Büyük Gizemi Çözüyoruz: Kediler Neden Çok Uyur?


“Ne oldu bu da bu Ponçik böyle saatlerdir uyuyor?”, “Aşk acısı mı çekiyor acaba Şükufe ona bakmadı diye?”, “Yoksa yeni aldığım ıslak mama mı ağır geldi?”, “Ya da öylesine mi uyuyor sadece kedi diye?”…

Kafamızda “kediler neden çok uyur” temalı binlerce soru dolaşıyor. Şimdi hem Ponçik’i uyandırmadan hem de lafı çok uzatmadan konuya uykulama girelim. Bakalım bu uykusal nedenler nelermiş.

1. Can Sıkıntısı

kediler neden cok uyur
Kediniz herhangi bir oyun arkadaşı, oyuncak ya da sizinle geçirebileceği vakit bulamaz ise canı sıkılır. Evcil bir kedi yalnız bırakıldığında çok çabuk sıkılır ve uyumak en iyi çözüm gibi görünür. Bizler işe ya da okula gidip rutin yaşamımıza döndüğümüzde evcil hayvanlarımız evde yalnız kalır. Sıkılmış bir kedi ise başka şeyler ile ilgilenen bir kediye göre daha çok uyuyacaktır. Can sıkıntısını azaltmak için ona oynayacak bir şeyler verebilirsiniz. Bir fare ya da diğer hayvan türlerinin hareketlerini taklit eden pille çalışan pek çok oyuncak mağazalarda mevcuttur. Ona eşlik edecek başka bir kedi de gün içinde sıkılmasını önleyecektir.

2. Şişmanlık

kediler-neden-cok-uyur-kedim-cok-uyuyor-patiliyo-2
Kilolu bir kedi uyuşuk ve yavaş olur. Fonksiyonları ve hareketleri meslektaşları ile karşılaştırıldığında oldukça yavaştır. Obez bir kedi sağlıklı bir kediyle aynı enerjiyi paylaşmaz. Şişmanlık kedinizi yavaşlatır ve ileride daha çok kilo alımına ve sağlık problemlerine yol açabilir. Bu tür kediler genellikle 16 saatten fazla uyumaktadırlar çünkü, enerji seviyeleri oldukça hızlı düşer ve böylece kolayca yorulur ve uyuyakalırlar.

3. Avcılık

kediler-neden-cok-uyur-kedim-cok-uyuyor-patiliyo-3
Kediler doğada yırtıcı hayvanlardır bu da yiyecekleri için avlanmaları gerektiği anlamına gelir bu da çok fazla enerji harcamak demektir. Hedefi izleme, kovalama ve hedefi yakalama faaliyetleri çok fazla fiziksel güç gerektirir. Avcı bir kedi bu harcadığı enerjiyi aralarda küçük şekerlemeler yaparak karşılar. Evcil kediler hayatta kalmak için avlanmak zorunda olmasa da, onlar da 14 saatten fazla uyuma içgüdülerini hala korumaktadır.

4. Hastalıklar

kediler-neden-cok-uyur-kedim-cok-uyuyor-patiliyo-4
Tıpkı insanlar gibi hayvanlarda hastalandıklarında dinlenme ihtiyacı hissederler. Atak, koşan ve tırmalayan bir kedi canlı bir kedidir ancak kediniz her zamankinden daha uyuşuk görünüyor ve çok daha fazla uyuyorsa bir veterinere gitmeniz gerekebilir. Anemi ve hipotiroidi gibi hastalıklar kedinizde güçsüzlüğüne neden olabilir ve bu da kedinin normalden daha çok uyumasına neden olabilir.

5. Yaş

kediler-neden-cok-uyur-kedim-cok-uyuyor-patiliyo-5
Bir yaşın altındaki bebekler gün boyu uyuma eğilimindedir tıpkı insanlar gibi, yavru kediler de büyürken yetişkin kedilerden daha çok uyumaktadır. Bir kedinin yaşı onların uyku alışkanlığında önemli bir rol oynar. Yeni doğmuş bir yavru ilk birkaç hafta boyunca neredeyse tüm gün uyur. Eklem sorunları ve artrit gibi sağlık sorunları da onların hareketliliğini etkiler, onları yavaşlatır. Kedilerin günde 16 saate kadar uyuması normaldir ancak yavru kedilerin ve yaşlı kedilerin daha çok uyuyabileceklerini hatırlatalım.

6. Hava Durumu

kediler-neden-cok-uyur-kedim-cok-uyuyor-patiliyo-6
Kediler de tıpkı bizim gibi hava şartlarından etkilenmektedir. Kapalı bir ortamda yaşasalar bile, soğuk ve yağmurlu bir gün kedinizi daha uykulu yapacaktır ve böyle bir günde kediniz hemen uyumak için sıcak bir köşe arayacaktır.

7. Zamanlama

kediler-neden-cok-uyur-kedim-cok-uyuyor-patiliyo-7
Daha öncede bahsedildiği gibi kediler alacakaranlık hayvanlarıdır. Gece karanlık saatlerde ve gündüz saatlerinde uyumaktadırlar. Özellikle yavrular olmak üzere kediler genellikle geceleri ve sabaha karşı ayaktadırlar. Ancak bazı kedilerin sevdikleri ile vakit geçirebilmek için uyuma paternlerini değiştirdikleri görülmüştür. Hatta bazı kediler uyuma saatlerini yemek saatlerine uygun hale getirirler. Bu nedenle evcil kedilerin uyuma süreleri farklı olabilmektedir.

Kaynak: Buzzle