Kedi Kumu Neden Kokar ve Bu Koku Nasıl Önlenir?


Kedi kumu dendiği zaman akla hemen deniz kumu, dere kumu, inşaat kumu veya oyun parklarında gördüğünüz kumlar gelmemelidir. Kedi kumu, özel temizlik işlemlerinden geçirilmiş, içinde toz, çöp, taş, moloz kalıntısı, pis atıklar, yabancı maddeler, herhangi bir kimyasal madde veya sigara izmariti gibi bir kalıntı bulunmayan, hijyenik kumlardır. Yoksa kaliteli olmayan kedi kumu, sadece kedilere değil, onunla birlikte aynı evi paylaşan insanlara da zarar verebilir. Bu sağlanmadığı takdirde kedi kumu koku yapabilir.

Kaliteli bir kedi kumu herşeyden önce doğal içeriğe sahip olmalıdır. Gelişi güzel kum almak yerine içeriği kontrol edilmelidir ve içinde doğal minareller olan kumlar tercih edilmelidir. Ayrıca kumun içinde herhangi bir kimyasal olmamalıdır.

Genelde kediler kumda işlerini bitirdikten sonra patilerini yalarlar. Kumda bir kimyasal bulunması durumunda bu sırada zehirli olabilecek kimyasalar maddeler vücutlarına girmiş olur. Oysa yapay yollardan elde edilen kumlar, silikon dioksid ve kobalt klorid gibi maddeler içermektedir. Kumun koku yapmasında bu kimyasal maddelerin de etkisi vardır.

Kedi kumu aynı zamanda hijyenik olmalıdır. Bunu sağlamak için genelde kum yüksek ısıda fırınlanmakta ve bazen ısıl işlemlerden geçirilmektedir. Kumun temiz olmaması da kokunun bir başka nedenidir. Kum fırınlandığı zaman hem bakterilerden ve mikroplardan arınmış olmakta hem de kumun emiciliği artmış olmaktadır. Bu durumda kum daha fazla su emebilir ve kedinin idrarının koku yapmasına engel olur. Piyasada satılan bazı kumlar sadece güneşte kurutulmuştur. Bu kumun hijyenik ve emicilik özellikleri güven verici değildir.

Kedi kumu topaklanma özelliğine sahip olmalıdır. Betronit, alüminyum ve magnezyum olarak zengin volkanik kül ve lavların kimyasal yollarla ayrışması ile oluşmuş bir kil çeşididir. Kedi kumu eğer bu maddeden elde edilmişse doğal olarak topaklanma özelliğine sahiptir. Kedi idrarını yaptığı zaman ıslak bölge kısa sürede topaklanır ve sertleşir. Bu şekilde idrarlı bölge kolayca temizlenir ve idrarın koku yapması önlenir.

Bu türden bir kedi kumun kullanılması durumunda kumda koku oluşmayacaktır.
Kötü kokuların oluşmaması için bir yöntem de sepiyolit maddesinden elde edilen kumları kullanmaktadır. Sepiyolit maddesi, zengin mineralli madenlerdendir.

Bu açıdan hayvan yemlerinde katkı maddesi olarak da kullanılmaktadır. Aynı zamanda nem oluşmasını önleme ve anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Kedi kumuna karıştırıldığı zaman kumun ıslak kalmasına engel olarak koku oluşmasını önlemektedir.
Kedi kumlarında su emme yeteneği de önemli bir noktadır.

Eğer kedi kumu, kendi ağırlığı kadar suyu emebiliyorsa, bu iyidir. Bu durumda kumda idrar kokusu oluşmayacaktır.