Kediler Neden Dışkısını Gömer?


Kedi besleyenlerin en takdir ettikleri davranışlardan birisi de sevimli dostlarının kakalarını gömmeleridir. Bu ne kadar temiz ve titiz olduklarının bir göstergesidir. Sahiplerinin gözünde bu şekilde yer edinse de, aslında altında daha farklı sebepler yatmaktadır. İşte bu yazımızda kediler neden dışkısını gömer sorusunun sebeplerini ve hangi hayati durumlara bağlı olarak gerçekleştiğini de sizlerle paylaşabileceğiz. Böylece her şeyin yolunda gidip gitmediğinin farkına varacaksınız ve huzurlu olup olmadığının farkına varacaksınız.

1. Kendisini korumak ister.

Kendi alanlarını belirlemek amacıyla bu hareketi göstermektedirler. Çünkü bu işaretlemenin ardından, daha güçlü bir kedinin hakimiyet alanında meydan okumadan ihtiyacını giderebilir. Eğer aksi bir durum yaşanırsa ve güçlü bir kedinin alanında dışkısını veya idrarını gömmezse, bu durumda tehlike altında olabilir. Böylelikle kendisinin peşine düşecek olan kedilerden kendisini korumak ister. Kendilerinden daha büyük olan hayvanların kendilerini takip etmeyeceklerinden emin olacaklardır.

2. İz bırakmak istemezler…

Kedilerin dışkısını gömmelerinin diğer bir nedeni ise kendisini avlamak isteyen hayvanlara karşı iz bırakmamaktır. Atalarından gelen kuvvetli iç güdülerle her ne kadar avcı birer hayvan olsalar da, bu aslında av olmaktan da kaçamayacaklarını gösterir. Bu nedenle de avcı olan hayvanlardan korunmak amacıyla iz bırakmak istemezler ve dışkılarını gömerler. Bu da kendilerini daha güvende ve huzur içerisinde hissetmelerini sağlamaktadır.

3. Kendisinden büyük olan kişilerden korunurlar.

Yalnızca hayvanlarla ilgili olarak değil, evcil olmaları ve ev içinde olmaları halinde dahi, kendilerini güvende hissetmek amacıyla bu davranışı sergilemektedirler. Sizlere göre her ne kadar bir tehlike yok gibi görünse de, aslında sizi de kendilerinden büyük görecekleri için, kakalarını ve çişlerini gömme gereği hissederler. Çünkü sizin de onları avlayabileceklerini düşünmektedirler. Böylece her ihtimale karşı tetikle kalmaya devam ederler.

4. Kedilerin dışkısını gömmemesi neyi ifade eder?

Beklemediğiniz bir şekilde sevimli can dostlarınızın dışkılarını kum kabının dışına yaptığını görüyorsanız veya dışkısını kapatmamasından şikayet ediyorsanız, bunun nedenlerini öğrenmeniz gerekmektedir. Çünkü bu bir sağlık sorununu işaret edebilir. Böyle bir durumdan şüphe ediyorsanız, mutlaka uzman bir veterinere götürmeniz gerekmektedir.

Bazen de kedilerin dışkısını gömmemesi baskın bir karaktere sahip olduklarını göstermektedir. Bu durumda dışkısını kapatma gereği duymaz ve kendi ortamına hakim olmak ister. Yine yapmanız gereken uzman bir veteriner kontrolünde fiziksel olarak hangi sorunları yaşadığını takip etmeniz olacaktır. Herhangi bir problemin olup olmadığı konusunda bilgi ve fikir sahibi olmanızın böylece mümkün olabileceğini de görmüş olacaksınız.