Kedilerin İhtiyaç Duyduğu Malzemeler


Evlerde bakılan kediler ne yazık ki ev ortamından dışarı pek çıkmamaktadır. Bahçeli evleri olanlar belki arada toprağa bamasına izin verirler ama birçok kedi bu imkanı bulamıyor. Kısaca yaşamları hep kapalı bir alanda dört duvar arasında geçiyor. Bir de çalışma yaşamının getirdiği koşullar dikkate alınacak olursa kedilerin büyük bir kısmı gündüzleri evde tek başına yaşarlar.

O zaman kedilerin evde oyalanacak birşeyler bulmaları gerekir. İşte kedi sahiplerine bu noktada büyük sorumluluk düşüyor. Evde yalnız başına bıraktıkları kedilerin ihtiyaç duyabileceği malzemeleri temin etmek zorundadırlar.
Aşağıda kedilerin ihtiyaç duyduğu malzemeler sırlanmaya çalışılmıştır:

Oyuncaklar

Genelde kediler miskin hayvanlar olarak görülse de arada oyun oynamak da isterler. Oyuncaklar aynı zamanda onların egzersiz gereksinimlerini de karşılar. Bir oyuncağın peşinden koşturan, oradan oraya fırlayan bir kedi, sadece zaman geçirmekle kalmaz, aynı zamanda enerji de harcarmış olur. Bu şekilde bir yandan kilo almazken, bir yandan da atletik yapısını korumuş olur.

Petshoplarda birçok oyuncak çeşidi bulunuyor. Toplu oyun çemberi, ışıklı toplar, tüylü oyuncaklar ve kedi tüneli gibi oyuncaklar kedilerin oldukça ilgisini çeker. Bu oyuncakların bir yararı da kedilerin, sahipleri ile arasındaki bağı güçlendirmesidir. Bu nedenle eve gelindiğinde kediye zaman ayırmak ve onunla oynamak gerekir.

Kedi yatağı

Yukarıda da sözü geçti, kediler biraz miskin hayvanlardır. Oyun zamanları çok uzun değildir. Genelde bir köşede uyuklamak en sevdikleri şeydir. Evin herhangi bir yerinde kıvrılıp kestirebilirler ama kendilerine ait bir yatakları olduğunu bilirlerse burada uyumayı tercih ederler. Bu durumda kedi bir yandan kendini güvende hissederken, bir yandan da evin her köşesini kullanmamış olur.

Mama ve su kabı

Bir kedinin mutlaka bir mama ve su kabı olmalıdır. Yiyeceklerini her zaman farklı yerlerde ve farklı kablarda yemek yerine, kedinin kendine ait bir mama kabına alışması çok önemlidir. Kedinin cinsine ve yaşına göre, uygun bir mama ve su kabı seçilmelidir. Kabın şekli, kedinin kısa veya uzun tüylü oluşuna göre veya ağız yapısına uygun olmalıdır.

Kedi tasması

Pek tavsiye etmediğimiz gereçlerden biri. Köpekler kadar olmasa da kedilerin de dışarıya çıkma ihtiyaçları vardır. Dışarıya çıkarılan kedilerin ise, kalabalıktan, araçlardan, başka kedilerden veya köpeklerden uzak tutulması gerekir. Aksi halde başıboş kalan kedi kendini kontrol edemez ve bir takım sağlık sorunları yaşayabilir. Bir kuşu veya böceği takip ederken bir anda gözden kaybolabilirler. Bu nedenle en iyisi bir tasma ile onları konrol altında tutmaktır.

Kedi taşıma çantası

Her zaman olmasa da bir kedi taşıma çantası da kedilerin ihtiyaç duyacağı bir malzemedir. Özellikle veterinere giderken veya uzun yolculuklarda hem kedinin hem da sahibinin konforu açısından kedi taşıma çantası oldukça gereklidir.