Kedi Depresyonu Hakkında Bilmeniz Gereken 14 Önemli Şey


Kedilerde diğer evcil hayvanlar gibi depresyona girdiklerinde bazı belirtiler ve tepkiler gösterirler. Bu tepkilere göre kedinizin ruhsal durumu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Kedi depresyonu hakkında bilmeniz gereken 14 önemli şeyi bir araya getirdik. Bu noktalara dikkat ederek kediniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

1. Kediniz olduğundan çok fazla çekingen davranıyorsa depresyona girmiş demektir. Sürekli olarak sizden korkuyor ve çekiniyorsa mutlaka veterinere başvurmalısınız.


2. Çok yediği halde kilo almıyor veya sürekli kusuyorsa kediniz depresyona girmiş demektir. İştahsızlık nedeniyle kedilerde sürekli kusma hali görülebilir.


3. Kediniz sürekli olarak saklanıyorsa ve huzursuz bir ruh halindeyse kediniz depresyona girmiş demektir. Bu durumda kedinize ilgi göstermelisiniz.

4. Kediniz hayalı sinek veya böceklerin peşinden koşuyorsa ve davranış bozukluğu sergiliyorsa ruhsal olarak depresyona girmiş ve depresyon hali çok ilerlemiş demektir.


5. Kediler belirli dönemlerde tüy dökerler ancak depresyona girdikleri zaman tüy dökme aşırı bir hal alır. Bu dönemde kedinizi iyi beslemeli ve tüy dökmeye karşı ilaçlar kullanmalısınız.

6. Kedinize kazandırmış olduğunuz tuvalet alışkanlığı zamanla farklı bir alışkanlığa dönüşüyorsa, kediniz tuvaletini evin içinde her hangi bir yere yapmayı alışkanlık haline getirmişse ruhsal olarak depresyona girmiş demektir.

7. Kediniz başka bir kedi gördüğünde çok aşırı tepki veriyorsa ve bu kediye karşı düşmanca tavırlar sergiliyorsa ruhsal olarak kötü durumda demektir. Kedinizi bu ruhsal durumdan kurtarmak için  veterinere götürmelisiniz.

8. Kedinize ilgi ve şefkat gösterdiğinizde size karşı ilgi göstermiyor ve sizden uzaklaşıyorsa depresyona girmiş demektir. Bu durumda yapılması gereken kedinizi bir veterinere götürmek ve ruhsal bir terapi görmesini sağlamaktır.

9. Kediniz sürekli halsiz veya yorgun görünüyorsa depresyon hali mevcuttur. Bu durumda kedinize  yeterli ilgi göstermeniz gerekir.

10. Sürekli bir noktaya odaklanıp hep o noktayı seyreden kedi depresyona girme aşamasındadır. Bu aşamadan sonra huzursuzluk ve sürekli miyavlama aşaması gelecektir.

11. Kediniz evin içinde belirli birkaç noktada sabit duruyor ve sürekli dışarı bakıyorsa kedinizin ruhsal durumu iyi değil demektir.

12. Kediniz için yaptığınız oyun evine girmek istemiyorsa depresyon belirtisi gösteriyor demektir. Bu durumda kedinize terapi uygulamanız gereklidir.

13. Kedinizi kucağınıza aldığınızda sizi tırmalayıp kucağınızdan kaçıyorsa ve size yaklaşmak istemiyorsa depresyon hali başlamış demektir.

14. Kediniz kendisini çok sık yalıyor ve temizleyemiyorsa kediniz depresyona girmiş demektir. Huzursuz ruh hali kedinizin tüylerini sık sık yalamasına neden olur.