Egyptian Mısır Mau Özellikleri ve Bakımı İle İlgili Bilmeniz Gereken 17 Şey


Egyptian Mısır Mau Cinsi Kediler denildiğinde kökenlerinin Mısır olduğu akıllara gelmektedir. Ancak DNA araştırmaları sonucunda Kuzey Amerika’yı ve Avrupa’yı işaret ettiğini söylemek mümkündür. Maine Coon ve Korak ırklarında olan kedilerle akrabalıkları oldukları görülmektedir. Bu kedilerin yetiştirilmesi 1952 yılında Avrupa’da başlamıştır.

Şimdi sizlere bu kedi cinsi ile ilgili bazı özellikleri ve bakımı ile ilgili bilmeniz gereken detayları aktaracağız. Böylece Egyptian Mısır Maular Cinsi Kedileri diğer kedi türlerinden daha kolay ayırabilecek ve bakımı ile ilgili önemli detaylara da sahip olabileceksiniz.

1.Vücutları diğer kedi türlerine göre atletik bir yapıda görünmektedir ve son derece sosyal kedilerdir.

Egyptian Mısır Mau

2.Egyptian Mısır Mau, renkleri genellikle gümüş tonlarında, bronz renginde veya duman gibi koyu renklerde olabilmektedir.

Egyptian Mısır Mau

3.Ev yaşamına pek uygun oldukları söylenemez, doğa yaşamını daha çok severler. Doğanın tadını çıkarmak istercesine kuş seslerini dinleyip, çimen üzerinde yuvarlanırlar.

4.İnatçı yapılarıyla dikkat çekmektedirler ve en ufak bir sorunda yılmayacaklardır.

Egyptian Mısır Mau

5.Canlı yapıya sahiptirler, oyun oynamayı çok severler ve neşeli halleri ile dikkat çekerler. Apartmanda yaşayan kişilere çok zorluk çıkarmazlar.

Egyptian Mısır Mau

6.Hareketli olduklarını göstermeyi her fırsatta arzulamaktadırlar ve buna göre davranmayı ihmal etmemektedirler.

Egyptian Mısır Mau

7.Sahiplerin karşı sadakat ve sevgi ile yaklaşım sergilemektedirler.

Egyptian Mısır Mau

8.Egyptian Mısır Mau, ses tonları ise gayet yumuşak bir tonda ve rahatsız etmeyecek seviyededir.

Egyptian Mısır Mau

9.Evde pişirdiğiniz yemeklerden yiyebilirler, ancak konserve ürünlere bayılırlar.

Egyptian Mısır Mau

10.Kas yapıları gelişmiştir ve orta boylardadırlar. Kiloları yaklaşık olarak 2,5 kg ile 5 kg arasında değişmektedir.

Egyptian Mısır Mau

11.Vücutlarında benekleri olan kediler arasında yer almaktadırlar. Kuyrukları uzundur ve üzerindeki çizgiler boyundan aşağı indikçe azalır.

Egyptian Mısır Mau

12.Yanaklarına baktığınızda dolgun olmadıklarını ve kemiklerinin içe doğru olduğunu görebilirsiniz. Geniş kulaklıdırlar ve kulakları dik bir şekildedir, pembemsi tonlardadır.

Egyptian Mısır Mau

13.Küçük ağızlı olmalarının ve ayaklarının da yine küçük olmasının onları sevimli hale getirdiğini görebilirsiniz.

Egyptian Mısır Mau

14.Göz renkleri yavru kedilerde açık yeşil tonlarındadır. 18 ay ve üzerinde ise amber rengine dönüşmektedir. Göz şekilleri bademe benzetilmektedir.

Egyptian Mısır Mau

15.Tüylerinin kısa olduğuna bakmayın, son derece bakım ve özen isterler. Diğer kısa tüylü kedilerden ayrılmalarında en önemli özelliklerden birisi şeklinde dikkat çekmektedir. Bakımları son derece kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Yalnızca haftada bir kez taramak yeterli olacaktır.

Egyptian Mısır Mau

16.İlgi ve özen isteyen kedi türleri arasında bulunmaktadırlar. Onları sevdiğini göstermeniz için üzerine hafif bir şekilde dokunmanız yeterli olacaktır. Elinizle onu sevdiğinizde sizdeki sıcaklığı ve samimiyeti hemen hissedecektir.

Egyptian Mısır Mau

17.Genelde sağlıklı kedilerdir, ancak genetiği hakkında fikir edinmeniz halinde bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmanız mümkün olacaktır. Çünkü her kedi türleri gibi dikkat edilmediğinde bazı sağlık sorunlarını yaşayabilmektedirler.

Egyptian Mısır Mau