Colorpoint Shorthair Cinsi Kedilerin Bakımı ve Özellikleri Hakkında Bilmeniz Gereken 12 Şey


Colorpoint Shorthair cinsi kedilerin anavatanı Amerika’dır. American Shorthair cinsi kediler ile Siyam kedisinin çiftleştirilmesi ile elde edilmiştir. Bu çiftleştirme çalışmaları yapılırken, Siyam ırkından olan, ancak Siyam kedilerinde olmayan farklı bir renk elde edilmek istenmiştir.

Ortaya çıkan Colorpoint Shorthair cinsi kediler, bazı kuruluşlar tarafından ayrı bir kedi türü olarak kabul edilirken, bazı kuruluşlar tarafından ayrı bir tür değil, Siyam kedisinin bir çeşidi olarak kabul edilmiştir.

Genel olarak bu tür kediler, diğer benekli tüy yapısına sahip kedilerle benzer özellikler taşıdıkları için İngiltere’de Siyam ırkı olarak kabul edilmektedir.

Aşağıda Colorpoint Shorthair cinsi kedilerin fiziksel özellikleri ve bakımları ile ilgili bilinmesi gereken 12 önemli nokta açıklanmıştır:

1.Colorpoint Shorthair cinsi kediler ve Siyam kedileri renk bakımından farklı olsalar da karakter özellikleri aynıdır. Bu kediler isteklerini her zaman kulak tırmalayıcı ve yüksek bir sesle ifade ederler.

Colorpoint Shorthair

2.Bu kediler insanlara çok düşkün yapıdadır. Oldukça konuşkan ve her yere burnunu uzatan kedilerdir. Bu özellikler ile sahiplerini çileden çıkarabilirler.

Colorpoint Shorthair

3.Eğer evde yalnız kalma durumundaysa birbirlerine eşlik etmeleri açısıdan aynı türden ikinci bir kediyi sahiplenmekte yarar var.

Colorpoint Shorthair

4.Colorpoint Shorthair cinsi kediler son derece zeki, çevik ve atletik yapıdadır. Oyun oynamaktan çok hoşlanırlar. Özellikle lazer pointer gibi oyuncaklar egzersiz yapmaları açısından da çok uygundur.

Colorpoint Shorthair

5.Sahibine sadık olan ve sürekli onun beraber olmak isteyen bu kediler, onlarla oynamaya zaman ayırabilecek kişiler için idealdir.

Colorpoint Shorthair

6.Kafa yapısı, burundan sivri ve kulaklarına doğru genişleyen üçgen şekillidir. Kulakları bir parça iridir. Badem şekilli gözler hep koyu ve canlı mavi tonndadır.

Colorpoint Shorthair

7.Vücudu orta büyüklüktedir ve kaslı ve kemiklidir. Ancak bacakları ince ve zayıftır. İnce uzun kuyrukları vardır.

Colorpoint Shorthair

8.Bu kedilerin tüyleri kısa ve yumuşaktır. Ayrıca tüylerinin üzerinde uzun çizgiler bulunur.

Colorpoint Shorthair

9.Ortalama yaşamları 12-15 yıl arasıdır. Ağırlıkları 5-9 kg arasında değişir.

Colorpoint Shorthair

10.Sağlık açısından Colorpoint Shorthair cinsi kediler safkan olsalar da olmasalar da bazı genetik hastalıklara sahiptir. Siyam kedilerini etkileyen her türlü hastalık bu tür kediler için de söz konusudur. Örneğin bazı karaciğer rahatsızlıkları, astım bronşit, doğuştan gelen aort darlığı, şaşılık ve sindirim sistemi hastalıkları gibi.

Colorpoint Shorthair

11.Bu tür kedilerin bakımları kolaydır. Haftada bir tüylerinin taranması veya fırçalanması iyi olur.

Colorpoint Shorthair

12.Ağız bakımının yapılması, tırnaklarının onbeş günde bir kesilmesi, göz kenarlarının temizlenmesi ve kulaklarının her hafta kontrol edilmesi önemlidir.

Colorpoint Shorthair