Çocuklarınıza Hayvan Sevgisi Aşılamanın Önemi Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Şey


Çocuklarınızın birer canavar olarak yetişmesini istemezsiniz değil mi? Öyleyse lütfen onlara hayvanlara ve çevreye saygılı olmayı öğretin! Hem de öğütlerle değil, davranışlarınızla örnek olarak. Unutmayın çocuklarınız sizin birer aynanız, eğer onlarla  ilgili yolunda gitmeyen bir şeyler varsa bilin ki onu siz yetiştirdiniz. Lütfen sevebilen, empati yapabilen, nazik çocuklar yetiştirin ki dünya daha güzel bir yere dönsün.

1. Hayvan sevgisi olan çocuklar, hayvanlara zarar vermez, onlara nasıl davranması gerektiğini bilir

Maalesef her geçen gün hayvanlara işkence eden, eziyet eden çocukları haberlerini duyuyoruz. Siz kendi çocuğunuzun bunlardan biri olmasını istemezsiniz değil mi? O zaman ona mutlaka hayvanların da birer ‘kişi’ olduğunu, duyguları ve hisleri olduğunu, hem de konuşamadıkları ve kendilerini savunamadıkları için ekstra dikkatle ele alınmaları gerektiğini öğretin. Özellikle çok küçük yaşlarda yavru olan ya da kuş gibi doğası gereği küçük bir evcil hayvana karşı sert tavır gösteren, agresifçe oynayan çocuklara dikkat, sakın bu tarz davranışları çocuktur yapar diye geçiştirmeyin! Hele hele ‘aslan oğlum’ vs gibi sözlerle asla desteklemeyin, eğer bu şekilde davranırsanız çocuk değil canavar yetiştirirsiniz…

2. Çocuğunuz çevreye duyarlı ve onu koruyan biri olur

Çevresine duyarlı nesillerin yetişmesi çok önemli, özellikle de hızla doğal kaynaklarımızı tüketip, ormanları talan ettiğimiz, hayvanları sömürüp, hayvanat bahçesi ve sirk gibi yerlerde bizim zevklerimize hizmet etmeye mahkum hale getirdiğimiz şu çağda…

3. Hayvansever çocukların empati yetisi gelişir

Bir hayvan ile bağ kuran, onun da hisleri olduğunu kavrayan çocuklar empati yapmayı daha kolay öğrenir.

4. Çocuğunuza hayvan sevgisi aşılarsanız, paylaşmanın önemini bilir

Çocuklarınızla barınak ziyaretleri yapın ve sofrada artan yemeklerinizi bir kaba koyun ve ondan kapının önüne hayvanlar için bırakmasını isteyin. Ki yapacağı ufak bir paylaşımın bir canın hayatına nasıl dokunabileceğini anlasın.

5. Evcil hayvanlar sayesinde çocuklar sorumluluk almayı öğrenir

Çocuklara hayvan sevgisi aşılamanın önemi mevzusunu bir adım ileri götürün, ve çocuğunuzun bir evcil hayvan sahiplenmesini sağlayın. Küçük yaştan itibaren o evcil hayvanla ilgili yerine getireceği ufak tefek yükümlülükler ileride onun sorumluluk bilincinin gelişmiş olmasını sağlayacaktır.

6. Ve yardım etmeyi öğrenir

Hayvansever çocuklar, yardımsever olurlar. Sadece hayvanlara karşı değil, darda olan zorda kalan herkese karşı.

7. Küçük yaştan itibaren hayvanlarla zaman geçiren çocuklar nazik davranmayı öğrenir

Bir köpeğin başını yumuşakça okşamayı, yavru bir köpeğe sarılmanın sıcaklığını hisseden çocuk, kaba olmaz.

8. Hayvansever çocukar bencil olmaz, kendisi dışındakilere karşı da düşünceli olur

Bencillik ve umursamazlık çağımızın hastalığı. Git gide görmezden gelmeye ‘Aman bana ne!’ demeye daha çok alışıyoruz. Kendisi dışındaki şeylerle de ilgili olan, dünyanın kendi etrafında dönmediğinin bilincinde olan çocuklara ihtiyacımız var.

Bonus: Çocuğunuzda hayvan fobisi gelişmez, ki bu fobi ülkemiz şartlarında yaşamı çekilmez hale getirebilir…

Çünkü sokaklar kedi ve köpeklerle dolu. Çocuğunuzun ileride korkusu yüzünden evden çıkamayan bir birey olmasını istemiyorsanız lütfen ona hayvanların hastalıklı olduğu, pis olduğu, yaklaşırsa kendisini ısıracağı gibi yanlış ve eksik bilgiler vermeyin. Kendiniz bilinçlenin ki çocuğunuzu da bilinçlendirebilin.