Bengal Kedisi, Türleri, Özellikleri ve Bakımı


Bengal cinsi kediler iri cüsseli kedilerdir. Bunların ataları Asya leopar kedisidir. Bu kedi türünün nesli tükenmeye başlayınca, başka türden kedilerle çiftleştirilmeye başlanmıştır. Bu amaçla ilk olarak 1963 yılında Asya leopar kedisi, Abyssinian (Habeş) cinsi kediler ve American Shorthair cinsi kediler ile çiftleştirilmiştir. 20 yıllık çabaların sonunda bu türe özgü renk ve desen özellikleri ile Asya leopar kedisi yeniden ortaya çıkmıştır ve bu türe Bengal cinsi kedi denmiştir. Kendine özgü benekli derisi ile Bengal cinsi kediler, atalarının vahşi karakterinden uzak evcil bir kedi türüdür.

Yapılan çalışmalar Amerika’da gerçekleştiği için anavatanı olarak Amerika gösterilen Bengal cinsi kedilerin fiziksel özellikleri ve bakımları ile ilgili bilinmesi gerekenler aşağıda açıklanmıştır:

Bengal kedisi, türleri, özellikleri ve bakımı nelerdir?

Geçmişi: Büyük cüssesi, kendine has benekli derisi ile bengal kedisi , tıpkı sinsi bir kedi gibi görünüyor olsa da atalarından biri olan vahşi Asya Leoparından dolayı aslında Bengal kedisi evcil bir kedi türüdür.

Bengal cinsi kediler son derece oyuncudur ve suyu çok fazla severler. Bu özellikleri Asya leopar kedisinin karakteristik özellikleridir. Hareketli oldukları için bazen gürültücü olabilirler.

Bengal kedisi adını, Asya Leopar kedisinin bilimsel adı olan “Felis Bengalensis”den almaktadır. Asya Leopar Kedileri 1950 ve 1960 yılları arasında petshoplarda bulunmaktaydı. Bu yarı vahşi sayılabilecek kedilerin, evcil shorthair kediler ile çiftleştirilmesi ile bengal kedileri üretilmiştir.

Bengal Kedisi

Kaliforniyalı bir üretimci olan ‘Jean Mill, bu işlemi ilk olarak yapan kişi olarak kayıtlara geçmiştir.

Bu kediler atalarının aksine sakindir ve kararlı bir karaktere sahiptir. Bu uysal kediler oldukça dışa dönüktür. İnsanlarla kolayca uyum sağlarlar. Ayrıca çocuklarla ve başka hayvanlarla kolay kaynaşırlar.

Bengal cinsi kedilerin davranışları bazen köpeklere benzer. Sahibini sevecenlikle karşılar ve evin içinde onu yakından takip eder.

Göz alıcı ve büyüleyici bir güzellikleri vardır. Vücut yapısı olarak kafaları vücuduna göre biraz küçük ve uzun şekillidir. Kafası hafiften üçgeni andırır.

Birbirinden ayrı duran büyük, badem gözleri bulunur.

Kulakları kısadır, uçları yuvarlaktır ve kafası ile birleştiği nokta geniştir. Geniş bir burnu vardır.

Bengal cinsi kedilerin kasları gelişmiştir. Bedeni oldukça dikkat çekicidir. İri ve kalın kemikli olan bu kedilerin bacakları da kalın ve kaslıdır. Arka bacakları öndekilerden daha uzundur. Patileri de iri ve yuvarlaktır.

Kuyruğu kalındır ancak çok uzun değildir, uca doğru incelir.Tüyleri çok uzun değildir. Kalın ama yumuşak tüyleri vardır.

Tüyleri çok uzun değildir. Kalın ama yumuşak tüyleri vardır.

Bengal Kedisi

Bu kediler fazla bakım gerektirmiyor.Sadece yüylerinin hergün taranması yeterlidir. Hafta bir kere fırçalanması, ölü tüylerin alınması için yararlıdır.

Suyu seven nadir kedi türlerinden biridir. Haftada bir banyo yaptırmak gerekir.

Bakımı: Haftalık tüylerinin taranması ve banyo yapması gereklidir. Diş eti rahatsızlığı ile karşılaşmamak için kedinizin dişlerini düzenli olarak fırçalamanız gerekmektedir. Her iki haftada bir düzenli olarak tırnakları kesilmelidir. Kum kabını mutkaka temiz tutunuz.

Ağız sağlığı bakımından dişlerinin düzenli fırçalanması yararlıdır.

Ayrıca onbeş günde bir tırnakları kesilmelidir.

Evde uzun süre yalnız bırakılacaksa, yalnız kalmaması için evde iki tane Bengal cinsi kedinin olması tavsiye edilmektedir.

Bengal kedisinin karakteri

Bengal Kedisi

Bengal kedisi, son derece aktif ve son derece zeki kedilerdir. Bu durum zaman zaman onlarla yaşamayı eğlenceli hale getirse de yüksek zekaları ve son derece haraketli olmaları sahiplerinin zorlanmalarına sebep olur. Her zaman atakta olan , arkadaş canlısı ve kendine güvenen özgüveni fazla olan kedilerdir.

Dikkatlerinden hiçbirşey kaçmaz. Oyun oynamayı çok severler. Adeta çocuk gibilerdir. Suda oynamaya oldukça düşkündürler . Bu sebeple her an sizinle birlikte banyo yapabilirler.

Bir diğer yandan eğer akvaryumunuz varsa ve balık besliyorsanız aynı ortamda bulundurmamanız gerek . Çünkü balıklar onun pençeleri olduğu için risk altındadırlar.