Kedi Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Konular


Kedimize mama seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Onun mutlu olması için hangi mamalara öncelik tanımalıyız? Hadi gelin bu soruların cevabını birlikte okuyalım! 🙂

Kedilerimiz candır! Bizler nasıl ki yediğimiz yemekten içtiğimiz şeylere dikkat ediyorsak bu minnoşlar için de aynı özeni göstermeliyiz. Onlar bizim canımız her şeyimiz… Onlar olmadan hayat çok zor…

Kediler en çok mama ayırt eden hayvanlardandır. Bu hayvanlar için mama seçerken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Öncelikle mamanın içeriğinin kedinin ihtiyaçlarını karşılaması önemlidir. Piyasadaki mamaları ekonomik, türe göre, tıbbi mamalar ve Premium mamalar başlıklarıyla inceleyebiliriz.

Tıbbi mamalar

Reçete ile satılan genellikle hasta veya yaşlı kedilerin kullandığı, ilaç içeren mamalardır. Sadece veteriner kliniklerinden satın alınabilirler.

Türe yönelik mamalar

Bazı özel kedi türleri için de çeşitli mamalar vardır. Örneğin İran kedilerinin ağız yapısı farklı olduğu için her mamayı yiyemezler. Bu canlılar için ağız yapılarına uygun şekillerde mamalar üretilir, bu mamaları kullanmak kedinin daha rahat yemesini ve gelişmesini sağlar.

Ekonomik mamalar

Bu tip mamalar daha çok sokaklarda yaşayan hayvanlar için kullanılır. Fiyatları ucuz besleyicilikleri düşüktür. Bu tip mamaların hedefleri ucuz olmak ve kediyi tok tutmaktır. Genellikle büyük ambalajlarda veya açık olarak satılırlar.

Premium mamalar

Bu mamalar kedilerin ihtiyaçlarına göre çeşitlerde ve içeriklerde üretilir. Örneğin Kısırlaştırılmış kediler için üretilmiş çeşitleri vardır. Kısırlaştırılmış kedi mamalarında kedilerin idrar yollarında oluşabilecek kristallenmelere sebep olabilecek maddeler çıkarılmış veya düşük düzeylere indirilmiştir. Premium mamalarda ayrıca zor mama yiyen kediler için olan yüksek yağ ve protein oranına sahip mamalarda bulunur. Bazı obez kediler için ise light olarak adlandırılan diyet mamalar vardır. Premium mamaları daha da çeşitlendir mümkündür.

Kediler yaradılış olarak etçil hayvanlardır. Piyasada bulunan özellikle ekonomik tür mamalarda yüksek oranlarda tahıl bulunur. Tahıl, glisemik endeksi yüksek bir besindir. Bu yüzden tahıl oranı düşük mamaları tercih etmek kedinizin uzun dönemde diyabet hastası olmasını ve böbrek sorunlarının önüne geçer. Fiyatları oldukça yüksek olsa da tam tahılsız mamalar kediler için en güzel seçenek olacaktır.