirler. Ne kadar yaşar diyecek olursanız 12 ile 14 yıl arasındadır.

Kiloları 10 ile 11 arasında değişebilmektedir. Boyları ise 41 ile 46 cm erkeklerde, 38 ile 43 cm bayanlardadır.

Renkleri kızın ve siyah şekilde görülmektedir. Benekleri bulunmaktadır ve bazı kısımları beyazdır.

Beyazlıklar daha çok bacak ve boyun çevresindedir. Soğuğa ve sıcağa karşı çok dayanıklı olmadıkları görülmektedir. Bu nedenle ani hava değişimlerine kaptırmamanız gerekir.

Taranma ihtiyaçları çok fazla yoktu ve haftada bir kez ve düzenli olarak yaptırmanız da yeterlidir. Enerji seviyeleri yüksek olan ırklardan birisidir. Bekçilik yönleri en üst seviyelerdedir ve bu da sizlere güven verecektir.