En Uzun Yaşayan Köpek Irkları


Evcil hayvanlar kategorisinde, ilk dostlardan birisi olma özelliğini gösteren ve ev ortamlarına ilk alıştırılan canlılar olan köpeklerin, yaşam sürelerine baktığınızda, ne yazık ki bizlere göre çok daha kısa olduğunu görebilirsiniz.

Alıştığınız ve beden dilini kavrayarak kolayca iletişim kurduğunuz dostlarınızın yanınızdan ve hayatınızdan sonsuza dek ayrılacak olmaları sizleri bir hayli üzecektir. Ortalama ömürleri 10 ile 13 yıl arasında değişen sadık dostlarınızın sürelerini uzatmak elbette elinizde olan bir durumdur. Çünkü gerekli şartları sağlamanız halinde ve ırklarına göre, bu sürelerin bir nebze daha arttırılması mümkündür.

İşte şimdi sizlere bu yazımızda en uzun yaşayan köpek ırkları ile ilgili detayları aktarmaya başlayacağız. Böylece hangi türü beslemenizin, sizinle daha uzun süre kalması anlamına geleceğini de kavramış olacaksınız.

Chihuahua Irkı 15 ile 17 yıl

En sevimli görünüme sahip olan ve minik yapıları bulunan köpeklerin yaşam sürelerinin ise tam tersine olduğu görülüyor. Çünkü en uzun yaşam süresi bulunan ve 15 ile 17 yıl arasında yaşayan ırklardır. Bu sürelerin uzamasında egzersizin ve ideal kilolarda kalmalarının etkisi büyüktür.

Oyuncak Poodle ırkı 14 ile 18 yıl

Yaşam süreleri bakımından üst sınırlarda bulunan diğer bir köpek ırkıdır. Minyatür poodle olarak anılmaktadır ve adeta şirinlikte üstlerine köpek ırkları tanınmaz. Çünkü masumlukları ve tatlı bakışları ile sizleri de etkileyebilirler.

Pomeranian ırkı 14 ile 16 yıl

Özenli ve doğru şekilde bakılmaları halinde bu süreler uzasa da Pomeranyalı olarak adlandırılan bu küçük ırkın ortalama süresi 14 ile 16 yıl arasındadır. Ülkemizde de son yıllarda meşhur hale gelmiştir.

Avustralya Sığır Çobanı Köpeği ırkı 12 ile 16 yıl

Görünüm olarak belirli bir büyüklüğe ulaşan ve Avustralya’ya özgü bir ırk olarak karşımıza çıkan bu köpeklerin 12 ile 16 yıl olan yaşam sürelerini uzatmak, ona sağlayacağınız uygun ortamlar sayesinde mümkün olacaktır.

Dachsund ırkı 12 ile 16 yıl

Sosis köpeği olarak da bilinen ve en sevimli köpek ırkları arasında yer alan Dachsund, aynı zamanda uzun yaşayan köpeklerdendir. Yılları ortama 12 ile 16 arasında değişmektedir ve iyi bir bakımla daha da uzun bir süre devam edebilmektedir.

Jack Russell Terrier ırkı 13 ile 15 yıl

Enerjileri yüksek olan bu ırkın, dünyada sevilen bir tür olduğunu söylemek mümkündür ve oyunculukları ile de tanınmaktadırlar. Yaşam sürelerinin 13 ile 15 yıl gibi uzunlukta olmaları da bir hayli dikkat çekicidir.