İyi Niyet Kötü Fikir: Evcil Hayvan Hediye Etmenin Yanlışları


Doğum gününüzü kutluyorsunuz, ortam keyifli. Bir bakmışsınız diğerlerinin aksine ses çıkaran ve hareket eden bir hediye daha var ortada. Neymiş o? Bir kedi! Ya da köpek, aslında pek fark etmiyor. Zira bize kalırsa evcil hayvan hediye etmek hayvanın cinsine bağlı olmaksızın düşüncesiz bir hareket.

Siz de çevrenizde karşı tarafa evcil hayvan hediye etmeyi düşünen biri varsa bu yazıyı üzerine atabilirsiniz. En azından biraz fikir verir.

Evcil hayvan bu, köşeye konulup bırakılacak bir obje değil ki. Bir sürü masrafı var.

evcil hayvan hediye etmek
Birine gerçekten evcil hayvan hediye edeceğiniz tek koşul bu kişinin hayvan evlat edineceğini biliyorsanız kabul edilebilir. Bunun dışında hediyeyi alan kişinin gerekli parası, enerjisi ve ilgisi olmayabilir. Bir bakmışsınız karşı taraf nasıl hayır diyeceğini bilemeden tüylü arkadaşı almış, ama sonra ne yapacağını bilememiş ve sonra hediyeniz barınakta kendine onu gerçekten isteyen yeni bir aile arıyor.

Bu yüzden eğer karşı tarafın böyle bir isteği olup olmadığını bilmiyorsanız, bizce cansız ve tüysüz bir hediye tercih edin.

Evcil hayvan hediye etmek adeta birinin üzerine bol tüylü bir sorumluluk bombası bırakmak gibi.

evcil hayvan hediye etmek
Düşünün, kapıyı açıyorsunuz, bir sepet. İçerisinde minicik bir havhav ya da miyav, üzerine de bir not iliştirilmiş. Ne yapacağınızı pek bilemezsiniz değil mi? Biz de öyle tahmin etmiştik. İşte hediye versiyonunun da bundan pek bir farkı yok, sadece hediyeyi kimden aldığınızı bildiğiniz için kafanızda kimi suçlayacağınıza dair net bir profil vardır, aslında bu da bir bakıma daha rahatlatıcıdır.

Bir evcil hayvana bakmanın ömrü en az 15 yıl, biliyor muydunuz?

evcil hayvan hediye etmek
Kısa bir süre değil, di mi?

4. Tişört veya parfüm tercih edebilecekken hamster alanlara bu şirinlik topu bile isyan ediyor.

evcil hayvan hediye etmek

5. Hislerimize tercüman olan bir tüylü dost daha.

evcil hayvan hediye etmek

6. İlla hayvanlarla ilintili bir hediye almak istiyorsanız karşı tarafa, barınaklara onun adına yardım yapabilirsiniz mesela.

evcil hayvan hediye etmek
Emin olun bu daha faydalı bir çözüm olur.

7. Ya da onun yerine Yedikule Hayvan Barınağı’ndan bir can evlat edinebilirsiniz.

evcil hayvan hediye etmek
Yedikule Hayvan Barınağı’nın “Hamilik Sistemi” adını verdikleri bir uygulamaları var. Bu sisteme göre, evinize alamasanız dahi bir canın masraflarını üstlenerek barınakta güzelce bakılmasına yardımcı olabiliyorsunuz, üstelik istediğiniz zaman gidip sevebiliyorsunuz da. Daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

8. WWF gibi vakıflara bağışta bulunmak da bir seçenek.

evcil hayvan hediye etmek
Zahmetsizlik açısından tabi. Buradan WWF’in seçeneklerini inceleyip, tehlike altında bulunan türlerden istediğinizi seçip evlat edinebilirsiniz.