Kedilerden Öğrenebileceğimiz 8 Muhteşem Hayat Dersi


Kedilerin bilge ötesi hayvanlar olduklarına inanıyoruz. Gerçekten mutluluğun formülünü bildiklerine dair kesin bilgiler var elimizde 🙂 Bir bakın ama, gerçekten de yeterli uykuyu alıp, paşa gönülleri ne isterse onu yapıyorlar, zen mastırı gibi meditasyon yapmayı biliyorlar.

Şu da bir gerçek ki stresle baş etmeyi çoğu insandan daha iyi başarıyorlar. Yazar Walter Lionel George bir keresinde kediler hakkında şunu demiş: “Kediler emek olmadan yemek bulmayı, hapis kalmadan barınmayı ve cezasını çekmeden sevebilmeyi beceren tek canlı türüdür.” Belki de doğrudur, ne dersiniz?

O zaman konumuz hayvanlardan hayat dersleri, kedi dostlarımızla başlayalım!

Ders 1: Anı yaşa!

hayvanlardan hayat dersleri
Gerçekten öğrenebileceğimiz hayvanlardan hayat dersleri varsa, bunlardan biri kesinlikle şu an yaşadığınız anın sahip olduğunuz tek şey olduğudur. Kedi dostlarımızın hiçbir zaman kedi saatlerine bakıp bir yerlere yetişmeye çalıştıklarını görmeyeceğiz. Ya da bir yere geç kaldıkları için üzüldüklerini. Çünkü olan olmuştur artık.

Tabi ki kedilerin bakacak çocuklarının ya da ödemeleri gereken faturaların olmadığının farkındayız, ama eninde sonunda iş durup bir nefes almaya ve o an’ı yaşamaya çalışmaya varıyor. Kedi dostlarımız bize konuşabilseler bize tadını çıkarmamızı söylerlerdi.

Ders 2: Yeni deneyimlere açık ol, her gün yeni şeyler keşfet

hayvanlardan hayat dersleri
Derler ki merak kediyi öldürür. Belki de bu yüzden kedilerin bütün arzularını öğrenmek ve yeni deneyimler keşfetmek için 9 cana ihtiyacı vardır. Kedi dostlarımız burada bize kesinlikle her gün yeni bir şeyler öğrenmeyi bir ritüel haline getirmemizi söylerlerdi. Onlar kapının arkasında ne olduğunu her gün öğrenmeye çalışmıyorlar mı Allah aşkına?

Ders 3: Vücudunu esnetmeye zaman ayır

hayvanlardan hayat dersleri
Yeni çağın oturmaya mahkum insanları olarak gün aşırı hele hele kanallar haberden yana kesata düşmüşse bir muhabirin çıkıp “Aslında her gün 10 dakikalık esnetme hareketleri kalp sağlığınızı korur. Şeker hastalığından da korur. Obez olmanızı engeller. Ya sizi direk ölümsüz yapar işte.” dediğini duyarsınız. İşte belki onu duymazdan gelirsiniz ama kedi dostlarımız da bu konuda bizi aktif görmek istiyor. Bu yüzden tüm zamanlarının yarısını esnemeye harcıyorlar.

Ders 4: Oyna! Bol bol oyna!

hayvanlardan hayat dersleri
Hayvanlardan hayat dersleri aslında nasıl da uygun bize farkında mısınız? Bu dersi öğrenmek için çocuklara imrenmemize gerek yok aslında. Yaşımız geçtikçe ve hayatın talepleri üzerimize binmeye başladıkça böyle şeylere zaman doğal olarak bulamıyoruz. Ama bir kedi dostumuz dile gelse bize belki de ilk bunu söylerdi: “Eğlenmeme gibi bir lüksün yok!”

Ders 5: Kısa süreli şekerlemeleri hayatın bir parçası haline getir.

hayvanlardan hayat dersleri

“Power nap” kavramını belki duymuşsunuzdur. Dilimizde adı üzerinde “şekerleme” olan bu dünyanın en güzel aktivitesi daha doğru düzgün akşam olmadan pilinizin bitmesini önlüyor, adeta sisteme bir “yeniden başlat” çakıyor, mis gibi oluyor. Eh haliyle kedi dostlarımız da şekerlemelerinin değerini çok iyi biliyor.

Ders 6: Sebat et, azmet

hayvanlardan hayat dersleri
Bir kedinin hiç vazgeçtiğini gördünüz mü? Ne kadar çok sayıda başarısız olurlarsa olsunlar önemli değildir, tekrar ayağa kalkmayı mutlaka becerirler. Bu dünyanın en küçük kavanozuna girebilmek olsa dahi. Kendilerini çabuk toparlayan ruhları vardır, ve eminiz ki birkaç hata yapmanın hayal ettiğimiz bir şeye ulaşamayacağımız anlamına gelmediğini bizden çok daha iyi biliyorlar. Kedi dostlarımız konuşabilselerdi bize bu konuda azimli olmamızı ve nihayetinde bir yol mutlaka bulacağımızı söylerlerdi. Hele ki eğer konu kavanozların içine girmekse.

Ders 7: Kendin ol!

hayvanlardan hayat dersleri
Kediler gerçekten onlar hakkında ne düşündüğümüzü umursamıyorlar. Karakterleri var, ama egoları yok. Sadece onları, onların bizi sevdiği gibi sevmemizi istiyorlar, en iyi ve en kötü hallerinde olsalar dahi. Ernest Hemingway’in bu konuda söyleyecek bir şeyleri var, şöyle ki: “Bir kedide salt duygusal dürüstlük mevcuttur: insanlar, bir nedenle hislerini bastırırlar, ama kediler asla.” Hemingway’in de bir kedisi vardı hatta, bakın tam burada

Ders 8: Mutlu ol!

hayvanlardan hayat dersleri
Hayatı bir kedinin aldığı kadar ciddiye almak belki de mutluluğun anahtarıdır. Daha ne kadar iyi bir öğretmen bulabilirdik ki? <3