Horoz Bakımı Hakkında Mutlaka Öğrenmeniz Gereken 17 Bilgi


Kümes hayvanı denilince kuşkusuz ki akla gelen ilk hayvan horozdur. Horoz, iri ibikleri ve uzunca bir kuyruğu olan türüne göre daha iri bir canlıdır. Horozların beslenme ve yetiştirilme alanları kesinlikle bahçe ortamıdır. Horoz bakımı kolay ve sıradan gibi gözüksede sanıldığı gibi kolay değildir. Bu hayvanların bazı zamanlarda dengesiz karakteristik özellikleri vardır. Durum böyle olunca; horoz beslemeye karar verilmeden önce, horoz bakımı hakkında mutlaka öğrenmeniz gereken 17 bilgi dikkat edilmesi gereken unsurlandandır.

Peki Horoz Bakımı Hakkında Mutlaka Öğrenmeniz Gereken 17 Bilgi nedir? Bu bilgileri kısaca özetlemek gerekirse;

1.

Horozlar dövüşçü hayvanlardır. Çabuk kızarlar ve hiç aklınıza gelmeyen bir neden, horozu oldukça saldırgan hale getirebilir. Bu sebepten dolayı, horozla temas halinde olacağınız zaman, sakin bir şekilde hayvana yaklaşmanızı öneririz.

2.

Horozlar, diğer kümes hayvanlarına kıyasla, vücudu daha dik ve çevik olan hayvanlardır. Bulunduğu ortamı kolay sahiplenirler ancak zor vazgeçerler.

3.

Horozların en belirgin özelliklerinden biri olan sabahın erken saatlerinde ötmeye başlaması da, horoz sahiplenme sürecinde dikkate alınması gereken bir unsurdur.

4.

Besleme, horozculuğun en önemli unsurlarından biridir. Eğer horoz sahiplenecek iseniz, besleme amacını iyi belirlemeniz gereklidir. Beslemek deki amaç horozu sadece doyurmak değil, sağlıklı beslenmesine zemin hazırlamaktır.

5.

Proteinler horozlar için oldukça önemlidir. Vereceğiniz yemlerin protein özelliklerinin olmasının yanında haftada 1 veya 2 sefer yumurta, et unu, balık unu gibi hayvansal proteinleri de horozunuza yedirmelisiniz.

6.

Hayvansal proteinlerin yanı sıra besleme de kullanabileceğiniz bitkisel proteinler, horozun beslenmesine büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.

7.

Horozun sağlıklı ve her daim çevik bir yapıya sahip olması için, vitamin ve minerallerin beslenmedeki rolü büyüktür. Veterinerin önermiş olduğu vitamin takviyelerini horozunuza verebileceğiniz gibi yeşillik, tahıl, meyve, fındık, soğan gibi gıdaları da horozun beslenmesine ekleyebilirsiniz.

8.

Horozun bulunduğu yaşam ortamının şartlarıda horoz bakımı için oldukça önemlidir. Öncelikle horozun bulunduğu kümes geniş ve havadar olmalıdır.

9.

Kümesin, nem olmayan bir alanda konumlandırılması horozun daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Çünkü, nem olan ortamda çeşitli mantarların oluşması kaçınılmazdır. Bu mantarlar, kümes ortamında oluşacağı gibi, ciddi sağlık sorunlarına yol açan vüvut mantarları da hayvanın ayak ve kanat kısımlarında oluşabilir.

10.

Kümesin ısısı da horoz bakımı için oldukça önemlidir. Kümes ısısı en fazla 25C sıcaklıkta olmalı ve aşırı sıcaktan hayvanın bunalması önlenmelidir.

11.

Su, tüm canlılar gibi horozlar içinde vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Hayvanın içeceği su devamlı temiz olmalı, 2 günde bir tazelenmelidir. Aksi takdirde; özellikle yaz aylarında pis su içerisinde hızla üreyen bakteriler, hayvanın vücuduna geçerek, rahatsızlanmasına sebep olabilir.

12.

Tercih edilen yemin kalitesi, horozlar için oldukça önemlidir.Öncelikle, horoz bakımı için yem seçiminde dikkat edilmesi gereken husus, yemin güvenilir bir firmadan temin edilmesidir. Güvenilir marka yemin içeriklerinin ne olduğunun bilinmesi, horozun beslenme stratejisinin nasıl ilerlediğinin takip edilmesine olanak sağlar.

13.

Stok olarak fazladan alınan yemlerin saklama koşulları da oldukça önemlidir. Nem olmayan ve güneş ışınlarına direk maruz kalmayan bir alanda muhafaza edilmesi, yemin tazeliğini koruması ve böceklenmeyi engellemesi konusunda oldukça önemlidir.

14.

Güneşin D vitamini eksikliğini giderdiğini hepimiz biliyoruz. Horozlar için de, sağlıklı bir yaşam için güneşin önemi oldukça fazladır.

15.

Horozun kümes olarak tabir ettiğimiz yaşam alanı haricinde, güvenli bir biçimde gezinerek dolanabilmesi için açık bir alana da ihtiyacı vardır. Böyle bir alanda vakit geçiren horozun psikolojik olarak kendini daha iyi hissetmesi kaçınılmazdır.

16.

Horoz dövüşleri birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de oldukça revaçtadır. Ancak horozun sağlığı ve dayanıklılığı açısından bu tarz dövüşlere girmemenizi öneririz.

17.

Son olarak; belirli zamanlarda, horozunuzla tıpkı bir kediymiş gibi ilgilenmeniz, horozun daha sağlıklı, hafızasının açık ve içgüdülerinin sağlam olmasını sağlayacaktır.