Hayvanlara Özel Eğitim Nasıl Verilir


Hayvan eğitimi denince ilk akla gelen evimizde beslediğimiz kedi, köpek ve kuş gibi hayvanlar gelirken hayatımızın birçok alanında gördüğümüz ve karşılaştığımız birçok hayvan türünü görmemekteyiz. Hayatımızdaki hayvanları evcil ve yarı evcil olarak türlerine göre ikiye ayıracak olursak bunların eğitimleri de beslenme ve barınma ile ödül ve oyun odaklı eğitim olarak ikiye ayırabiliriz.

Beslenme ve Barınma Odaklı Eğitim

Yarı evcil olarak sınıflandırdığımız, büyük baş ve küçükbaş olarak ikiye ayrılan biz insanlara her türlü faydalı olan bu hayvanların genel olarak eğitimi beslenme ve barınma odaklıdır. Bu hayvanları beslerken ve barınma yerlerinde ne kadar mutlu edersek onlarda üretimleri ile bizleri bir o kadar mutlu eder ve barındıkları yerlerden gitmeye çalışmazlar.

En kolay eğitilebilir daha doğrusu alıştırılabilir hayvan türü olan bu hayvanların eğitimi ne kadar kolay olsa da hayvanlarımızı tanımaz ve onların anlatmaya çalıştıklarını anlamaz isek ne kadar güzel yerlerde beslesek bile iyi bir sonuç almamız neredeyse imkânsızdır.

 

Ödül ve Oyun Odaklı Eğitim

Bu eğitim metodu bir hem eğlenceli hem de yorucu bir eğitim metodu olmasına rağmen aslında hayatımızın her alanında kullandığımız bir eğitim metodudur. Gerek çocuklarımızın gerekse sosyal yaşantımızda etrafımızdakilere karşı bile kullanabileceğimiz bu metodu evcil dostlarımıza uygulamamız için öncelikle az biraz da olsa hayvan psikolojisine hem de eğitim metotlarına hakim olmamız gerekmektedir.

Aslında her hayvan aynı cins olsalar bile farklı anatomi, karakter ve geçmişe sahiptirler. Geçmişlerini bilmediğimiz kedi ya da köpeklerimize uygulayacağımız eğitimler onların ve bizlerin yaşam kalitesini artıracağına daha da kötü sonuçlara yol açabilir. Bu sebeple önce beslediğimiz hayvanlar hayvanların karakter özelliklerini çok iyi bilmeliyiz. Unutmayalım ki dostlarımızın her birinin farklı farklı özellikleri vardır ve unutmayalım ki her biri her hareketi ile bizlere bir şey anlatmaktadır. İyi takip iyi eğitim kaliteli yaşamın anahtarıdır.

Tüm hayvanlar canımızdır her şeyimizdir. Onlar olmadan günümüz hiç geçmek bilmiyor. Çocuklarla yetişen hayvanların topluma daha hızlı kazandığını unutmayalım.

Yunus balıklarına ve eziyet gören hayvanlara karşıyız ve tepkimiz hep olacaktır.