Kedi Sahiplendirme Hususunda Dikkat Edilmesi Gerekenler


Kedi sahiplendirme eylemi yapılırken evcil hayvan bakımına gösterilen hassasiyetin daha fazlası kediye bakacak kişilerin seçiminde de gösterilmesi gerekmektedir. Zira çeşitli nedenler ile sokağa atılan hayvanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Sahiplendirilen kedilerin sahiplerine tıpkı bir çocuğun annesine duyduğu kadar ihtiyaç duyacağı unutulmamalı, bilinçli kişilere teslim edilmesi gerekmektedir.

Sahiplenen kişinin kediye sıcak bir yuva sunması, veteriner kliniği desteği sayesinde tüm aşılarını ve tedavilerini yaptırması, masraftan kaçınmaması gerekmektedir. Nitekim kedilerin sahiplendirilme aşamasında göz ardı edilen bir nokta ise tecrübedir.

Kedi sahiplendirmek için uygun adayı bulmak verilen ilanın çekiciliğini artırarak daha da kolaylaştırılabilmektedir. Fotoğraf ve videolar ile kedilerin en şirin hallerini sergilenerek sahiplenmek isteyen kişileri kediye odaklanması sağlanabilmektedir. Adaylar arasından en uygunu belirlenerek sahiplendirme işlemi gerçekleştirilir.

Kedi Sahiplendirme Sırasında Tecrübe Önemli Midir?

Kedi bakmayı bilmek ile kedi bakımı hakkında tecrübe edinmek çok farklı bir durumdur. Kedi bakımında tecrübe edinmek kedilerin sadece ne yediğini ne içtiğini bilmek değildir. Bünyesine hangi mamanın iyi geldiğini, neyin alerji yaptığını, soğuk algınlığında vitamin verilmesi gerektiğini, bağırsak düzenini kontrol altında tutmayı ve kedi bakımı hakkında derin tecrübelere sahip, bilgili kişilere kedi sahiplendirme işlemi gerçekleştirilmelidir. Kedilerin bünyesinin saf sütü hazmedemediklerini sadece tecrübeli kişiler bilmektedir. Kedilerin süt sevdiği inancı ile saf olarak verilmesi sağlık sorunlarını beraberinde getirmektedir. Tecrübeli bir kişi sütü sulandırarak kediye verecektir. Tecrübe bu denli önem taşımaktadır.

Kedi Sahiplendirme Aşamasında Aranan Koşullar Nelerdir?

Kedilerin emin ellerde olduğuna emin olmak için kedi sahiplendirme aşamasında sahiplenecek kişilerin kediye sağlayacakları koşulları önceden bilmek ve ölçütlerin uygunluğuna göre sahiplendirme işlemini gerçekleştirmek gerekmektedir.

  1. Kedi Bakım Eşyaları: Kediler sürekli eşya değişikliğini sevmemektedirler. Kum kaplarının, mama kaplarının, yataklarının kısacası temel ihtiyaç malzemelerinin tek olmasını istemektedirler. Kişilerin bu temel ihtiyaçları karşılamaktan çekinmemesi beklenmektedir.
  2. Kişinin Yaşı ve Medeni Hali: Bazı durumlarda kişilerin eşlerinden habersiz kedi sahiplenme girişiminde bulunulduğu ve eşin kediyi istememesi durumunda sahiplenilen kedinin terk edildiği bilinmektedir. Öğrenci olan bir kişiye kedi sahiplendirme girişiminde bulunmak ise sakıncalıdır. Kediler sahipleriyle sosyal olmayı istemektedirler. Sürekli dışarıda gününü geçiren ve ev arkadaşları bulunan bir öğrencinin kedi bakımı yapması mümkün değildir. Genellikle terk etme ile sonuçlanmaktadır. Ailesi ile birlikte yaşan öğrencilere kedi teslim etmek bir yavrunun geleceğini daha sağlıklı kılacaktır.
  3. Kedinin Kalacağı Ortam: Bir kedinin sıcak bir eve ihtiyacı vardır. Sahiplenecek kişilerin sunacağı yuvaların iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Ev ortamı kediler için idealdir fakat bahçe ortamında kedi bakımı gerçekleştirmek isteyen kişiler ile karşılaşıldığında apartman bahçesinde değil, kendilerine ait olan bir evin bahçesinde beslemek isteyen kişiler ile anlaşılması gerekmektedir.
  4. Tecrübe: En önemli hususlardan birisidir kedi bakımı hakkında tecrübeye sahip olmak. Tecrübesiz kişilere karşı tedbirli olmak gerekmektedir. Tecrübeli kişiler kedilerle nasıl başa çıkacağını bilmektedir. Ufak problemleri sorun etmeyerek, büyük problemleri geniş bir yürekle kabul etmektedirler. Tecrübesiz kişilere yapılan kedi sahiplendirme eylemi kıl, tüy ve koltuk tırmalama gibi kedi doğasına bağlı nedenler ile kedileri terk etme girişiminde bulunacaklardır. Tecrübeli kişilerin tercih edilmesi kedinin psikolojisi ve mutluluğu için her daim önem taşımaktadır.