Danua Cinsi Köpekler Hakkında Bilmeniz Gereken Şeyler


Görünce belki çok korkacağımız veya heybetini görünce şok olacağımız bir dostumuz bu. Fakat her köpekçik gibi o da sevecen. Bakalım kimmiş bu köpek ırkı Danua…

Diğer köpeklerden çok farklı devce bir boyuta sahip bu dostumuz ve son derece güçlü. İrice burun delikleri ve dar bir başları vardır. Boyun kısmı ise uzundur. Ön bacakları sağlam şekilde yere basar, kısa tırnakları ve adaleli baldırları vardır. Orta uzunlukta bir kuyruğa, çok iyi gelişmiş dişlere sahiptir. Hepsinde ortak özellik olarak kısa tüy, parlakça deri yapıları bulunmaktadır.

Ortalama yaşam süresi 6-8 yıldır. Kökeni Almanya ve Yunanistan’a dayanır. Dişilerde boyu 71-78 cm, erkeklerde 76-86 cm. Kiloları ise dişilerde 45-59 kg, erkeklerde 54-90 kg. Renkleri siyah, kaplan desenli, fawn, mavi, mantle ve harlequin olarak değişir.

Görünüşlerinden ziyade kibar, iyi huylu ve içlerinde her zaman sevgi bulunan köpeklerdir. Çocuklara karşıda son derece sabırlı tutum sergilerler. İnsanlarla yaşamaktan mutluluk duyarlar.

Fakat kontrollü bir köpek olmasının yanı sıra yetiştirme ile alakalı olarak problemler çıkabilir. Nadir havlayan bu köpekler gerektiğinde fazlasıyla havlayıp saldırgan olabilir. Bekçi köpeği konusunda başarılıdır. Küçük yaşlarda sosyalleşme gerekir. Ailesini koruma konusunda eğitim verilmemesi gerekir çünkü ortalama 2-3 yaşından sonra kendisi korumaya başlayacaktır. Eğitim konusunda zayıf ve zordur. Çok büyük olduğu için eğitimi çok önemlidir. Yavruyken başka köpeklerle büyürse ilerde sorun olma ihtimali düşer.

Uzun yürüyüşlerini ve egzersizlerini unutmazsanız evde bakımı gayet kolay bir dostumuzdur. Danua köpek ırkı hakkında beslenme ve kilo kontrolüne dikkat edilmelidir. Planlı bir beslenme programı uygulanmazsa danua köpeğini danua yapan zarafeti, yerini hemen obeziteye bırakabilir.

  • Köpeğinizin olabildiğince geniş bir alanda yaşaması sağlanmalıdır.
  • Kafa atmaları çok olasıdır. Bu yüzden bu huyu daha ortaya çıkmadan törpülenmelidir.
  • Bir canlıya yaslanmaları kararlı bir yaklaşımla yasaklanmalıdır.
  • Beslenmesine ve egzersizlerine dikkat edilmelidir.
  • Kesinlikle tehlikeli bir köpek ırkı değildir. Fakat küçük çocuklarla baş başa bırakılmamalıdır. (cüssesinden dolayı)

Küçük dostumuz ile ilgili temel bilgilerden sonra bence gayet sevimli duruyor.