Chartreux Cinsi Kedilerin Bakımı ve Özellikleri Hakkında Bilmeniz Gereken 12 Şey


Onsekizinci yüzyılda Fransa’da, evlerde, dükkanlarda ve ahırlarda ortaya çıkan fareleri avlaması için bu kedi türü kullanılmış. Ancak tüyleri çarpıcı güzellikte olan bu kediler daha sonra kürkçüler tarafından değerli bulunmuştur. Onaltıncı yüzyılda yaşamış bir şair, şiirlerinde bu gri kedi türlerinden bahsederken farelere ölüm sloganını kullanmıştır. Daha sonra doğa, sanat ve ticaret ile ilgili kaynaklarda da Chartreux adı verilen mavi kediler, değerli kürkleri ile geçer.

Bir söylentiye göre gri kürkünden dolayı Chartreux cinsi kediler Fransa’da kurulmuş bir tarikat ile ilişkilidir, ancak bu bilgi kanıtlanmış değildir.

İlk olarak 1970 yılında Amerika’ya götürülmüş ve burada 1987 yılında bir kedi ırkı olarak kabul edilmiştir. Ancak kökeni Fransa olmasına rağmen Avrupa’da hala çok fazla bilinmemektedir.

Montreux Jazz Festivali’nin resmi maskotu olarak kullanılan Chartreux cinsi kedilerin bakımları ve özellikleri hakkında bilinmesi gereken 12 şey aşağıda açıklanmıştır:

1.Bu kediler sessiz ve sakin yaradılışlı insanlar için mükemmel bir arkadaştır. Bir mim sanatçısı gibi sahibi ile sessiz fakat iyi iletişim kurarlar.

2.Avcı karakterli olmalarına rağmen gündüzleri uyku ve yeme dışında çok az oyuna zaman ayırırlar. Genelde aptal görünüşlüdür. Sesi çok az çıkar.

chartreux kedi

3.İlgi görmekten hoşlanan bu kediler, sahibini takip eder ve yatağında uyumak ister.

 chartreux kedi

4.Sahibi ile iletişimini sadece gözleri ile kurar, bu yüzden ne istediğini ve nerede olduğunu anlamak için sahibinin dikkatli olması gerekir.

 chartreux kedi

5.Evde yalnız kalmaya alışıktır. Yolculuklarda sıkıntı yaratmaz. Kısaca kurallara uyan, uysal bir kedidir.

 chartreux kedi

6.Chartreux cinsi kediler, melez veya safkan, her iki durumda da genetik olarak gözlemlenen bazı sağlık problemlerine sahiptir. Genelde sağlıklı olsalar da örneğin dizkapağı çıkıkları yaşayabilirler. Hafif çıkıklarda çok fazla problem olmasa da şiddetli çıkıklarda bu kedinin topal kalma ihtimali var.

 chartreux kedi

7.Tüyleri, kalın, kısa ve su geçirmez özelliklidir. Yaşadığı yere, yaşına ve cinsiyetine bağlı olarak çift katlıdır. Erkeklerde bu tüyler oldukça ağırdır, dişilerde ise ince ve ipeksidir. Renkleri mavi-grinin farklı tonlardır.

 chartreux kedi

8.Portakal rengi gözleri dikkat çekicidir. İri yanakları, sanki gülümsüyor ifadesine sahiptir. Kulakları normal büyüklüktedir.

 chartreux kedi

9.Vücutları sağlam ve güçlüdür. Bacakları kısa ve kemiklidir. Kuyruğu uca doğru sivrilir. Kaslı vücudu oldukça esnek ve çeviktir.

chartreux kedi

10.Bakımları kolaydır. Kısa ve kalın tüylerini haftada bir taramak veya fırçalamak yeterlidir.

chartreux kedi

11.Nadiren banyo yaptırılabilir.

chartreux kedi

12.Bu kediler için en yararlı besin maddesi ettir.