İran Kedisi Bakımı ve Özellikleri Hakkında 19 Şey


Ev kedileri arasında en çok tercih edilen İran Kedisi (Persian) Kedilerin sahiplerine karşı son derece düşkün olduklarından söz edilebilir.  Kökeni ile ilgili Ankara kedilerine dayandığına yönelik fikirler ortaya atılmıştır. Bunun dışında özellikleri ve bakımı ile ilgili de bilmeniz gereken pek çok nokta vardır.

Zekiliğinden asla şüphe edilmeyecek olan kedi türleri arasında bulunmaktadırlar.  Bu konuda oldukça yüksek seviyede zekalarının olduğunu söylemek mümkündür.

İran Kedisi, bakımlarını yaparken titiz davranmanız ve bir hayli özen göstermeniz gerekmektedir. Her gün fırçalamanız gerekecektir ve böylece ölü tüylerinden arınmasını sağlamanız gerekir.

Çünkü bağırsak problemlerine neden olabilecek sorunların yaşanmaması böylece sağlanır.

Fırça seçiminde yumuşak olmasına özen gösterebilirsiniz ve hareketlerinizin de aynı seviyede olması gerekmektedir.

Yıkamayı tercih etmeyenlerin, kuru şampuan kullanarak bakımlarını yapmaları daha doğru olacaktır.

Dış görünüşünü incelediğinizde kafa yapılarının yuvarlak ve geniş olduğunu görebilirsiniz.

Burunlarının üstü basık ve kısa olsa da, kalkık bir görünümdedir. Gözleri yuvarlak, iri ve kabarık bir şekilde durmaktadır.

Kulaklarının küçük olması dikkat çeker ve uçları ön tarafa eğik bir biçimde görünür. Bununla birlikte alt taraflarında ise geniş olmadıklarına dikkat edilir.

Beden yapıları güçlüdür ve alçak bir görünüme sahiptirler. Gelişmiş kas yapıları bulunmaktadır ve bacakları kısa ve kalındır. Patilerinin görünümü yuvarlaktır, sıkı görünmektedir ve iri yapıdadır. Birbirine yakın olan parmaklarının olduğu görülür.

Kuyrukları çok fazla uzun değildir ve gövdeleriyle uyumlu oldukları görülmektedir. Orantılı bir görümüne sahiptir ve tüyleri uzundur.

Kabarık tüyleri, pati altlarında ve kulak içlerinde de dolgun bir şekilde yer almaktadır. Tıpkı bir fırçaya benzeyen yapılardaki bu tüylerin dikkat çekmekte olduğu görülmektedir.

Ankara kedileri ile yakınlıkları çok fazladır ve tüylerinin yoğun olması dışında pek farkı yoktur.

İngilizce Amerikan Shorthaitler’in ana vatanlarındaki değerlerini kaybetmelerinde etkili olmuştur. İran kedisini Avrupalılar, tüylerinden etkilendikleri için yetiştirmişlerdir.

Oyun oynamayı severler ve sıcakkanlı davranışlarıyla dikkatleri çekerler.

Hayvanlarla ve çocuklarla sıkı bir şekilde dostluk kurabilmektedirler. Şefkat gördüklerinde aynı şekilde karşılık verebilen ırklardır.

Sağlıklı ve cesaretli bir şekilde yaşamlarını sürdürebilen ırklar arasında bulunmaktadırlar.

Çok fazla ses çıkarmazlar ve özgürlüklerine de çok düşkün olmadıkları görülür. Ancak bulundukları ve yetiştirildikleri ortamlara göre, sağlayacakları uyum seviyelerinde bu değerlerin değişebileceği görülmektedir.

Sahibine karşı şefkat seviyeleri oldukça yüksektir ve ev ortamlarında olmayı çok seven evcil ırklardandır.

Renklerine baktığınızda gümüş, vizon, gold, siyah, gri, mavi, kızıl gibi birbirinden farklı tonları görebilirsiniz.