Öğrenelim: Kediler Kaç ay Anne Sütü İçer?


Yavru kediciklerin gözlerini dünyaya açtıkları andan itibaren, belirli süreyle anne sütü emmeleri gerekmektedir. Bu ileriki dönemlerinde daha sağlıklı olabilmeleri açısından önemlidir. Kediler Kaç ay Anne Sütü İçer? diyorsanız, işte bu sorunun yanıtını ve çok daha fazlasını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Memeli hayvanlar kategorisinde bulunan ve doğum yaparak çoğalmakta olan kedilerin, yavrularını büyütürken anne sütü içirmekte oldukları görülür. Çünkü yetişkin seviyelere geldiklerinde sağlıklı bir ruh yapısı ve fiziki yeterliliğin görülmesinde bu son derece önemli olacaktır.

Kediler Kaç ay Anne Sütü İçer

Kolostrum veya ağız sütü adı verilen ve doğumdan sonraki 24 saatteki, anne sütünün yoğun bir şekilde etkili olacağı süreçte mutlaka yavrularını emzirmesi gerekmektedir. Bağışıklık sistemlerinin gelişmesini sağlamakta olan antikorlar, bu süreçte yavrular tarafından alınabilmektedir. Son derece hayati bir önemi taşımakta olan bu süreyi geçirmemeli ve yavru kedilerin mutlaka anne sütünü almalarına özen göstermelisiniz.

Yavru kedicikleriniz anne sütünü ne kadar emmeli?

Kediler Kaç ay Anne Sütü İçer

Bu konuda en erken sürenin 2 ayı kapsadığını söyleyebiliriz. Bu 8 hafta boyunca yavru kediciklerinizin anne sütünü mutlaka alması gerekmektedir. Bu süreden önce sütten kesilmesi pek çok soruna neden olacaktır. Eğer mümkünse daha fazla sürelerde anne sütünü içmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bu süreyi doldurmadan sütten kesinlikle kesmemelisiniz. Annenin kabul etmesi halinde yavrularını 2 aydan daha fazla anne sütü ile beslemesinin de önüne geçmemelisiniz.

Yavruları anne sütünden erken keserseniz ne olur?

Kediler Kaç ay Anne Sütü İçer

Kediciklerinizin yetişkinliğe ilerlediği aylarda ruh hallerinin kötü olması daha saldırgan bir yapıya bürünmelerine neden olabilir. Aynı şekilde fiziksel olarak da birtakım beklenmedik durumlarla karşılaşılabilir. Bunun temel nedenlerinden birisi de anne sütünü alması gereken 8 haftalık sürecin erken bitirilmiş olmasıdır. Bu nedenle ruhen ve fiziksel olarak sevimli dostlarınızın olumsuz bir durumla karşılaşmaması için annesiyle vakit geçirmesine ve anne sütü ile beslenmesine önem vermeniz gerekmektedir.

Kediler Kaç ay Anne Sütü İçer

Aynı zamanda kardeşleriyle oynayarak ve zaman geçirerek çok daha sağlıklı bir halde yaşamına devam edeceğini görebilirsiniz. Gelişimleri açısından önemli bir husus olduğunu göz ardı etmemelisiniz. Kediler kaç ay anne sütü içer? diye sorduğunuzda, alacağınız yanıtta 8 haftalık sürenin tamamlanması gerektiğini öğreneceksiniz. Bu süreden önce ayırmanın da nelere neden olacağını bilmeniz halinde daha titiz davranacağınızı düşünmekteyiz.

Kediler Kaç ay Anne Sütü İçer

Yavru kedilerinizin anne sütünü içmesi esnasında veya sonrasında herhangi bir problemle karşılaşırsanız, mutlaka uzman bir doktora muayene olmasını sağlamalısınız. Böylece tek başınıza sahipleri olarak herhangi bir müdahale yapmaktan da kaçınmalısınız.

Bu içeriğimizi okuyarak yeni doğmuş yavru kedi bakımı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yeni Doğmuş Yavru Kedi Bakımı Hakkında Öğrenmeniz Gereken 11 Bilgi