Her şeye Yetişmeye Zorlanan Kedi Sahipleri İçin 7 Düşük Bütçeli Alternatif


Bir evcil hayvanın bakım ve beslemesi oldukça masraflı olabilir. Sizler için bu masrafları biraz azaltacak birkaç tavsiyeyi bu içerikte derledik. En önemlisi ise kedinizin sağlığı ve mutluluğu. Kararlarınızı onun sağlıklı olmasını gözeterek verirseniz, onun ileride oluşabilecek sağlık sorunlarını en aza indirgeyeceğinizi böylelikle veterinere gerçekleştirilecek masraflı ziyaretleri de azaltacağınızı unutmayın. Ayrıca kedinizin aşı ve gerekli diğer sağlık uygulamaları için, aşılatmamak ya da onu ihtiyacı olan sağlık yardımından mahrum bırakmak gibi tasarruf yöntemlerine başvurmamanızı öneririz. İşte evde kedi besleyenler için düşük bütçeli alternatifler.

1. Kedinize mama ve su kabı almanıza gerek yok, evdeki kaselerden faydalanın

kedi besleyenlere düşük bütçeli alternatifler

Evde kullandığınız cam ya da seramik kaseler, satın alacağınız plastik ya da metal kaplara göre hem daha sağlıklı hem de ucuz bir alternatif. Sadece içerisine yeterince mama ve su alabilen çukur kaplar olmasına,  su için ise fazla derin ya da fazla düz olmamasına dikkat edin. Ayrıca mama kabını her mamadan sonra temizleyin, kapta oluşabilecek bakteriler de kedinizin hastalanmasına sebep olur.

2. Mama için tasarruf etmenin birkaç püf noktası

Eğer hazır mama satın alıyorsanız dikkat etmeniz gereken mamanın hesaplı oluşundan çok kaliteli olması. Fakat burada hesaplıysa kalitesizdir, pahalıysa kalitelidir diye bir durum söz kğnusu değil. Mamanın içeriğine bakmalısınız her zaman. Kalitesiz bir mama kedinizi hasta edip size veteriner masrafına sebep olabilir. Ayrıca kedinizi sürekli olarak sadece kuru mama ile beslemeniz de doğru değil, bu şekilde yeterince su alamayabilir ve idrar yolları problemleri gelişebilir. Eğer hazır mama kullanırken tasarruf etmek istiyorsanız toplu miktarda alabilir, indirimleri kovalayabilirsiniz. Bunun dışında eğer kedinizi ev yemeği ile besliyorsanız yine onun sağlığı için verdiğiniz yiyeceğin besin değerleri açısından dengeli olmasına dikkat etmelisiniz. Kısacası iyi bir beslenme planı sizi daha sonra oluşabilecek yüksek veteriner masraflarından kurtaracaktır.

3. Düşük bütçeli kum alternatifleri

Eğer kediler için üretilen hazır kumlardan kullanıyorsanız tasarruf etmenin yolu toplu miktarlarda alacağınız ve sizi uzun süre idare edebilecek kumlardır. İkinci bir yöntem ise kumu her gün kürek ile temizlemektir. Temizlerken küreği sallayarak fazla kum tanelerini kaba düşürmek ise pek akıllıca bir fikir değil aslında, çünkü bu esnada kirli kum tanelerini ve kedi dışkısının bir kısmını de kaba geri gönderme ihtimaliniz var. Bu sebeple kumun içinden kürekle topak ve dışkıyı toplarken bunu olduğu gibi çöpe atmalısınız. Yine hazır kuma alternatif olarak saksı toprağı, gazete parçaları, talaş vb malzemeler kullanan kedi sahipleri de var. Sizin için, kedinize ve sizin yaşam tarzınıza en uygun olan seçeneği tercih edin. Önemli olan kediniz için her daim temiz ve erişilebilir bir tuvalet alanı olması.

4. Evde kedi besleyenler için düşük bütçeli alternatifler arasından biri de ucuza satın alabileceğiniz bir plastik leğeni ya da kutuyu kum kabı olarak kullanmak

Eğer kapalı kum kabı tercih etmiyorsanız herhangi bir plastik leğenden faydalanabilirsiniz. Ya da kapaklı olan plastik kutulardan kullanabilirsiniz, üzerlerinde delik açmanız yeterli. En az iki haftada bir, mutlaka bu kabın içindeki kum olarak kullandığınız malzemeyi tamamen boşaltarak yıkayın ve temizleyin. Böylelikle kötü koku ve mikrop oluşumunu en aza indirgersiniz.

5. Evdeki çok çeşitli malzemelerle kedinize bir yatak hazırlayabilirsiniz

Karton kutular, eski kazak, tişört ve battaniyeleri kullanarak kedinize bir yatak hazırlayabilirsiniz. Yaratıcı olun, hazırladığınız yatağın kediniz için rahat ve kullanışlı olmasına özen gösterin.

6. Kedi besleyenler için düşük bütçeli alternatifler arasında ev yapımı tırmalama postu da var

İhtiyacınız olan bir miktar halat ipi, silikon ve ipi dolayabileceğiniz bir yüzey… Hem de bunu kedinizin en çok tırmaladığı alana koyabilme şansınız da var. Mesela resimde gördüğünüz gibi bir taburenin ayaklarını halat ipi ile kaplayabilirsiniz. Ya da en basiti üzerine şerit halinde halat ipi yapıştıracağınız bir parça mukavvayı kullanabilirsiniz. Nasıl yapacağınız size kalmış, ama kesinlikle eğer tercih etmiyorsanız böyle bir şeye para ödeyerek satın almak zorunda değilsiniz, çünkü yapması oldukça basit.

7. Ev yapımı kedi oyuncağı alternatifleri

Evdeki malzemelerle kediniz için çok çeşitli oyun ve oyuncaklar yaratabilirsiniz. Detaylı bilgi için ilgili içeriğimize bir göz atın.