Kedi Bakımı Hakkında Mutlaka Öğrenmeniz Gereken 13 Şey


Ufak bir kedi buldunuz ya da arkadaşınızın kedisi evinize misafir olarak geldi. Ancak kedi bakımı nasıl olur, ne yaparsanız kedi dostumuzu mutlu edersiniz bilmiyorsanız kedi bakımı hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Kedi bakımı aslında oldukça kolay ve zahmetsiz bir iş olmakla birlikte bakımdan anlamayan ve kedi dilini çözememiş kişiler için büyük bir külfet anlamına gelecektir. Hal böyle olunca kedilerle mutlu mesut yaşamak istiyor ve kedi bakımı hakkında önemli noktaların neler olduğunu araştırıyorsanız işte 13 önemli bilgi…

1. Kedilerin Dişlerine Dikkat

Kedilerin en hassas bölgelerinden biri olan dişleri çoğu zaman kaşınır. Özellikle ufak kediler de dişler daha çok kaşınacağı için sürekli bir şeyler ısırmak isteyebilirler. Elinize saldırdıklarında eğer korkmuyorsanız parmağınızla dişlerine masaj yapın, oldukça hoşlarına gidecektir. Ufak diş masajı için yapılan ürünlerden de kullanabilirsiniz.

2. Kediler Tüylerini Çok Sever

Kediler için tüyleri vazgeçilmezdir. Bu nedenle gün içerisinde çevreye dökülecek olan tüylerini bile yalayarak yutarlar. Kedilerin tüylerinin temiz ve güzel görünmesi için sizin de ona yardım etmeniz ve zaman zaman taramanız gerekir. Ayrıca kediler susuz kaldığında tüyleri kötü görünür.

3. Kediler de Ağlar

Bazı kediler sokak ortamından ev ortamına geçtiğinde dışarıya özlem duyabilir ya da yavrularından ayrılan anne kediler yavru özlemi çekebilir. Böyle durumlarda kediler ağlayacaktır. Hatta sahibinden ayrılan kediler de ağlar.

4. Sevilmek Kedilerinde Hakkı

Kediler sevgiye aç yaratıklardandır. Onları bol bol sevmeniz gerekir. Eğer ki elinizi uzatıp okşayamıyorsanız bile ona yemek vererek ya da gülümseyerek sevginizi belli edin. Bir süre sonra peşinizden ayrılmayacaktır.

5. Kedilerinde Tuvaleti Olmalı

Evde ya da bahçede bakılacak olan kediler için hayati önem taşıyan alanlardan biri tuvalet bölgesidir. Eğer evinize aniden bir kedi gelmişse ve çişini yapması için bir kedi kumu alamamışsanız hemen evinizde kedinizin görebileceği topraklı bir alan oluşturun. Kediler toprak alana dışkılarını yapmazlarsa uygun yer bulana kadar kendilerini tutarlar. Bu ise onlara zarar verir.

6. Kedinize Çiğ Yemek Vermeyin

Kediler hemen her yemeği yiyebilen canlılar olarak bilinirler. Hatta çoğu kişi kediler için özel olarak tavuk, ciğer gibi ürünler alıp kedisini besleyebilir. Ancak ufak kediler ve bazı yetişkin kediler bu ürünlerdeki parazitlerden çok kolay etkilenebilir. İç parazit oluşumu ve çeşitli hastalıklar nedeniyle kedinizi çiğ yemeklerden dolayı kaybedebilirsiniz.

7. Kediler de Üşür

Kediler tüyleri olduğu için üşümeyen canlılar olarak bilinse de soğuk zamanlarda insanlar kadar üşüyebilen bir yapıları vardır. Kar yağışı ya da bazı esintiler onları da üşüteceğinden dolayı bedenlerini iyice büzüştürerek yattıklarında üşüdüklerini anlamalısınız. Üzerine ve ya altlarına sıcak tutacak bir bez serebilir ya da ortam sıcaklığına artırabilirsiniz.

8. Kedilerin Tırnaklarından Korkmayın

Dişleri kadar tırnakları da bakım isteyen kediler için tırnaklarını törpüleyebilecekleri alanlar oldukça önemlidir. Genellikle halıları tırnaklayan kediler görürseniz ve eşyalarınızın zarar görmesini istemiyorsanız onlar için yumuşak ve tırnak törpüsü olabilecek alanlar oluşturun. Tırnak bakımlarını yapmak adına veterinerlerden de yardım alabilirsiniz.

9. Kedi Dostunuzun Gözlerine Bakın

Özellikle yenidoğan kedi bakımı içerisinde bulunan göz bakımı kediler için en önemli konulardandır. Kolaylıkla mikrop kapabilen kedi gözleri kısa sürede iltihap toplayabilir ya da sıvı akıntılar görülebilir. Bu gibi durumlarda iltihabı alan kremsi ya da sıvı ilaçlardan kullanmalısınız. Ayrıca her gün gözlerini nemli bir pamukla temizlemelisiniz.

10. Kedinizin Dilini Öğrenin

Kedilerden anlamak için onların vücut dillerini bilmeniz gerekir. Bunun için 14 Kedi Vücut Dili ve Anlamları içeriğimize göz atabilirsiniz.

11. Kedinizin Eşyaları Temiz Olmalı

Kediler temizliği severler. Bu nedenle de eşyalarının da temiz olmasına özen gösterirler. Yaşadıkları alanları temiz tutmaya özen gösterin. Bu sayede kedinizde daha temiz olmaya çalışacaktır.

12. Kediler Bekleyen Suyu ve Yemeği Sevmez

Kediler oksijen miktarı azalmış olan suları zorda kalmadıkları müddetçe içmezler. Bu nedenle sularını değiştirmeye özen gösterin. Ayrıca uzun süre bekleyen ya da yemekten hoşlanmadıkları yemekleri de yemeyeceklerdir.

13. Kediler İnsanları Sever

Kediler insanların bulunduğu ortamlara girmeyi severler. Sokak kedileri özellikle ev ortamına dahil olmak adına camdan sizi izleyebilir. Kalabalık ortamlardan kedilerinizi uzak tutmayın.