Karıncalara Zarar Vermeden Evden Uzaklaştırmanın 11 Basit Yolu


Karıncalara zarar vermeden evden uzaklaştırmak aslında düşündüğünüz kadar zor değil.

Karıncalar çalışkanlıklarıyla ünlü küçük canlılardır. Zeka düzeyleri oldukça yüksek olan bu hayvanlar takım halinde çalışmanın muazzam örneklerini sergilerler. Gruplarda her bir karıncanın görevi bellidir ve uyumları asla bozulmaz.

Ancak evlerimizi bastıklarında karıncalar hakkında pek de olumlu şeyler düşünmeyiz. Sonuçta sürü halinde gezen bu canlılar mutfağımızın yolunu öğrendiklerinde artık başımız bir sürü karıncayla dertte demektir. Oldukça küçük ve hareketli canlılar olduklarından evdeki herhangi bir boşluktan faydalanarak gezinebilirler.

Yine de kimileri gibi karıncaları öldürerek onlardan kurtulmak doğru değil. Onları evlerimizden barışçıl yollarla uzaklaştırmak daha doğru olacaktır. İşte bu yazımızda karıncaları evden uzaklaştırmanın evdeki imkanlarla gayet basit ama etkili 11 yolunu inceleyeceğiz.

1. Temizlik

temizlik

Karıncaların evinizi istila etmesinin ana nedeni etrafta yiyecek kırıntıları kalmış olmasıdır. Karıncalar evinizi muhtemel avlanma ve yiyecek bulma bölgesi olarak gördüklerinde yakınlara yuva kurmayı ihmal etmezler. Ancak karıncalar da diğer tüm hayvanlar gibi bölgelerini kokuları ile bulurlar. Bu kokuları yok ettiğinizde uzaklaşacaklardır. Temizlik sırasında kullandığınız malzemeler doğal olarak çevreye kokular yaymaktadır. Bu kokular karıncaları evinizden uzak tutacaktır. Özellikle çamaşır suyu gibi keskin kokulu temizlik malzemeleri karıncaları öldürmeye gerek kalmadan kaçıracaktır. Bu sayede karıncaların evinizi terk ettiğini göreceksiniz.

2. Tarçın Bariyeri

tarçın

Karıncalar kokuya oldukça duyarlıdır. Dolayısıyla onları uzaklaştırmak için en etkili yöntem bariyer yöntemidir. Geçtikleri ya da muhtemel geçiş rotaları üzerine çeşitli malzemelerden bariyerler yaparak geri dönmelerini sağlayabilirsiniz. Bazı maddelerden yapılan maddeleri gören, kokusunu alan karıncalar bu bariyerleri geçmek yerine geri dönmeyi tercih ederler. Hatta bazen buna mecbur kalırlar.

Bunların ilki tarçındır. Karıncalar tarçın kokusunu sevmezler. Toz tarçını tarçın yağı ile birleştirerek karıncaların gezdiği yerlere pamuk yardımı ile sürerseniz onları kaçırabilirsiniz. Bu yöntemi dışarıdan gelme ihtimallerini azaltmak için pencerelere, kapı girişlerine uygulayabilirsiniz. Yalnızca tarçın yağı da sprey şeklinde uygulanabilir.

3. Arnavut Biberi Bariyeri

arnavut biberi

Tıpkı tarçın gibi arnavut biberi de karıncaların rotalarına uygulandığında onları evden uzaklaştırır. Bir tencerede kaynatılan suyun içine biraz Arnavut ciğeri atarak bir süre daha kaynatın. Sonrasında bu suyu sprey yardımıyla karıncaların geçtiği yerlere sıkarak uygulayın.

4. Sirke Bariyeri

sirke

Karıncaların kokusuna dayanamadığı bir diğer madde sirkedir. Aynı zamanda temizlik için de kullanılan sirkenin karıncaları kaçırma etkisi vardır. Yine sprey yöntemiyle sirke ve suyu karıştırarak karınca rotalarına uygulayabilirsiniz.

5. Pudra Bariyeri

pudra

Özellikle bebek pudralarının kesif bir kokusu vardır. Karıncalar bu kokudan nefret eder. Pudrayı karıncaların gezindikleri bölgelere uygularsanız karıncalar bu koku yüzünden yönlerini bulmakta zorlanacak ve bölgeyi terk edeceklerdir.

6. Narenciye Kabuklarından

narenciye

Bariyer Narenciye kabukları arasında en etkilisi limon kabuğudur. Limonun ne denli etkili bir asit olduğunu biliyoruz. Limon kabuklarını mikserde bir süre çekerek küçük parçacıklar haline getirin. Bu parçacıklarını karıncaların en yoğun olduğu bölgelere, mümkünse yuvalarına dökün. Karıncalar kısa bir süre içerisinde evi terk edecektir.

7. Kahve Telvesinden Bariyer

kahve

Kahvenin faydaları hepimizin malumu. Ancak karıncaları uzaklaştırma konusunda da oldukça etkili. Kahve telvesini karıncaların yoğun oldukları, mümkünse yuvalarının olduğu bölgeye dökün. Karıncalar evinizi hızla terk edecektir.

8. Karbonat/Kabartma Tozu Bariyeri

karbonat

Karıncaların gezindikleri bölgelere karbonat ya da kabartma tozu koyarak da onları kaçırabilirsiniz.

9. Naneli Bariyer

nane

Karıncaların kokusundan haz etmedikleri bir diğer madde nanedir. Ancak naneyi limon kabukları ile beraber uygularsanız daha etkili olacaktır. Limonu dörde bölün ve çeyrek limonun üzerine taze nane serpin. Nane ile bezenmiş limonun kokusunu alan karıncalar evinizden kaçacaktır.

10. Tebeşir Çizgisi

tebeşir

Aslında karınca kaçırma yöntemleri arasında en bilindik olanlarından biri tebeşir çizgisidir. Kapı girişlerine, pencerelere tebeşirden birer çizgi çekerseniz karıncalar o eşikleri geçmeyecektir.

11. Toz Kömür

kömür

Tıpkı tebeşir gibi toz kömür ile de kapı girişlerine, pencere kenarlarına çekeceğiniz çizgiler ile karıncaları evinizden uzaklaştırabilirsiniz. Toz kömürü ayrıca karıncaların yuvalarına döktüğünüzde karıncaların çok ani bir şekilde kaçtıklarını görürsünüz. Tüm bu yöntemlerin yanı sıra zerdeçal, kırmızı biber veya karabiberi de karıncaları evinizden uzaklaştırmak için kullanabilirsiniz. Bu yöntemleri günde bir kez karıncaların gezindiği ya da geldikleri yerlere uygulayın. Karıncalara karşı oldukça etkili olduklarını göreceksiniz.

Karıncaları öldürmeden, kimyasal ilaçlar kullanmadan da onları evinizden uzak tutmak mümkün. Yalnızca su püskürterek dahi onları uzak tutabilecekken kimyasal ilaçları kullanarak karıncaları öldürmeyin. Merak etmeyin, karıncalar suyla temas ettiklerinde ölmeyeceklerdir. Sadece onları püskürtmüş olacaksınız. Sizlerin de evlerinizde çok rahat bir şekilde malzemeleri bulup uygulayabileceğiniz bu yöntemler sayesinde karıncaları öldürmeden evinizden uzaklaştırabilirsiniz. Unutmayın, onları öldürmeyin. Evinizden uzaklaştırın.