British Shorthair Cinsi Kedi Özellikleri Nelerdir?


British Shorthair cinsi kedi özellikleri nelerdir? Masal kitaplarında büyüleyici güzellik betimlemeleri olur ya, işte o masaldaki güzelliğin gerçeğe dönüşmüş hali kediler. Ya da güzellik değil de, yakışıklılık diyebiliriz.

British Shorthair cinsi kediler, İran kedilerinden sonra en sakin kedilerdir. Ancak bu sakinlik tembellikle karıştırılmamalıdır. Ancak bazen içine kapanık da olabilirler.  Bu kediler yalnız başına bırakıldıkları zamanlarda yaramazlık yapmaz ve yetişkin olduktan sonra evdeki dolaplara masalara zıplamazlar. Sağlıklı ve safkan bu tür çok sağlam ve uyumludurlar. Bu özellikleri ile köpeklerle bile anlaşabilirler. Bu cins tam bir şehir kedisidir. Çok konuşkan olmayan bu kediler, çiftleşme dönemlerinde de bağırmazlar. Bu cinsin kedilerinin çok asil ve sakin bir duruşu vardır. British shorthair kediler için en uygun kedi mamaları deri ve tüy sağlığı açısında hassas kedi mamalarıdır.Kedi maması seçerken bu konulara dikkat etmeniz kedinizin sağlığı için çok önemlidir.

British Shorthair kedileri tek seferde 4-5 yavru dünyaya getirirler. Gözleri bir haftadan sonra açılan bu kediler üç hafta sonra anne sütü dışındaki ek gıdalara başlayabilirler. Annelerinden ayrılana kadar çok bağlı olan kediler enerjik, büyük ve yuvarlak olarak dünyaya gelirler ancak bu yuvarlaklık şişmanlıkla karıştırılmamalıdır. Çok yavaş büyüyen bu cins kediler tam formuna 5 yaşındayken ulaşırlar ve bu yüzden de her zaman çok iyi bir görünüme sahip olurlar. Bunlar 20 yaşına kadar yaşayabilirler. Bu cinsin yavruları uyumlu ve sakin yapıları ile hem evdeki çocuklarla hem de diğer evcil hayvanlarla çok iyi geçinirler. Çocuklarla çok fazla ve aktif oynadıkları halde sakinlikleri nedeniyle kesinlikle zarar verici olmazlar. Doğuştan temiz olan bu kediler kendi kendilerini temizlerler. Kısa tüylü olmaları nedeniyle de temizlikleri çok kolaydır.

British Shorthair cinsi yuvarlak kemik yapısına sahiptir ve yuvarlak güçlü bir kafası vardır. İri ve yuvarlık gözleriyle dikkatli bakışları vardır.  Burnu geniş ve orta büyüklükte olup alın kısımları yuvarlak gelir ve üst kısmı hafice düzleşir. Çene ve burun kısmı iyi gelişmiş olan bu türde bıyıklardan sonra belirgin bir boşluk vardır. Geniş, orta boyda ve başın biçimiyle tamamen uyumlu kulaklara sahiptirler. Bacakları kuvvetli ve orta boyda, göğsü geniş ve derindir. Orta büyüklükteki bedenleri tıknaz ve arka tarafı da düz görünümlüdür. Kuyrukları bedenleriyle uyumlu, uç kısmında ince kuyruk başlangıcında ise geniştir. Tüyleri kısa ve tek kattır ve patileri de yuvarlaktır.