Kedi Fobinizi Yenmeniz İçin Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Bilgilendirici Adım


Sevimli hayvan dostlarımızdan olan kediler aslında tüylü yapıları ve tatlı bakışları ile bilinirler. Ancak aniden karşınıza bir kedi çıkmışsa ya da kuyruğuna bastığınız kedi aniden size saldırmışsa kedi korkusunun oluşması normaldir. Kedi korkusu oluştuğunda kedilerden uzak kalmak kadar bu korkuyu yenmek de kolay bir şey değildir. Bu nedenle hem kedilere karşı ısınmak hem de kedi korkunuzu yenmek istiyorsanız kedi korkusunu yenmeniz için bilmeniz gereken 10 şeyi uygulamaya başlayabilirsiniz.

Kedilerle Dost Olmayı Seçin

Kediler aslında oldukça sıcakkanlı hayvanlardır ve insanlardan iyilik görmeleri durumunda hemen yelkenleri suya indirerek sizin peşinizden gelecek canlılardır. Ufak bir kap su ve ya süt ile kedilerle hemen dost olabilirsiniz.

Kediler Hakkında Okuyun

Bazı insanlar kediler hakkında yeterince bilgi sahibi olmadıklarından dolayı kedi korkusu yaşayabilirler. Bu durumun önüne geçmek istediğinizde kediler hakkında bilgi edinmeye ve kedilerin hangi durumlarda nasıl tepki verdiklerini öğrenmeye çalışın.

Kedi Yavrularını İzleyin

Yetişkin kediler belki çok korkutucu görünebilir ya da size itici gelebilir. Kedi korkusunun yenmenin yolları arasında en etkilisi olan yavru kediler ise bir anda bu canlılara karşı ısınmanızı sağlayacaktır.

Kedi Resimlerini Deneyin

Kedileri her yerde görmek en azından içinizdeki aniden kedi görüp korkma dürtüsünü engelleyecektir. Kedi görünce yaşadığınız korkuyu atlatmak adına telefon ekranınıza ve ya evinizin bir köşesine kedi resmi koyabilirsiniz.

Korkularınızın Üstüne Gidin

Korktuğunuz durumun üstüne gitmek size bir anda bu korkuyu yenme gücü verebilir. Kedilerden korkuyorsanız birçok kedinin olduğu bir barınağa gidebilirsiniz. Hatta buradaki kedilerin durumları hakkında bilgi aldığınızda pek çok kedinin neden saldırgan olduğunu öğrenerek onlara daha sıcak bakabilirsiniz.

Kedi Severler Bulun

Kedi seven kişiler bir süre sonra sizlere kedileri sevdirecek pek çok bilgiyi ve sıcaklığı sunacaktır. Bu nedenle bol bol kedi severlerle görüşmeye çalışın.

Kedilerden Neden Korktuğunuzu Düşünün

Kimileri kedilerin geceleri far gibi parlayan gözlerinden kimileri ise aniden çöpten fırlayıp çıkmalarından dolayı bu canlardan korkmuş olabilir. Aslında korkuların neden kaynaklandığı düşünülünce bunun bir kediden dolayı değil aniden beklenmedik bir anda yaşanan durumlardan kaynaklandığı görülecektir. Mantıklı bir açıklama yapıldığında kedi korkusu daha kolay yenilebilir.

Kediler Temizdir

Çoğu kişi kedilerin pis olmasından ya da tüylerinin yutulması durumunda hastalık yapacağını düşünerek kedilerden korkar. Bu tamamen sağlık kaygısından ortaya çıkan bir korku olduğundan dolayı kişilerin kedilerin aslında ne kadar temiz oldukları konusunda bilgi sahibi olmaları ile yenilebilecektir.

Kedilerin Neden Saldırdığını Düşünün

Karşınıza çıkan bir kedi aniden size saldırmışsa ve sizde bu durum nedeniyle korkmuşsanız öncelikle kedinin neden size saldırdığını düşünün. Yavrularına zarar verilmesi ve ya kedinin kuyruğuna basma, karnını sıkma, üstüne su atma gibi durumlar onları saldırgan yapacaktır. Bu durumlar kime yapılsa saldıracağı için onlara da hak verin ve korkuyu bir kenara bırakın.

Kedileri Okşamaya Çalışın

Kedilerin tırnakları sizi korkutabilir. Ancak yavru kedilerin henüz tırnakları oluşmadığından dolayı sizi tırmalamak şurada dursun minik bir bebek edasıyla elinize yapışacaktır. Kedi korkusu nasıl geçerdiyorsanız hemen bir kedinin başını okşayın.