Chinchilla Cinsi Kedilerin Bakımı ve Özellikleri Hakkında Bilmeniz Gereken 12 Şey


İran kökenli olan Chinchilla cinsi kediler, İran kedilerinin farklı ve çok tercih edilen bir türüdür. Aynı köklere sahip olsalar da Chinchilla cinsi kediler ayrı bir ırk olarak kabul edilmiştir. Bu kedilerin kürkleri, Chinchilla isimli bir fare türünün kürkü ile benzerlik gösterdiği için bu ırka aynı isim verilmiştir. Ondokuzuncu yüzyılın sonlarında bu kedi türü Londra’da birçok ödül kazanmıştır. Muhteşem bir güzelliği olan bu kediler, bugün de en fazla tercih edilen kediler arasındadır.

İran kedisi ile Ankara kedisinin çiftleşmesi ile elde edilen bu melez Chinchilla cinsi kedilerin bakımları ve özellikleri hakkında bilinmesi gereken 12 şey aşağıda açıklanmıştır:

1. Bu kediler, basık burunlu ve basık yüzlü İran kedilerinin aksine, normal büyüklükte bir burun ve yüz yapısına sahiptir. Çeneleri hafif öne doğru çıkıktır. Bu farklılık aslında onlara solunum rahatlığı verir.

Chinchilla kedi
2. Aynı şekilde bu kediler basık suratlı olmaktan kaynaklanan göz akıntısı gibi başka sağlık problemleri de yaşamazlar. Böyle olduğu için İran kedilerine göre daha sağlıklıdırlar.

Chinchilla kedi
3. Chinchilla cinsi kedilerin tüyleri gür ve uzundur. Tüylerinin renkleri karışıktır. En çok tercih edilen renkler, beyaz ve açık krem-sarı renklerdir.

Chinchilla kedi

4. Sakin huylu ve dost canlısı olan bu kedilerin sesi oldukça melodiktir.

Chinchilla kedi
5. Gözleri ve burun çevresi sanki bir ressamın kaleminden çıkmış gibidir.

 Chinchilla kedi
6. Gözlerinin rengi genellikle yeşil ve mavi tonlardadır ve gözlerinin çevresi sürme çekilmiş gibidir. Bu nedenle sürme gözlü olarak da anılan bu kediler son derecek çekicidir.

 Chinchilla kedi
7. Chinchilla cinsi kediler, karakter olarak daha çok İran kedisine benzerler. Çabuk öğrenen, yumuşak başlı ve sakin bir kedidir. Sahibine aşırı düşkündür.

 Chinchilla kedi
8. Tembel yapıda olan İran kedilerinin aksine bu kediler oldukça hareketli ve oyuncudur. Aynı zamanda sevecen ve arkadaş canlısıdır. Sevilmekten, okşanmaktan ve kucakta olmaktan hoşlanırlar. Bu yüzden de özellikle zamanları daha fazla olan orta yaşlı çiftler tarafından tercih edilirler.

 Chinchilla kedi
9. Çocuklarla da iyi arkadaş olurlar.

 Chinchilla kedi
10. Bu kedilerin bakımları kolaydır. Tek yapılması gereken hergün tüylerini taramak ve tüy bakımı yapmaktır. Birkaç gün tüylerine tarak vurulmazsa tüyler düğümlenir ve açılmaz hale gelebilir.

 Chinchilla kedi
11. Düzenli taransalar da tüy dökme zamanında evde uçuşan çok miktarda tüy olacaktır.


12. Egzersiz yapmaktan, bir yerlere tırmanmak ve atlamaktan hoşlanırlar. Bu nedenle arada dışarı çıkarılmalı ve egzersiz yapması sağlanmalıdır.

 Chinchilla kedi