Kim Demiş Nankör Diye: Bilim Adamlarına Göre “Kediler İnsanları Sanıldığından Daha Çok Seviyor”


Kediler üzerinde yapılan yeni bir araştırmaya göre kediler, insanları düşünüldüğünden daha fazla seviyorlar. Oregon State Üniversitesi ve Monmouth Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı araştırma, Behavioral Processes dergisinde yayınlandı. Kristyn Vitale Shreve, Lindsay Mehrkam ve Monique Udell ‘in yaptığı araştırmada deneylerle kedilerin motivasyonunu daha iyi anlamak hedeflendi.

Kediler soğuk ve mesafeli davranmaları ile ünlüler ve bazı araştırmacılar onların sahiplerini yanında dolaşmalarının kolay yemek yemek için olduğunu düşünüyor. Fakat yeni araştırmada araştırmacılar, kedilerin bu düşüncenin aksine sahiplerinden gerçekten hoşlanabileceklerini keşfettiler. Kedilerin basitçe yanlış anlaşılabileceklerini ortaya koyan araştırma, kedilerin kompleks sosyo-bilişsel ve problem çözme kabiliyetlerine sahip olduklarını ortaya koydu.

Öncesinde yaygın inanış; kedilerin sosyal uyaranlara karşı daha az reaktif olduğunu, bunun da kedilerin gerçekten uyaranlara karşı bilgi eksikliğinden kaynaklanabileceği düşünülmekteydi.

Araştırmacılar kedilerin hoşlandığı (stimüle) belli şeylerin derecesinin tayin etmek için iki grup 19 kedinin tepkisini araştırdı. Kediler tek başlarına iki buçuk saat tutulduktan sonra 4 farklı uyarana tabi tutuldu; yemek, koku, oyuncak ve insan . Araştırmacılar uyaranları karıştırarak, farlı kedilerde en iyi okumayı yaparak en çok neyin stimüle ettiğini bulmaya çalıştı. Uyaranın tercih derecesi kedinin ilk hangisine gittiğine ve ne kadar uzun etkileşim yaptığına göre belirlendi.

Araştırmacılar evde yaşayan kedilerde gözle görülür fark olduğunu, en çok insanlarla sosyal etkileşimi tercih ettiklerini gösterdi. Kedilerin % 65’i zamanlarını insan etkileşimine ayırdı ki , diğer seçenekler arasında yiyecek etkeni de var. Araştırma kedilerin sahiplerinin yanından her ne kadar farklı davransalar da, onların yanında olmaktan hoşlandıklarını gösteriyor.

 

İçerik Kaynağı: Phys.org