5 Adımda Düşük Bütçe İle Kedi Bakımı


Kedilerin hayatlarımızı daha iyi hale getirdikleri bir gerçek. Kedi bakımı ve beslemesi oldukça masraflı olabilir. Sizler için bu masrafları biraz azaltacak düşük bütçeli kedi bakımını bu içerikte derledik.

1.Kedi sahiplenin

Öncelikle bakıma muhtaç bir sokak kedisi veya barınaktan kedi sahiplenerek başlayabilirsiniz.

2. Aşılar ve kısırlaştırma

Sahiplendiğiniz kedinin aşıları eksik ise aşılarını tamamlayınız. Özel veterinerler sizler için pahalı ise üniversitelerin veterinerlik fakültelerine veya belediyelere götürebilirsiniz. Bazı belediyelerin aşıları ve kısırlaştırması ücretsiz olabiliyor. Belediyenize ait veterinerlik müdürlüğünü arayarak bilgi alabilirsiniz.

3.Mama

Kedimizin en masraflı gideri mama olabilir. Unutmayınız sağlıksız mamalar kedinizin hastalanmasına yol açabilir. Mama satışı yapan web siteleri düzenli olarak takip ediniz belirli zamanlardaki indirimleri kaçırmayınız. Bu şekilde kedinizin mamasını daha uygun fiyata satın alabilirsiniz. Açık mamaların tazeliğine güveniyorsanız açık mama da kedinize verebilirsiniz.

4.Kedi evi, yatağı oyuncakları ve tırmalama tahtası

El beceriniz eğer iyi ise Google’dan kendin yap blog sayfalarını takip ederek kedinize kedi yatağı, kedi tırmalama tahtası ve kedi evi yapabilirsiniz. Başka kanallardan satın alacağınız ürünleri çok daha ucuz maliyetle kendiniz yapabilirsiniz. Kullanmadığınız eski eşyalarınızı çöpe atmayınız bunlardan kedinize farklı oyuncaklar ve kedi evi yapabilirsiniz.

#1

#2

#3

#4

5.Düşük bütçeli kum alternatifleri

Eğer kediler için üretilen hazır kumlardan kullanıyorsanız tasarruf etmenin yolu toplu miktarlarda alacağınız ve sizi uzun süre idare edebilecek kumlardır. İkinci bir yöntem ise kumu her gün kürek ile temizlemektir. Temizlerken küreği sallayarak fazla kum tanelerini kaba düşürmek ise pek akıllıca bir fikir değil aslında, çünkü bu esnada kirli kum tanelerini ve kedi dışkısının bir kısmını de kaba geri gönderme ihtimaliniz var. Bu sebeple kumun içinden kürekle topak ve dışkıyı toplarken bunu olduğu gibi çöpe atmalısınız. Yine hazır kuma alternatif olarak saksı toprağı, gazete parçaları, talaş vb malzemeler kullanan kedi sahipleri de var. Sizin için, kedinize ve sizin yaşam tarzınıza en uygun olan seçeneği tercih edin. Önemli olan kediniz için her daim temiz ve erişilebilir bir tuvalet alanı olması.