Hayvanlara Karşı Önyargılı Olan Arkadaşlarımız İçin Yapabileceğimiz 9 Şey


Ne yazık ki herkes hayvan sever değil. En azından herkes hayvan sever doğmuyor. Hayvanlara karşı düşmanlık besleyenleri bir kenara bırakarak (Onlar hakkında söyleyecek söz yok gerçekten. Aslında çok var da konumuz bu değil…), birçok insan da hayvanlara karşı kötü bir tavır sergilemese bile hayvanlardan korkuyor veya hoşlanmıyor. Bu korku veya hoşlanmama hali eğer uzman yardımı alınması gereken çok ciddi bir fobi değilse, sadece önyargıdan kaynaklanıyorsa aslında arkadaşlarımıza bu konuda yardım edebiliriz. Eğer kişinin kendisi de isterse. Belli mi olur belki bir hayvansever kazanır veya bir muhtaç hayvanın yuva bulmasına vesile oluruz. Sizler için hayvanlara karşı önyargılı olan arkadaşlarımız için yapabileceğimiz 9 şeyi yazdık. Deneyelim görelim.

1-Anlamaya çalışmak

Hayatımızın hiçbir döneminde hayvandan korkmamış olsak da, çocukluğumuzdan beri hayvanları çok seviyor olsak da herkesin bizimle aynı koşullarda büyümediğini anlamamız gerekir. Arkadaşımızı veya tanıştığımız kişiyi yargılamadan dinlemeye, anlama çalışmalıyız. Belki çocukluğundan beri hayvanların pis veya tehlikeli olduğuna inandırılmıştır. Bilemeyiz. Önce dinleyip anlamalı ve eğer ciddi bir tedavi/terapiye ihtiyacı yoksa ve bu durumu aşmak istiyorsa dostça desteklerimizi esirgemeyeceğimizi bilmesini sağlamalıyız. Eğer uzman desteğine ihtiyacı varsa da bu yolda desteklemeliyiz. Öyle bir durum bir ‘’arkadaş’’ olarak bizi aşabilir.

2-Önyargılı olduğunu kabul etmesini sağlamak

Hayvanlarla ilgili rahatsızlığını dinlemeli ve aslında ne kadar önyargılı olduğunu ona göstermeliyiz. Kedi köpek kaplumbağa kuş bunlar durduk yere insana saldıran veya pis canlılar mı? Ben olağandışı durumlar haricinde böyle bir şeye rasgelmedim. Siz de gelmediniz. Çünkü öyle bir şey yok. Arkadaşınızın önyargılı olduğunu farketmesine yardımcı olmalısınız. Kaldı ki bu durumu düzeltmek istiyorsa, artık hayvanlardan rahatsız olmamak/korkmamak istiyorsa aslında kendisi de içten içe bunun farkındadır değil mi?

3-Hayvanları niçin sevdiğimizi anlatmak

O, hayvanlardan niçin korktuğunu anlattı ve anlamaya gayret gösterdik. Peki biz hayvanlara karşı ne hissediyoruz? Onlar bizde ne gibi duygular uyandırıyor? Belki asıl önemli olan bunu görmesidir. Onun köse bucak kaçtığı şey veya pis bulduğu şeyi biz ağzından öpüyor, ‘’çocuğum’’ diye seviyoruz. Bu uçurumda bir terslik yok mu?

4-Korkutuğu hayvan türü varsa yüzleştirmek

Tabii ki buna hazırsa ve kendisi de isterse. Yumuşak geçişler yapılabilir. Örneğin köpekten korkuyorsa minik bir yavru köpek verebilirsiniz eline. Yavaş yavaş o kocaman caydırıcı görünen köpeklerin de ne bebek şeyler olduğunu görecektir. Zamanla.

5-Hayvanlarla vakit geçirmesini sağlamak

Korkusunu veya hoşlanmama halini üzerinden atmaya başlarsa örneğin sizin hayvanınızla veya huyunu suyunu bildiğiniz bir hayvanla zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz.

6-Sevilmeyen, dışlanan hayvanlardan bahsetmek

Sevilmeyen/dışlanan hayvan hikayeleri hayvanseverlerin yüreğini dağlıyor. Peki yeni yeni hayvanlarla tanışmaya başlayan önceden hayvanlara karşı kötü olmasa bile sevgisiz olan bir insan bunları görünce/duyunca ne hissedecek? Bizce onun da hoşuna gitmeyecek.

7-Hayvanların sevgiye ne kadar aç olduğunu göstermek

Sevilen hayvanın nasıl güzel büyüdüğünü sevgiye ne kadar aç olduklarını görmesini sağlamak? Bence bunun karşısında en taş kalp bile yumuşar.

8-Aslında bir hayvandan kolay kolay zarar gelmeyeceğini anlatmaya çalışmak

Biz biliyoruz ki bir hayvan kötü muamele görmediği veya çok korkmadığı sürece saldırgan tavırlar sergilemiyor. Evcil hayvanlardan bahsediyoruz tabii. Aslanın kaplanın önün atmayın arkadaşınızı, biz öyle bir şey demedik : )

9-Bir evcil hayvan edinmesi sürecinde destek olmak

Neden olmasın? Belki hem bir insanın hem bir hayvanın kahramanı siz olursunuz. Önyargıları yıkan bir kahraman! Bir hayvan ve bir insan size hayatları boyunca müteşekkir olacak. Bir insana hayvan sevdirmek, paha biçilemez. Bizce denemeye değer!