Kedinize Asla Yedirmemeniz Gereken 11 Zararlı Yiyecek


Tabii biz bu yiyeceklerin zararlı olduğunu öğrenip sevgili tüylü dostlarımıza vermemeye kalksak da onlar gider, bulur yer. Haylazlıklarına karşı henüz geliştirdiğimiz ileri bir teknoloji olmadığı için biz sadece hangi yiyeceklerin zararlı olduklarını öğrenip, kedilerimize bu yiyecekleri asla vermeyelim.

Listemizdeki yiyecekleri sıkça tüketen bir kedi zamanla sağlık sorunları yaşayacaktır. Özellikle çöpleri karıştırıp bu tarz yiyecekleri midesine indiren sokak kedilerinde bu hastalıklar sıklıkla görülür.

Şimdi bu yiyeceklerin neler olduğunu öğrenelim, miyavlarımızın karnını ağrıtmayalım; onları üzmeyelim. Yoksa cidden patiyi yeriz. Hadi bakalım!

Önemli not: Siz kedi annelerin

 

1. Süt

kedilere zararlı besinler kedilere verilmemesi gereken yiyecekler
Süt kediler için en zararlı içeceklerden birisidir. Annelerinden süt içiyorlar o zararlı değil mi diye sorgulamanızı makul buluyorum ancak biz insanlar, inek, koyun keçi sütü içiyoruz. Bu sütler bizlerin sindirim sistemleri için bile oldukça zorlayıcı besinlerken kediler için çok daha zorlu besinlerdir. Yavru ve yetişkin kedilere kesinlikle süt vermemeniz gerekiyor. Verdiğiniz takdirde yoğun ishal ve buna bağlı su kaybı yaşanacaktır. Çiğ süt zinhar verilmemeli (brucella) gibi bakteriler ölümcül etkilere yol açar.

2. Çikolata

kedilere-verilmemesi-gereken-yiyecekler-cikolata
Kesinlikle verilmemesi gereken yiyeceklerden birisidir. İçerdiği süt, şeker ve kakao sindirim sistemlerini etkiler. Bu etkilerin temel nedeni theobromine ismi verilen toksik bir ajandir. Kalp, sinir sistemi ve sindirim sistemini etkiler.

3. Çiğ yumurta

kedilere-verilmemesi-gereken-yiyecekler-yumurta
İçerdiği salmonella bakterisi yüzünden ölümcül bir yiyecektir. Kesinlikle kedilerde uzak tutulması gerekmektedir. Ayrıca tavuk yumurtası genel alerjenler sınıfına girmektedir. Salmonella tehlikesi bulunmayan çiğ yumurtaların bu alerjik reaksiyonları ortaya çıkartması muhtemeldir.

4. Kafein

kedilere-verilmemesi-gereken-yiyecekler-kahve
Kafein içeren her türlü yiyecek ve içecek kedilerin sindirim ve sinir sistemlerini etkiler. Kafein onların vücutlarında aksiyete, hızlı kalp atımı, kas spasmı vs gibi toksik etkilere neden olabilir.

5. Turunçgiller

kedilere-verilmemesi-gereken-yiyecekler-portakal
İçerdikleri asidik bileşenler kedilerin sindirim sistemi için uygun değildir. Tüketilmesi özellikle böbrekleri ciddi anlamda sorunlara yol açar.

6. Kılçık

kedilere-verilmemesi-gereken-yiyecekler-kemik-kilcik
Balık, tavuk, hindi gibi hayvanların çığ/pişmiş kemikleri kedilerinin sindirim sistemi için ciddi tehlikeler oluşturur. Bu tehlikelerin başında ağız, damak, yutak, boğaz, yemek borusu vs gibi üst sindirim yollarına saplanan kemik/kılçık parçaları gelmektedir. Ayrıca bağırsaklarda bu kemiklerin sindirilmesi mümkün olmayacağından tıkanıklığa yol açabilmektedir.

7. Alkol

kedilere-verilmemesi-gereken-yiyecekler-alkol
Alkol ve alkol içeren yiyeceklerin tümü yasaklanmıştır. Alkol kedilerin ciğer ve beyin fonksiyonları doğrudan etkiler. Çok küçük bir miktar bile olsa alkol ciddi tehlike içerir. Alkol kesinlikle ölümcül etkilere sahiptir ve kesinlikle uzak tutulmalıdır.

8. Çiğ et

kedilere-verilmemesi-gereken-yiyecekler-cig-et
Çiğ et, kedinizde kusma ve ishale yol açabilecek salmonella bakterisi içerir. Yoğun tüketimi ölümle sonuçlanabilir.

9. Soğan/Sarımsak

kedilere-verilmemesi-gereken-yiyecekler-sogan
Soğan bizler için faydalıyken kedilerin kırmızı kan hücrelerinde yıkıma yol açar, dolayısıyla anemiye neden olur. Ayrıca soğan ve sarımsak sindirimi kolay ürünler değildir, sindirim sistemlerini etkiler. Yedirilmemesi gereken besinlerdendir.

10. Artık yemekler

kedilere-verilmemesi-gereken-yiyecekler-artik
Özellikle birden fazla defa ısıtılmış, içerisinde mantar, peynir vs gıda maddeleri içeren yiyeceklerin verilmesi toksik etkilere yol açabilir.

11. Ve sakız/şekerleme

kedilere-verilmemesi-gereken-yiyecekler-sakiz
Sakızlar ve şekerlemeler şeker/yapay şeker(xylitol) içerir. Şeker zaten kediler için yasaklı besinlerin başında gelir. Yapay şeker ise karaciğerde yük oluşturur ayrıca insülin seviyesinin yükselmesine neden olur.