Kedinizin Mamasının İçinde Olmasını Asla İstemeyeceğiniz 10 Malzeme


Kedi dostlarımız bizler için çok önemli ve bu nedenle onların sağlıklı beslendiklerinden emin olmak istiyoruz. Çünkü yanlış mama seçimi, kedilerimizin sağlığını olumsuz etkileyebilir, orta ve uzun vadede ciddi sağlık sorunları sebebiyet verebilir.

Her kedinin kendi özelliklerine (yaş, kilo, kronik hastalık, alerji vb) göre doğru beslenmesi gereklidir. Ancak kedi mamalarında kullanılan bazı malzemeler var ki hiçbir kedi için tavsiye edilmiyor. Şimdi kıymetli dostumuz, kedimiz için tercih ettiğimiz mamanın “içindekiler” kısmını kontrol etmeden önce, bu tavsiye edilmeyen içeriklere bir göz atalım.

#1 Gıda Boyaları

kedi mamasi zararli maddeler
Gıda boyalarından Red #40 (kırmızı no:40) ve Blue #2 (mavi no:2) bazı kedi mamalarında hala kullanılıyor. Bu boyalar, insan sağlığı için sakıncalı bulunduğundan “kanserojen madde” kategorisine alınmış ve tüm Avrupa ülkelerinde kullanımı yasaklanmış durumda. Bu nedenle “içindekiler” kısmında gıda boyası bulunan kedi mamalarının kullanımı asla tavsiye edilmiyor.

#2 Kuyruk Yağı -Donyağı-

kedi-mamasi-zararli-maddeler-patiliyo-2
Kuyruk ya da donyağı, kediler için besleyici değildir. Kedi ve köpek mamalarında sıklıkla kullanılan ve patili dostlarımızın çok sevdiği bu malzemenin aslında hiçbir besin değeri olmadığı ve düşük kaliteli bir besin olduğu bilinmektedir ve dolayısıyla kullanımı önerilmemektedir.

#3 Mısır Şurubu

kedi-mamasi-zararli-maddeler-patiliyo-3
Mısır şurubu hem kedi dostlarımız hem de insanlar için zararlı olan bir başka içerik. Hiçbir besin değeri bulunmayan mısır şurubu, kedi mamalarını tatlandırmak için kullanılıyor. Tıpkı şekerin insanlarda yaptığı gibi kedilerde bir tür bağımlılık yapıyor ve buna alışan kedi dostlarımız, mısır şurubu içermeyen mamaları yemeyi reddediyor.

#4 Etoksikuin

kedi-mamasi-zararli-maddeler-patiliyo-4
Etoksikuin, kedi ve köpek mamalarında kullanılan, oldukça zararlı bir tür koruyucu madde. Bu madde, aynı zamanda kauçuk ve böcek ilacı yapımında kullanılıyor. Etoksikuin, Avrupa Birliği ve Avustralya’da yasaklanmış bir içerik olsa da Amerika Birleşik Devletleri’nde hala kullanılıyor ve kedilerde görülen karaciğer sorunları ile direkt bağlantısı olduğu düşünülüyor.

#5 Et İçeren Yan Ürünler

kedi-mamasi-zararli-maddeler-patiliyo-5
Kedi mamalarında kullanılan et içeren yan ürünler, mama yapımında kullanılan hayvanın herhangi bir yerinden elde edilebiliyor ve bu kısımlar, kanserojen ve bozulmuş olduğundan insanların tüketimi için uygun bulunmuyor. Bu tip et içeren yan ürünlerde çeşitli ilaç kalıntıları ve hatta insan ötanazisinde kullanılan bazı kimyasallara bile rastlanabiliyor.

#6 Kemik Gübresi

kedi-mamasi-zararli-maddeler-patiliyo-6
Kemik gübresi de tıpkı et içeren yan ürünler gibi mama yapımında kullanılan hayvanın herhangi bir yerinden elde edilebiliyor ve besin değeri bulunmuyor. Genellikle bozuk ve kanserojen olan bu içerik de insanlar tarafından tüketilmiyor.

#7 Propilen Glikol

kedi-mamasi-zararli-maddeler-patiliyo-7
Evet, fotoğrafta arabasına antifriz koyan bir adam görüyorsunuz, çünkü propilen glikol kedi mamalarında kullanılan bir koruyucu katkı maddesi olmasının yanı sıra antifrizin de ana maddesi. Yanlış anlamadınız. Bu toksik madde, bazı kedi mamalarının içeriğinde mevcut. Antifrizin tatlı bir tadı olduğunu belki duymuşsunuzdur. Düşük kaliteli kedi mamalarında tatlandırıcı olarak kullanılan propilen glikol, kedilerinizi kesinlikle uzak tutmanız gereken bir içerik.

#8 Buğday Unu

kedi-mamasi-zararli-maddeler-patiliyo-8
Kediler, etobur canlılardır. Bu, sağlıklı olabilmeleri için et ağırlıklı beslenmeleri gerektiği anlamına gelmektedir. Dolayısıyla buğday unu, kediler için besin değeri taşıyan bir gıda değildir. Buğday unu, kedi mamalarında besin değeri tablosunu “düzenlemek” amacı ile kullanılıyor fakat faydasından çok zararı bulunuyor.

#9 Buğday Gluteni

kedi-mamasi-zararli-maddeler-patiliyo-9
Gluten de kediler için hiçbir besin değeri bulunmayan ancak ucuz protein kaynağı olarak özellikle kuru mama içeriklerinde rastladığımız bir başka malzeme. İçeriğinde gluten bulunan kedi mamaları tavsiye edilmiyor.

#10 Ve Mısır…

kedi-mamasi-zararli-maddeler-patiliyo-10
Mısır, kediler için genelde alerjen olan gıdalar arasında yer alıyor ve onlar için hiçbir besin değeri bulunmuyor. Peki mısır tüm bunlara rağmen kedi mamalarında neden kullanılıyor? Lezzetli olduğu için ve mamayı çoğaltmak amacı ile mama içeriklerinde bulunuyor. Yalnızca mamayı tatlandırmakla kalmıyor, besin değerleri tablosundaki protein değerini de kağıt üzerinde arttırıyor. Mısır ve türevlerini içeren mamaları tercih etmeniz tavsiye edilmiyor.