Burmese Cinsi Kedilerin Bakımı ve Özellikleri Hakkında Bilmeniz Gereken 15 Şey


Burmese cinsi kediler, Siyam kedilerinin atasıdır. 1930 yılında Burma’dan bir denizci tarafından kahverengi bir dişi kedi Amerika’ya getirilir. Tibet’te Budist rahibi olarak yaşayan bir meraklı bu türü çoğaltmak ister ve elindeki Siamese türünden bir erkek kedi ile bunu çiftleştirir. Bu çiftleşmeden sonra farklı renklerde üç tane yavru elde eder.

Renkleri kahverengi, bej ve beneklidir. 1936 yılında bu yeni tür Burmese cinsi kediler olarak tescil edilir. Güleryüzü ve enerjisi ile hayranlık uyandıran Burmese cinsi kedilerin bakımları ve özellikleri hakkında aşağıda bilinmesi gereken 15 şey açıklanmıştır:

1. Burmese cinsi kediler, atalarından aldıkları kararlılık ve çekiciliği bugün de devam ettirir. Ses tonları çok yumuşak ve tatlıdır.

Burmese Kedi
2. Son derece meraklı kedilerdir ve evdeki her köşeyi araştırır. Sürekli koltuk tepelerinde dolaşır. Çok iyi bir ev kedisidir ve sahibinin yanından ayrılmaz.

Burmese Kedi
3. Çocuklu aileler için idealdir. Çocuklarla oynamayı çok sever. Evde bulunan başka hayvanlarla da güzel geçinir. Akıllıdır ve çabuk öğrenir. Oyunda hile yapmasını bile becerir.

Burmese Kedi
4. Safkan olsun melez olsun Burmese cinsi kedilerde, genlerinden gelen bir takım sağlık problemleri bulunur.

Burmese Kedi
5. Göğsü yuvarlak ve geniştir. Bacakları incedir ve arka bacakları, önlere göre bir parça uzundur. Genelde kemik yapısı kuvvetlidir.

Burmese Kedi
6. Vücudu kaslıdır ve yuvarlak kafası uyumludur. Yüz hatları keskin değildir ve yüzü geniş ama kısadır. Gözleri hafif yana eğimlidir.

Burmese Kedi
7. Kulakları dik durur, uçları hafifçe yuvarlaktır.

Burmese Kedi
8. Burmese cinsi kedilerin ortalama yaşamları 15-16 yıl arasıdır. Ağırlıkları ise 4-7 kg arasında değişir.

Burmese Kedi
9. Tüyleri kısa ve parlaktır ve renkleri kahverengi, krem, çikolata, siyah ve leylak gibi farklı renklerde olabilir. Bu kediler genel olarak tüylerini dükmezler.

Burmese Kedi
10. Kısa tüylerinin bakımı çok kolaydır. Haftada bir defa fırçalamak yeterlidir, o da ölü tüyleri temizlemek için.

Burmese Kedi
11. Ağız sağlığına önem vermek gerekir. Olası diş eti hastalıklarına karşı dişleri hiç değilse haftada 2-3 kere fırçalanmalıdır.

Burmese Kedi
12. Kulakları da haftada bir kontrol edilmelidir. Kirli ise bir pamuk yardımı ile temizlenmelidir. Pamuk, su ve elma sirkesi karışımına batırılırsa daha iyi olur.

Burmese Kedi
13. Tırnaklar onbeş günde bir kesilmelidir.

Burmese Kedi
14. Ayrıca akıntı varsa göz kenarları yumuşak bir bezle silinmelidir. Bu işlemi yaparken dikkatli olmak gerekir, aksi halde enfeksiyon varsa diğer göze yayılabilir.

Burmese Kedi
15. Arada dışarı çıkarılıp dolaştırılması gerekir. Ancak tehlikelere karşı fazla başıboş bırakılmamalıdır.

Burmese Kedi