Basset Hound Bakımı ve Özellikleri Hakkında 17 Şey


Basset Hound, ünlü şair ve düşünür olan Shakespeare’nin eserlerinde yer verdiği bir ırktır. En eski tarihlerde ortaya çıktığı düşünülmektedir. 1500’lere gelen tarihlerde görülmelerine rağmen, 1863’lü yıllarda tanıtılmışlardır. Böylece şöhrete sahip olmuşlardır ve 1964 yılında da bir ırk olarak kabul edilmişlerdir. Çıkış yerinin Fransa olduğunu söylemek mümkündür.

Bu ırkın sakin yapısı olması sizin için büyük bir rahatlık sağlayabilir. Sahiplerine aynı şefkat ve ilgi ile yaklaşım göstermektedirler ve son derece duygulu hareket etmektedirler.

İyi bir dostluğu kurabilen ve hem çocuklarda, hem de köpeklerle dostluklarında bunu gerçekleştiren ırklardır.Isırma gibi bir durumları yoktur, ancak bunun yanında inatçılıkları tutabilir.

Yabancı tavşanları, tilkileri, sıçan veya sülünleri avlamaktadırlar. Refleks bakımından zayıf olan ırklardan birisidir.

Bunun yanı sıra iyi bir biçimde koku alabilmektedirler. Gelişim süreçlerini tamamlayarak ve iyi bir eğitim sayesinde insanların en iyi dostlarından birisi haline gelmişlerdir. Uyuması için en uygun ortamlar evleridir ve bu ortamları da korumayı başarmaktadırlar.

Günümüzde saha yarışmalarıyla ilgili de işlevleri kullanılmaktadır. Bekçilikleri son derece iyi olan bir ırktır.

Sıcak ve soğuğa karşı dayanıklı yapılarının bulunması, hastalıklardan da korumaktadır. Düzenli olarak tüylerini fırçalamanız, bakımı için yeterli olacaktır.

Eğitilebilen türlerden birisidir ve sizlerle arkadaşlık kurabilir. Enerji seviyeleri ve egzersiz ihtiyaçlarının düşük olduğuna değinilebilir.

Ortalama ömürleri 8 ile 12 yıl arasında değişebilen ırklardandır. Kilosu ise erkeklerde ve dişilerde 18 ile 27 kg arasında değişmektedir.

Boyları da yine hem dişileri, hem de erkekleri için aynı aralıklardadır ve bu yaklaşık 33 ile 38 cm arasındadır. Av köpeği türünde olanların her rengini taşımaktadır.

Diğer adı aynı zamanda Basset Av Köpeğidir ve bu şekilde de anılmaktadır. Yabancılarla arası iyidir ve dostluklarını da kurabilirler.

Oyun oynamayı çok sevmezler ve yapıları hareketli değildir. İç mekanlarda sakin, dış mekanlarda ise daha çok hareketlidir.

Eğer ilgisini çekmek istiyorsanız, aktif olmasını sağlamanız gerekmektedir. Kurallara uyması için mutlaka yemek ödülü vermeniz gerekmektedir.

Obeziteye, sırt veya iskelet problemlerine karşı vücutları yatkındır. Aynı zamanda GDV hastalığı da meydana gelebilir ve midesi gaz nedeniyle şişebilir.

Öğünlerini düzenli vermeniz ve çok yiyecek tüketmemesini sağlamanız yeterli olacaktır.

Ailesini seven ırklardan birisidir ve bakışları son derece yumuşaktır. Parlak tüylere sahiptirler ve beyaz üzerinde kahverengi ya da siyah lekeleri ile yaygındırlar.

Tüy dökmeleri ise olumsuz davranışlarından birisidir. Kısa yürüyüşler yaptırarak mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Apartman yaşamına uygun olan ırklardan birisidir ve daha çok iz sürmesi amacıyla yetiştirilmişlerdir. Burunlarının sivri, bacaklarının da kısa olduğunu görmek mümkündür.