Kedi ve Köpek Sahiplerinin Farkında Olmadan Yaptıkları 14 Yanlış


Evcil hayvan sahipleri, başkalarının yapmadığı kadar sevgi ve ilgilerini gösterme yeteneğine sahiptir. Ancak bazı evcil hayvanlar, insanların bu alışkanlıklarından pek de hoşlanmazlar.

1.Sarılmak ve öpüşmek. Böyle bir durum hayvanlar dünyasında hiç yoktur. Bu yüzden hayvanların muhtemelen kafası karışıktır.

2.İstendiği zaman onları uyandırmak. Evde nasıl ki biri uyurken sessiz olunuyorsa, buna evcil hayvanların da hakkı vardır. Unutmayın ki ani uyanışlar evcil hayvanları strese sokar.

3.Sabit gözlerle bakmak. İnsanlar biri kendilerine dikkatle bakarsa rahatsız olur. Ancak hayvan dünyasında bu durum, sahibinin tehlikede olduğu ve müdahale etmek için hazır olması gerektiği şeklinde algılanır.

4.Ortada bırakılan bir yiyeceği çaldığı için hayvanı azarlamak. Hayvanlar bu konuda kendilerini kontrol edecek sisteme sahip değildir ve ortadaki bir yiyeceği almak için karşı koyamadıkları doğal içgüdüleri vardır. Bu yüzden onlara hırsız demek çok yanlış bir davranıştır.

5.Aynı komut için farklı kelimeler kullanmak. Evcil hayvanlara komut verirken kafalarını karıştırmamak için tek bir komut için sadece tek bir ifade kullanmak gerekir.

6.Evde beslenen hayvanın bütün gün tembellik yapmasına izin vermek. Evcil hayvanlar da insanlar kadar fiziksel aktiviteye ihtiyaç duyar. Bu nedenle ara sıra onları yürüyüşe çıkarmalıdır. Egzersiz eksikliği aynı zamanda obezite ve başka sağlık problemlerine de neden olabilir.

7.“Sorun yok” demek. Kötü birşey olduğunda evcil hayvanlar kendilerini kötü hisseder. Onlara, insan gibi durumu açıklamak gerekir. Yoksa “sorun yok, “ veya “endişelenme” gibi ifadelerle onları sakinleştirmenin bir yararı yoktur.

8.Yiyecekleri paylaşmak. Yiyecekleri evde beslenen hayvanlarla paylaşmamaya direnmek mümkün değil. Ancak insanların yediği yiyecekler, hayvanlar için her zaman uygun değil. Özellikle işlenmiş gıdalar ve fast türü yiyecekler evcil hayvanların sağlığı için zararlıdır.

9.Evdeki bütün hayvanlar için tek bir kap kullanmak. Hayvanların gerçekte, kendilerine ait özel alanlara sahip olma isteği doğalarında var. Bu nedenle evcillerin herbirine ayrı bir tepsi kullanmalıdır.

10.Yaptıkları yanlışlar ve itaatsiz eylemler için evcil hayvana bağırmak. Onların da duyguları var. Yanlışlarını hissedebilir, suçluluk ve utanma duygusu yaşayabilirler. Önemli olan sakin ve tutarlı davranabilmektedir.

11.Çok fazla yiyecek bırakmak. Evcil hayvanlara ihtiyaçlarından daha fazla yiyecek vermek hatadır. Evcil hayvanlar aç olmasalar da önlerindekini yiyebilir. Bu ise aşırı kilo alımı ve sağlık sorunlarına yol açar.

12.Eğitimlerinde geç kalmak. Evcil hayvanlar ne kadar erken eğitilmeye başlanırsa, öğrenmeleri ve anlamaları o kadar kolay olur.

13.Uzun süre yalnız bırakmak. Düşünülenin aksine kediler ve köpekler tek başlarına birkaç saatten fazla kaldıkları zaman sinirlenir ve üzülürler. Normalde asla bir gün boyunca yalnız bırakmamak gerekir.

14.Onların dünyasının çevremizde döndüğünü unutmak. Evcil hayvanlar her zaman ilgi ve sevgi bekler. Onlara tıpkı bebekler gibi davranmak gerekir. Kediler ve köpekler insanlarla vakit geçirmek isterler.