Çocuklarla En İyi Anlaşan 6 Köpek Türü


Çocuklara hayvan sevgisi aşılama konusunda en çok tercih edilen türün köpekler olduğunu biliyoruz. Bu noktada köpeklerin evde beslenilmeye uygun yapılarının yanı sıra, çocuklarla iyi anlaşmaları da önemli bir rol oynuyor. İşte çocuklarla en iyi anlaşan ve onlarla en iyi iletişim kuran köpek cinsleri.

Golden Retriever

Türkiye’de ve dünyada en çok sahiplenilen köpek cinslerinden biri olan golden retrieverlar, özellikle zeki ve sıcakkanlı olmalarıyla bilinirler. Bulundukları ortama çok çabuk alışan ve hemen hemen her türlü evde yaşayabilen bu köpekler, çocuklarla da çok iyi iletişime sahiptirler. Normalde av köpeği olduklarından, yeterli ilgiyi gördüklerinde evi koruyabilecek konuma da gelirler. Çocuklara hayvan sevgisi aşılamak için ideal köpeklerin başında gelirler.

Jack Russell

Tüylü yapılı süs köpeklerini andıran küçük köpeklerin yanında daha olgun bir köpek cinsi olarak kalan Jack Russell cinsindeki köpekler, özellikle parçası oldukları aileye duydukları aidiyetle bilinirler. Çocuklarla araları çok iyi olan ve tamamen evcil yapıda olan bu köpekler, kendileriyle ilgilenildiklerinde bir insan kadar cana yakın ve sevimli olabilir.

Cavalier King Charles Spaniel

Özellikle görünümü ve yavru bir köpeğe benzeyen haliyle çocukların sevgilisi olan bu cins köpekler, insanlar tarafından sevilmekten son derece zevk alırlar. Bununla birlikte insanlarla etkileşime girme konusunda da gayet istekli olan cavalier king cinsi köpekler, çocuklarına hayvan sevgisi aşılamak isteyen ebeveynler için vazgeçilmez konumdalar.

American Cocker

Büyük kulaklarıyla dikkat çeken ve uzun tüyleriyle sevilmeye son derece müsait olan american cockerlar, en evcil köpek türlerinden biridir. Küçük yaşta sahiplenildiklerinde eğitilmek için gayet uygun durumdadırlar. Fazla evcil olduğu için diğer hayvanlarla yaşamayı pek sevmez, ancak evin tek hayvanı olacaksa çocuklar için en iyi seçimlerden biridir.

Labrador Retriever

Çocuklarla en iyi anlaşan köpek cinsinden biri olan bu köpekler, baygın gözlerinin aksine son derece hareketlidirler ve oyun oynamayı çok severler. Küçük yaşlarda ilgilenilip aileye alıştırıldığında son derece sıcakkanlı olan bu köpekler, sahibi olan aileye oldukça sadık ve bağlı hale de gelebilirler. Çocuklar için en çok tercih edilen köpek türlerinin başında gelirler.

Maltese Terrier

Oyuncak bebeği andıran yapısı ve tüyleriyle tam olarak çocuklar için olan bu köpekler, son derece hareketlidirler. Bu nedenle evde bakılmaları biraz zor olsa da özellikle bahçeli bir evde bakılmak için idealdirler. Kucakta oturmayı çok seven meltese terrier cinsi köpekler, evde başka hayvanların olmasından herhangi bir rahatsızlık duymazlar. Eğitime çok uygun olmasalar da yine de çocuklar için idealdirler.