Cornish Rex Cinsi Kedilerin Bakımı ve Özellikleri Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Şey


Cornish Rex cinsi kediler, seyrek tüylü, üzerinde renkli çizgi ve benekleri olan ve tüyleri kıvırcık bir kedi ırkıdır. İlk olarak İngiltere’de 1950 yılında bir karnavalda ortaya çıkmıştır. Anavatanı Birleşik Kırallık’ın Cornwall bölgesidir. Bu bölgede Cornish Rex cinsi kedilere benzeyen çok ilginç ve alışılmadık başka kedi türleri de yaşar. Aslına bakılırsa bu kedi cinsi, aynı bölgede yaşayan ve tüy cinsleri birbirine benzeyen Rex tavşanlarına çok benzer. Bu nedenle Cornish Rex cinsi kedilerin, tavşan mı kedi mi oldukları konusunda şakalar yapılır.

Amerika’da bir dernek 1963 yılında bu kedi türünü kabul edince bütün kedi kayıtlarına da girmiştir.
Kıvırcık tüyleri ile çok dikkat çeken Cornish Rex cinsi kediler, Almanya, Amerika ve İngiltere’de farklılıklar gösterir. Örneğin Almanya’daki türlerinin tüyleri daha sıkı ve serttir.

Aşağıda Cornish Rex cinsi kedilerin fiziksel özellikleri ve bakımları ile ilgili bilinmesi gereken 9 önemli nokta açıklanmıştır:

1.Cornish Rex cinsi kediler son derece oyuncudur. İnsanları çok sever ve etrafta rahatça dolaşır. Sahibinin kucağına çıkmak için fırsat kollar. Çoğu zaman yavru bir kedi özellikleri gösterir.

2.Dışarıda dolaştırılmak en büyük keyifleridir. Gezmekten çok hoşlanırlar.

 Cornish Rex cinsi kediler

3.Aslında karakter olarak köpek gibi denecek türden bir kedi cinsidir. Atılan oyuncakları hızlıca geri getirir ve bunu sürekli yapmak ister. Son derece aktiftir ve hep hareket etmek ister. Bulunduğu ortamda yükseklere tırmanmak ve atlamak her zaman yaptığı iştir. Patileri uzun ve güçlüdür ve kapıları kolayca açabilir, küçük nesnelerin yerini kolayca değiştirebilir.

 Cornish Rex cinsi kediler

4.Cornish Rex cinsi kediler tam anlamı ile iyi bir ev kedisidir. Çocuklarla ve evdeki başka hayvanlarla çok iyi anlaşır. Köpeklerle oyun oynayabilir.

 Cornish Rex cinsi kediler

5.Bu kediler, melez veya safkan olsalar da genlerinden taşıdıkları bazı hastalıklara kolay yakalanırlar. Genel olarak sağlıklı görünseler de kalıtsal olarak kellik, göbek fıtığı ve bir çeşit kalp hastalığı sağlık açısından risk teşkil eder.

Cornish Rex cinsi kediler

6.Çok parlak ve dikkat çekici tüyleri vardır. Kadife gibi görünür ve canlıdır. Aynı şekilde kıvırcık bıyıkları da dikkat çekicidir.

Cornish Rex cinsi kediler

7.Ancak seyrek tüylü oldukları için tüyler fazla bakım gerektirmez. Taraması da çok kolaydır. Bu kedilerin bazı türleri yünlü ve uzun tüylüdür ve bunları haftada bir kere fırçalamak gerekir.

Cornish Rex cinsi kediler

8.Banyo yapmaktan hoşlanmazlar. Tamamen beyaz olanları dışında nadiren banyo yaptırılabilir.

Cornish Rex cinsi kediler

9.Bu kediler sıcaklığı severler. Bu nedenle kedi giyecekleri giydirmek çok sorun olmaz.

Cornish Rex cinsi kediler