Öncesi ve Sonrası Fotoğraflarla Kaplumbağaların Evlerine Dönüş Öyküsü


İnsanoğlunun gezegenimizde yaşayan diğer canlılara zaman zaman yaşattığı acının hepimiz farkındayız. Doğal ortam tahribatı, aşırı sömürü, iklim değişikliği ve istilacı türlerin piyasaya sürülmesi, süratle altıncı kitlesel bir yok oluşa katkıda bulunmasına neden oldu ve bunu değiştirmek hepimizin elinde.

Peki ya bu hasarı bir şekilde geri döndürebilsek ve nesli tükenmekte olan türlerin kurtarılmasını sağlayabilsek? Her ne kadar bu büyük bir soru olsa da, deniz kaplumbağalarının hikayesi bizlere iyimser olma konusunda bazı nedenler sunabilir.

Deniz kaplumbağaları, 100 milyon yıldan uzun bir süredir okyanusları dolaşmaktaydılar, ancak insanların onların yaşam alanlarını ihlal etmeye başladıklarından bu yana ciddi bir şekilde zarara mağruz kaldılar.

“Kolay bir av” peşinde olan insanlar tarafından yenilmemelerine rağmen milyonlarcası yakalandılar, yuvalama alanları, plajları geliştirme planları ve kirlilik yüzünden yok edildi ve ayrıca birçoğu yanlışlıkla balık ağlarının kancalarına takılıp zarar gördüler.

Bununla birlikte, dünya çapında farklı yerlerde bulunan 299 yuvalama alanı üzerinde yapılan son araştırmaya göre, deniz kaplumbağası yuvalarında önemli bir artış olduğunu görülmüş ve bu muhteşem canlıların sayısının yok olma eşiğinden kayda değer ölçüde bir gelişme göstermiştir. Özellikle de araştırma ekibinin başlatmış olduğu  koruma çabaları düşünüldüğünde bu harika bir haber.

Deniz kaplumbağaları 1970’lerde savunmasız olarak kabul edilmiş ve onları korumak adına ABD ve Meksika’da yasalar çıkarılmıştır. O günden beri koruma çabaları hızlanmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü (WWF), kaplumbağalar tarafından yutulma olasılığı daha düşük olan dairesel balık kancalarının yanı sıra, kaplumbağaların güvenli bir şekilde kaçmasına olanak tanıyan özel olarak tasarlanmış karides ağlarının kullanımını öneriyor. Bu önlemler, kaplumbağaların “hedef dışı avlanma” ölümlerini yüzde 90’a kadar azaltmaktadır.

Büyük bir plaj temizliğinin en güzel örneği, Hindistan’ın Mumbai şehrinde bulunan Versova plajından gelmektedir. Plastikten ve diğer çöplerden arta kalan bir beldede, gönüllülerin sıkı çalışmaları sayesinde, kaplumbağaların güvenli bir şekilde yuvalandığı güzel bir sahil şeridine dönüştürülmüştür.

Bu çaba, kendisinin bir avukat ve çevreci olduğu Afroz Şah’ın öncülüğünde, Birleşik Milletler’in “dünyanın en büyük plajını temizleme projesi” olarak adlandırdığı projeyi  hayata geçirmesi ve 85 haftada 5 milyon kilogramlık inanılmaz bir plastik çıkarmasıyla başlatılmıştır. “Onların okyanusa doğru yürümelerini izlerken gözlerim doldu” dedi Guardian’da paylaşmış olduğu bilgide.

Bored Panda, plajın durumu hakkında güncel bir bilgi alabilmek için gönüllü ekibin bir temsilcisi ile görüşme yaptı. “Bir nöbet sistemi üzerinde 30.000 okul çocuğumuz ve haftasonları düzenli olarak temizlik yapan yaklaşık 500 gönüllümüz var. Geçtiğimiz 31 Mayıs 2018 tarihinde sahil temizliğinde 6000’e yakın gönüllü vardı.”

Tüm bu olumlu girişimlere rağmen, deniz kaplumbağalarının henüz ormanlardan uzak olduğu söylenemez. Sadece bu hafta, 300’den fazla deniz kaplumbağası Meksika kıyılarındaki başıboş balık ağlarına takılarak yaşamını yitirdi. Her yedi deniz kaplumbağasından altısı oldukça savunmasız kabul edilmekte. Bu nedenle koruma çabaları gelişme göstermeye başladığında, bu eski, güzel yaratıkların sonsuza dek okyanuslarımızdan yok olmamaları adına emin olmak için yapacak çok iş olacak.

Daha fazla bilgi için aşağıya doğru ilerleyin ve yorumlarda ne düşündüğünüzü bizimle paylaşın!

Deniz kaplumbağaları, 100 milyon yıldan uzun bir süredir okyanusları dolaşmaktaydılar, ancak insanların onların yaşam alanlarını ihlal etmeye başladıklarından bu yana ciddi bir şekilde zarara mağruz kaldılar.

“Kolay bir av” peşinde olan insanlar tarafından yenilmemelerine rağmen milyonlarcası yakalandılar.

Sonunda balık ağlarına karıştılar.

İklim değişikliği, kirlilik ve plajların gelişim planları doğal yaşam alanlarını yok etti.

Geçtiğimiz günlerde, 300’den fazla deniz kaplumbağası Meksika kıyılarındaki başıboş balık ağlarına takılarak yaşamını yitirdi.

Ama işler yavaş yavaş değişmeye başlıyor. Dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan 299 deniz kaplumbağası yuvalama alanı üzerinde yapılan son çalışmaya göre, deniz kaplumbağası yuvalarında önemli bir artış görülmüştür.

Tıpkı Hindistan’ın Mumbai kentinde olduğu gibi sayısız gönüllü tarafından, yuvalama alanlarını uygun hale getirmek için plajlar temizlenmekte.

Hindistan’daki bu girişim Avukat ve çevreci olan Afroz Şah tarafından başlatıldı.

Birleşik Milletler bunu, “dünyanın en büyük plaj temizleme projesi” olarak adlandırdı ve 85 haftada 5 milyon kilogram plastik çıkarıldı.

Plaj, kaplumbağaların güvenli bir şekilde yuvalayabileceği güzel bir sahil şeridine dönüştürüldü.

“Onların okyanusa doğru yürümelerini izlerken gözlerim doldu” dedi Shah.

Her yedi deniz kaplumbağasından altısı oldukça savunmasız kabul edilmekte. Bu nedenle koruma çabaları gelişme göstermeye başladığında, bu eski, güzel yaratıkların sonsuza dek okyanuslarımızdan yok olmamaları adına emin olmak için yapacak çok iş olacak.

GÜNCELLEME: Plaj şu anda böyle görünüyor. Bir gönüllü, Bored Panda’ya şunları anlattı: “Bir nöbet sistemi üzerinde 30.000 okul çocuğumuz ve haftasonları düzenli olarak temizlik yapan yaklaşık 500 gönüllümüz var.”