Havladığı İçin Diri Diri Gömülen Engelli Sokak Köpeği Lily’nin Hüzün Dolu Hikayesi


Bu Lily isimli engelli bir sokak köpeğinin trajik bir hikayesidir. Lily, Güney Afrika’da yaşayan sayısız başıboş köpeklerden biri.

Bir gün, okul bahçesinde bir köpeğin havlaması ve yiyecek araması okul müdürünü rahatsız eder. Aslında arka ayakları felçli olan köpek yiyecek bulamıyordu ve acı çekiyordu.

Lily’nin havlaması okul müdürünün canını sıkmıştı. İki yardımcısını çağırarak bu köpekten kurtulmak için ne gerekiyorsa yapılmasını istedi. Onlar da çareyi köpeği diri diri gömmekte buldular.

Okulun mutfak çalışanları, Lily’nin çırpınışını korku ile izlediler. Mutfak temizlik görevlisi panik içinde Uluslararası Hayvan Kliniği’ni aradı.

Kurtarma görevlileri okula geldiğinde, Lily bir buçuk metre bir çukura gömülmüştü bile. 20 dakika geçtiği için artık her dakikanın önemi vardı.

Görevliler köpeği dışarı çıkarmayı başardılar ve hemen tedavi etmek için kliniğe götürdüler. Ona önce Savaşçı adını verdiler, daha sonra da Lily olarak değiştirdiler.

Köpeğin arka ayaklarının tutmamasına, yıllar önce geçirdiği bir omurga kırılmasının neden olduğunu fark ettiler. Bacaklarına hareketlilik kazandırmak için de hemen hidroterapi, akupunktur ve benzeri tedaviler uygulamaya başladılar.

Zamanla Lily kilo almaya başladı ve kasları kuvvetlendi. Bu arada bir kuruluş Lily’yi tanıtarak destek çağrısında bulundu. Bu şekilde Lily’nin hikayesini herkes duymuş oldu ve gerçekten dünyanın her yerinden destek geldi.

Artık Lily’nin şansı dönmüştü. Hem bir gazeteci hem de bir Hayvan Kliniği Yönetim Kurulu üyesi olan Helen Walne, Lily’yi sahiplendi.

Lily’nin hikayesi, Güney Afrika’da muhtaç durumdaki hayvanları korumak için çok fazla şeyler yapılması gerektiği konusunda farkındalık yaratmış oldu.

Bununla birlikte, Lily için adalet henüz tam anlamıyla gerçekleşmiş değil. Lily, gömüldüğü mezardan kurtulalı dört yıl oldu ama, onun neredeyse ölümüne neden olan müdür henüz bir ceza almış değil. Üstelik çocukların hayvan sevgisi konusunda bilinçlenmesini sağlayacak bir programı uygulamayı da reddediyor.

Ancak yıllar sonra bile Lily, hayvan refahı savunucularına ilham vermeye devam ediyor. Sokak köpekleri eğer havlıyorsa, mutlaka bir sıkıntıları vardır. Onları dinlemek ve anlamaya çalışmak gerekir. Onların da yaşam hakları olduğunu ve sevgiye muhtaç olduğunu unutmayalım.